Kripto Para

Çığ tabanlı protokolün lansmandan sonraki saatler içinde halıya çekildiği bildirildi

Dolandırıcılık, halı çekme, hackleme ve istismarlar, çoğunlukla anonim, merkezi olmayan doğası nedeniyle kripto para birimi endüstrisinde olağan olaylardır. Pek çok doğrulama ve kayıt şartı yerine getirilmiş olsa da, her yıl milyarlarca dolar kaybedilmeye devam ediyor.

Mevcut doğrulama sistemlerinin eksiklikleri, bu hafta Avalanche tabanlı bir DeFi platformu olan Atom Protocol’ün lansmandan sonraki bir gün içinde kilitlendiği bildirildikten sonra gündeme getirildi. Bu protokolün geliştiricileri, 20 Şubat’ta tüm sosyal kanallarını silmeden önce Twitter’da oldukça “kibar” bir mesaj yayınladı.

Kısa süre sonra Discord kanalı da kapatıldı. Ayrıca, jetonlu ATM’nin satışı da durduruldu ve jeton fiyatı tamamen listelerde düştü.

Kaynak: DEX EKRAN

Artık birçoğu, Müşterinizi Tanıyın (KYC) protokolüne sahip olmasına rağmen, protokolün halıya döküldüğü gerçeğinden dolayı ağlıyor. Hesap verebilirlik arayışında, kullanıcılar Atom Protokolü için KYC’yi uyguladıktan sonra Assure DeFi’yi sorguluyorlar.

Assure DeFi bilgili kripto-Twitter’ın “KYC/doğrulamanın rolünü yanlış anladıklarını” söyledi. Platform, bunun bir koruma mekanizmasından çok bir aldatmaca caydırıcı olduğunu belirterek, şunları ekledi:

“KYC’nin gerçek değeri, bir projenin arkasında doğrulanmış bir gerçek dünya kimliğine sahip olmaktır. Böylece bir dolandırıcılık/pahalılık meydana gelmesi durumunda, cezai takibe izin veren bir hesap verebilirlik yolu mevcuttur. ”

Ayrıca, kullanıcılara KYC süreci olmadan, protokol için hiçbir sorumluluk veya arka plan kimliğinin olmayacağını hatırlattı. Bu nedenle, fonların geri alınması için herhangi bir yol izlenememiştir.

Assure DeFi, geliştiricilerin kişisel kimlikleri de dahil olmak üzere KYC sürecinde topladığı bilgilerin istenmesi üzerine reddedildi bu talepler bir ‘kamusal cadı avı’ korkusuyla. Halı çekmeyle ilgili kanıt ve bilgilerin toplanıp doğrulanacağını ve ardından doğrudan gönderildi bir emir verilirse kolluk kuvvetlerine.

Bununla birlikte, birçok kullanıcı, bu tür protokollerin küresel doğasının onu zorlaştıracağına işaret etmekte gecikmedi. zorlu Bir yargı yetkisinin buna karşı harekete geçmesi için. Ayrıca, proje geliştiricilerinin, kimlikleri açıklanmadıkça buna benzer başka bir proje başlatma olasılığı her zaman vardır.

Bu aldatmacayı daha da ilginç yapan şey, Avalanche topluluğundan oldukça iyi bir yanıt almasıydı.

Sorumluluk Reddi: Bu makale, daha fazla bilgi öne çıktıkça güncellenecektir…

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu