Kripto Para

Bunlar Bitcoin Vadeli İşlemler ETF’lerinin daha az bilinen etkileridir.

Bitcoin Vadeli İşlemler Borsa Yatırım Fonları (ETF’ler) geçen yıl Ekim ayında tam bir coşkuyla ve rekor kıran rakamlarla piyasaya sürülürken, daha büyük pazarın amortismanı sayesinde performansları o zamandan beri düştü. Örneğin, ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO), yazı yazılırken dünkü kapanıştan %5,26 düştü.

Ayrıca, ilk lansmanından bu yana değeri %45’in üzerinde düştü.

Kaynak: Google Finans

Şimdi, bu, Bitcoin’in bu süre zarfındaki zayıf performansı ile uyumlu olsa da, iki varlığın analizi daha da büyük bir korelasyon ortaya çıkardı.

Arcane Research’ün yakın tarihli bir raporuna göre, Bitcoin’in fiyatı döngüsel bir model izliyor. 2021’den bu yana çoğu BTC kazancının ayın ilk yarısında gerçekleştiği yerlerden biri.

Kaynak: Arcane Research

Bununla birlikte, daha ilginç olan, fon girişleri benzer bir döngüsel modeli takip etme eğiliminde olduğundan, Vadeli İşlemlere dayalı Bitcoin ETF’lerinin bu eğilimde oynadığı roldür. Rapor, girişlerin hareketli haftaları takip eden günlere ve haftalara yoğunlaştığını, hareketli haftalarda ise aktivitenin azaldığını buldu.

Kaynak: Arcane Research

Bitcoin Vadeli İşlem sözleşmelerinin bir sona erme tarihi vardır ve tüccarlar, sözleşmelerin ödenmesiyle ilgili harcamalardan kaçınmak için ön ay sözleşmesini bir sonraki aya devretme eğilimindedir.

Ancak, devir yapmanın kendi maliyetleri vardır ve Arcane Research’e göre, ETF’ye tahsis etmek isteyen bir yatırımcı, bu maliyetlerden kaçınmak için Vadeli İşlemlerin yuvarlanmasını bekleyebilir. Bu, BTC ETF’leri için hareketli haftalarda sermaye girişlerindeki durgunluğu açıklayabilir.

Dahası, rapora göre, bu eşitsizlikler Bitcoin’in spot fiyatı üzerinde bir yayılma etkisine sahip olma eğiliminde.

“Piyasa yapıcılar, piyasalar arasında koruma sağlıyor ve artan BITO girişleri, CME üzerindeki satın alma baskısını doğrudan etkiliyor ve dolayısıyla spot piyasayı etkiliyor. Video sonrası girişlerin eğilimi devam ederse, Bitcoin’in döngüsel modeli yapışkan olabilir. ”

Burada belirtmek gerekir ki, ön ay kontrat satışlarında fon girişleri düşük olduğunda, BITO aynı zamanda bir sonraki ay ve iki aylık kontratları da satın almaktadır. Bu, Vadeli İşlem fiyatının spot fiyatlardan daha yüksek olduğu bir Vadeli İşlem kontangosunu besler.

Bu, hem kurum hem de arbitrajcılar tarafından alınan “küçük bir net risk azalması” sağlar.

“Bu contango etkisinin spot piyasada çok küçük bir etkisi olacak. BITO’nun fonundan elde edilen temel gözlem, döngüsel dinamikleri artırabilecek ruloları takip eden girişlerin neden olduğu olası yayılma etkileridir. ”

BTC Vadeli İşlemler ETF’leri ve spot fiyatlar arasındaki bu tür yayılma etkileri, Amerikan düzenleyicilerinden bir Bitcoin spot ETF’sine yeşil ışık talep eden yatırım yöneticilerinin ve tüccarların arkasındaki ana faktörlerden biridir. Bu aynı zamanda, sözleşmeleri devirme maliyetleri ve zorluğu ile birlikte contango riskini de ortadan kaldıracaktır.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu