Kripto Para

Çifte ya da değil, Cardano’nun yeni ödül programı da bunun göstergesi.

Cardano’nun blok zinciri, son birkaç ay içinde hızlı bir gelişme gördü. Temelde merkezi olmayan uygulamaların piyasaya sürülmesi ve hızlandırılmış benimseme sayesinde. Bununla birlikte, özellikle çoğu blok zincirinin sürekli olarak maruz kaldığı tehditler göz önüne alındığında, güvenlik ağ için bir endişe olmaya devam ediyor. Aslında, geçtiğimiz yıl boyunca kripto para birimi ve DeFi açıklarından yararlanan milyarlarca dolar zaten kaybedildi.

Bu güvenlik çabalarını güçlendirmeyi amaçlayan bir hareketle Cardano, Hackerone’daki hata ödül programının başladığını duyurdu. Ağ güvenliğini artırmaya yönelik bu çaba, 14 Şubat 2022’den 25 Mart 2022’ye kadar sürecek. Bu süre zarfında, bilgisayar korsanları ağdaki güvenlik açıklarını ortaya çıkardıkları için normal ödüllerin iki katını alacaklar.

Ödüller, Cardano düğümleri ve bilgisayar korsanları için ayrı ayrı belirlendi, birincisi kritik hataları tespit etmek için 20.000 dolar ve yüksek güvenlik açığı olanlar için 10.000 dolar alacak şekilde ayarlandı. Benzer şekilde, bilgisayar korsanları daha kritik hatalar için 15.000 dolar ve yüksek riskli olarak etiketlenenler için 6.000 dolar kazanabilecekler.

Orta ve düşük hataları tespit etmek için düğümler potansiyel olarak 4.000 dolar ve 800 dolar kazanabilirken, bilgisayar korsanları sırasıyla 2.000 ve 600 dolar kazanabilir.

Programı duyururken, kar amacı gütmeyen Cardano Vakfı şunları kaydetti:

“Bu programdan, Cardano blok zincirinde yayınlanan kripto varlıklarına erişmek ve bunları yönetmek için gerekli öğeleri kapsayan bu halka açık hata ödül programı aracılığıyla Cardano markasını güçlendirmeyi amaçlıyoruz.”

Bu gelişme, Cardano blok zincirinin benimsenmesinin hızla arttığı ve güvenliği sağlama ihtiyacının uygun olduğu bir zamanda geldi. Daha dün, ağın işlem hacmi, dünyanın en iyi iki kripto para birimi blok zinciri olan Bitcoin ve Ethereum’un toplamını aştı.

Ayrıca, toplam işlem ücreti, Ethereum tarafından tahsil edilen 19.39 milyon dolara kıyasla Cardano için 52.000 doların biraz altında kaldı.

Değerindeki düşüş nedeniyle Ethereum işlemlerine yönelik düşük talep bu eğilime katkıda bulunmuş olsa da, akıllı sözleşmeler ortaya çıktıkça Cardano’nun kullanımındaki artışın hala bir göstergesidir. Aynı şeyi vurgulayan bir başka gerçek de Cardano cüzdanlarının sayısıdır. isabet geçen ay 3 milyon işareti.

Ayrıca, geçen yıl boyunca ağda güçlü gelişmeler yaşanıyor. Özellikle 2021’de tüm zincirler arasında en fazla GitHub taahhüdüne sahip olmayı başararak denetim ve test ihtiyacını artırdı.

Her durumda, Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, ağın yavaş dApp sunumuna katkıda bulunan bir şey olan, hızlılık yerine güvenliği sağlamanın her zaman ateşli bir savunucusu olmuştur.

Geçen yıl bir AMA oturumunda, yazılan ve inşa edilen “her şey” bozulabileceğinden hiçbir akıllı sözleşmenin potansiyel bir saldırıya karşı güvenli olmadığını belirtmişti. Ayrıca hiçbir ağın saldırıya karşı bağışıklığı olmadığı için, tüm zincirler için temkinli olmanın zorunlu olduğunu vurguladı.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu