Akademi

CBDC İş İlanları Yayınlanırken İngiltere’de Bitcoin ATM’leri Yasaklandı

Kripto ATM operatörlerine, kara para aklamaya karşı yetersiz koruma sağladıkları korkuları arasında “makinelerini kapatmaları veya yaptırım eylemiyle karşı karşıya kalmaları” söylendi.

Finansal Davranış Otoritesi operatörlere “makinelerini kapatmalarını veya yaptırım eylemiyle karşı karşıya kalmalarını” söyledikten sonra Bitcoin ATM’leri Birleşik Krallık’ta ortadan kaybolmaya hazırlanıyor.

Teknik olarak yasa dışı olmasa da düzenleyici, kriptonun alınıp satılmasına izin veren makinelerin FCA’ya kayıtlı olması ve ülkenin kara para aklama düzenlemelerine uyması gerektiğini söylüyor.

Ancak FCA, şu ana kadar hiçbir kripto firmasına bir Bitcoin ATM’si işletmek için onay verilmediğini iddia ediyor – “bu, İngiltere’de faaliyet gösteren herhangi birinin bunu yasa dışı olarak yaptığı ve tüketicilerin bunları kullanmaması gerektiği anlamına geliyor.”

Coin ATM Radar’dan alınan rakamlar, İngiltere ve İrlanda’da yaklaşık 80 makinenin bulunduğunu gösteriyor – ancak İrlanda Cumhuriyeti’nde bulunan 40 makinenin bu karardan etkilenmeyeceğini belirtmekte fayda var.

Birçoğu süpermarketlerde ve marketlerde bulunur.

FCA’nın endişeleri, kripto ATM’lerinin çok az arka plan kontrolüne sahip olmasında yatıyor, bu da potansiyel olarak makinelerin yasadışı nakit aklamak için kullanılabileceği anlamına geliyor. Buna karşılık, kripto borsaları genellikle her hesap sahibinin kimliğini doğrulamak için ayrıntılı Müşterinizi Tanıyın kontrolleri gerçekleştirir.

FCA’nın emrine uymayan kripto ATM operatörlerinin finansal alanda faaliyet göstermeleri yasaklanabilir ve ayrıca para cezası veya cezai kovuşturma ile karşı karşıya kalabilir.

The Daily Telegraph’a göre, Bitcoin ATM’lerine sahip iki şirket, makinelerinin devre dışı bırakıldığını doğruladı – bir girişimci şimdi makinelerini Doğu Avrupa’daki bir alıcıya satıyor.

Dijital varlık endüstrisi, Londra Şehri’nin Brexit’ten sonra rekabet avantajı kazanması için bir fırsat olarak lanse edildi, ancak bazıları FCA’yı dijital varlıklara karşı duruşunda çok katı olmakla suçladı. Düzenleyici, kripto varlıkların “düzenlenmemiş ve yüksek riskli” olduğu ve yatırımcıların “yatırım yapmayı seçerlerse tüm paralarını kaybetmeye hazır olmaları gerektiği” konusunda defalarca uyardı.

The Telegraph’a ayrıca konuşan Blockchain.com’un CEO’su Peter Smith, bekçi köpeğinin endüstrinin ilerlemesini engellediği konusunda uyardı ve diğer ekonomiler dijital varlıkları benimsemeye başladıkça İngiltere’nin son iki ila üç yıl içinde “geride kaldığı” konusunda uyardı.

FCA’nın uyarılarına rağmen, rakamlar İngiltere’de 2,3 milyondan fazla insanın kripto para birimine sahip olduğunu gösteriyor.

Apple Podcast’ler, Spotify ve Google Podcast’lerde CoinMarketRecap podcast’ini dinleyin

Diğer gelişmelerde, İngiltere Merkez Bankası, merkez bankası dijital para biriminde “tam yığın geliştiriciler” için bir iş ilanı başlattı.

Merkez bankasının yalnızca Britcoin olarak da bilinen bir dijital sterlin oluşturulup oluşturulmayacağını araştırmasına rağmen, başarılı başvuru sahiplerine “kavram kanıtları ve teknik deneyler geliştirmek” görevi verilecek. BoE şunları ekledi:

“Nakitten farklı olarak, CBDC dijital bir para biçimi olacaktır; banka mevduatlarının aksine, özel sektör yerine merkez bankasının doğrudan sorumluluğu olacaktır ve rezervlerin aksine, CBDC perakende kullanım için geniş çapta erişilebilir olacaktır.”

İş tanımı, CBDC biriminin bir dijital pound tarafından sunulan “fırsatları ve zorlukları analiz etmek” ile görevlendirildiğini söylüyor ve şunları ekliyor:

“Bu, birisinin Merkez bankacılığının kalbinde yer alan bir dizi konuda Banka’nın çalışmalarını şekillendirmesi için harika bir fırsat… Banka için öncelikli bir konuya düşünce liderliği sağlama, yenilikçi ve özgün analizler sunma, diğer üyeleri yönetme şansını içeriyor. ekibin bir parçası olun, işbirliği yapın ve sınırlar arasında çalışın ve Banka’nın liderlik ekibinin en kıdemli üyeleriyle etkileşim kurun.”

Başlıca programlama dilleri bilgisi gerekli olarak tanımlanırken, DeFi’ye ve paranın geleceğine ilgi duymak arzu edilir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu