Kripto Para

Chainlink yatırımcılarının işlem ücretleri konusunda endişelenmelerine gerek yok, çünkü …

Blockchain oracle ağı Chainlink, son zamanlarda kripto para birimi endüstrisinde çok fazla vızıltı yaratıyor. Öncelikle, çeşitli ortaklıklar nedeniyle geçtiğimiz yıl içine girmiştir. Bununla birlikte, yedek olarak hazır olan rakiplerin sayısı göz önüne alındığında, blok zincirlerinin alakalı kalmak için yenilik yapmaya ve genişlemeye devam etmesi gerekiyor. Bu amaçla, Chainlink şimdi Chainlink Doğrulanabilir Rastgele İşlevinin veya ana ağdaki VRF’nin yükseltilmiş bir sürümünü yayınladı.

Ne var ne yok?

Aynı duyuruda ağ, VRF’nin NFT projelerinden ve blockchain oyunlarından bugüne kadar üç milyondan fazla talep işlemi aldığını kaydetti. Bu yükseltme, her şeyden önce, bu işlemlerdeki ücreti v1’e kıyasla %60 oranında düşürmeyi amaçlıyor.

Bunun dışında, VRF v2 ayrıca gelişmiş abonelik yönetimi, gaz limitlerini ayarlama yeteneği, genişletilmiş blok onayları ve tek bir zincir üzeri işlemde birden fazla rastgele sayı talep edebilme özelliği de sunacak.

VRF, NFT koleksiyonu Bored Apes Yacht Club ve oyna-kazan oyunu Axie Infinity dahil olmak üzere bir dizi kripto projesi tarafından kullanılan rastgele bir sayı üreticisidir. Chainlink’e göre, “Kriptografik kanıtla birlikte rastgele bir sayı üreterek, VRF kanıtlanabilir şekilde adil, doğrulanabilir, kurcalamaya karşı korumalı sonuçlar sunar”.

Rastgele sayılar, cüzdanlar ve işlemler için özel anahtarlar oluşturmak için kullanıldığından blok zinciri endüstrisinde son derece önemlidir. Ayrıca, artık NFT’leri ve özelliklerini güvenli bir şekilde basmak ve blok zinciri tabanlı oyunlarda adil sonuçlar sağlamak için de kullanılıyorlar.

Axie Infinity’nin Operasyon Direktörü Alexander Leonard Larsen, gelişme hakkında şunları söyledi:

“Chainlink VRF v2 gibi doğrulanabilir rasgelelik çözümleri, zincir üstü oyunlara ve NFT deneyimlerine entropi getiren geliştiriciler için çok önemlidir ve onları adil ve kurcalamaya dayanıklı oyna-kazan oyunları yaratmaya teşvik eder.”

VRF’den ne haber?

Duyuruya göre, VRF şu anda Ethereum, Polygon ve Binance Smart Chain (BSC) dahil olmak üzere birden fazla blok zincirinde yaklaşık 2.200 benzersiz akıllı sözleşmeye hizmet ediyor. Bunlar, VRF’nin NFT değerlerini rastgele dağıtmalarına ve mülkiyeti adil bir şekilde dağıtmalarına izin verdiği için, birçoğu meta veri tabanına doğru inşa edilen bir dizi NFT projesi ve blok zinciri tabanlı oyun içerir.

VRF v2 şimdilik yalnızca Ethereum ana ağında yayınlanmış olsa da Chainlink, kullanıcılara ağla ilişkili diğer zincirlerin de yakında güncellemeye sahip olacağı konusunda güvence verdi.

VRF’nin daha yeni versiyonu kulağa heyecan verici gelse de, Chainlink’in yakın geçmişte yaşadığı en büyük gelişme değil. Önceki bir blog gönderisine göre ağ, 2021’de 100’ü yalnızca Aralık ayında olmak üzere 720 entegrasyon ekledi. Bu süre zarfında 380 yeni DeFi projesi Chainlink oracle’ı entegre ederken, daha heyecan verici olanı, başta VRF olmak üzere Chainlink oracle ağlarıyla başlatılan 200’den fazla NFT projesinin patlamasıydı.

Ayrıca, yıl içinde Associated Press ve ‘heyecan verici yeni kullanım örneklerinin, dikeylerin ve akıllı sözleşmeler için tüm endüstrilerin yolunu açan’ AccuWeather gibi bir dizi veri sağlayıcı ekledi.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu