Kripto Para

Darknet pazar alanına hangi kripto para hakim? Şaşırtıcı bir şekilde, bu Monero değil

Kripto para tabanlı darknet pazarlarındaki ilginç bir gelişme, geçen yıl hapisteki Silk Road kurucusu Ross Ulbricht’in serbest bırakılmasını finanse etmek için ilk NFT’sini 6.2 Milyon Dolara satmasıyla sektörü şaşırttı. Silk Road, Ulbricht 2013’te tutuklanmadan önce son on yılda ortaya çıkan ilk ve en büyük darknet pazar yerlerinden biriydi. Silk Road operasyonlarını durdurmuş olsa bile, o zamandan beri pek çok benzer pazaryeri, çok sayıda, çoğunlukla yasadışı olan çok sayıda kişiye hitap etmek için darknet’te ortaya çıktı. , dünya çapında ihtiyaç duyar.

Aslında, Chainalysis tarafından yakın tarihli bir rapor, darknet gelirinin 2021’de 2,1 milyar dolara yükseldiğini, 2020’de paketlenen 1,7 milyar dolardan önemli bir artış olduğunu buldu. Daha da ilginç olanı, bu, bu süre zarfında bir dizi pazar yerinin iflas etmesinden sonra. , sektörde konsolidasyon ve rekabetin arttığına işaret ediyor.

Kaynak: Chainalysis

Chainlaysis’e göre, bu gelirin büyük kısmı, tam olarak 1.8 milyar dolar, uyuşturucu odaklı pazarlardan elde edilirken, 300 milyon dolar çalıntı girişlerden, kredi kartlarından, istismar kitlerinden hatta istismar kitlerine kadar her şeyi satan dolandırıcılık dükkanları tarafından alındı. sahte Covid -19 aşı sertifikaları. Ancak, beş dolandırıcılık mağazası ve 13 uyuşturucu odaklı market de bu süre zarfında faaliyetlerini durdurdu.

Kaynak: Chainalysis

‘Daha Yüksek’ Kârlar ve Daha Az Kullanıcılar

Rapor ayrıca, gelirin aksine, uyuşturucuyla ilgili işlemlerin ve aktif kullanıcıların sayısının da son birkaç yılda büyük ölçüde düştüğünü ortaya koydu. Örneğin, işlemler 2016’da 11,7 milyondan bu yıl sadece 3,7 milyona düşerken, aktif kullanıcılar neredeyse 1,7 milyondan 1,2 milyona düştü, bu süre zarfında ilaç pazarı gelir artışı yıllık ortalama yüzde 35,7 olmasına rağmen.

Rapora göre, 2016 ve 2021 arasındaki ortalama ödeme büyüklüğü 160 dolardan 493 dolar değerinde kripto para birimine sıçradığı için bu muhtemelen kripto ilaç pazarının vadesinden kaynaklanıyor. Satıcıların muhtemelen müşteri tabanlarını uyuşturucu kullanıcılarından tedarikçilere yükselttiklerini ya da bir zamanlar küçük miktarlarda satın alan bazı kullanıcıların şimdi çok daha fazlasını satın aldığını ekledi.

Ayrıca, alıcılar artık piyasa aracı olarak hareket etmeden satıcılarla doğrudan iletişime geçiyor ve bu şekilde yapılan satışlar da 2021’de toplam darknet gelirinin neredeyse %5’i olan 122 milyon doları buluyor.

Darknet’i Tekelleştirmek

Ne olursa olsun, bu sektörün konsolidasyonu, geri kalan pazarlar arasında ortaya çıkan “şiddetli ve kirli” rekabetten de anlaşılmaktadır. Raporda, ‘veri sızıntıları, DDoS saldırıları ve doxx’ların uzayda yaygın olaylar olduğu’ belirtildi ve bu da pazar yerlerinin neden düşüşte olduğunu açıklıyor.

“Bir barındırma sağlayıcısı bulmak ve satıcıları elinde tutmak gibi diğer giriş engellerinin yanı sıra bu rekabetçi tehditler, birçok yönetici adayı için bir darknet pazarı açmayı ve işletmeyi çok zorlaştırdı.”

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Chainalysis’e göre, en kötü şöhretli gizlilik parası Monero bu operasyonların başında kalmaya devam etti. Onu destekleyen pazarların sayısının 2020’de %45’ten gelecek yıl %67’ye yükseldiğini tespit etti. Dahası, Bitcoin hala tüm pazarların %93’ünün desteğiyle darknet pazar alanına hakim oldu.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu