Kripto Para

Çin metaverse dünyanın geri kalanından farklı görünecek

Çinli arama sağlayıcısı Baidu, geçen yıl Aralık ayında kendi geliştirdiği bir metaverse duyurdu. Çin’in ülkedeki tüm özel kripto faaliyetlerini ‘yasadışı’ olarak etiketleyerek engellemeye yönelik bir politika kararı aldığı yıl. Bununla birlikte, ilginç bir şekilde, bu yıl Çin, Pekin Olimpiyatları sırasında bir e-CNY CBDC’yi piyasaya süren ilk ülke oldu. Pek çok yorumcu, e-CNY’nin PBoC’nin gözetimi altındaki dijital para biriminin merkezi bir versiyonu olacağından korkuyor.

Şimdi, raporlara göre, Şanghay yetkilileri “sanal dünya ile gerçek dünya arasındaki kesişimi içeren önemli bir platform” haline gelebilecek metaverse fırsatlarını araştırıyorlar.

Bununla birlikte, Çin, metaverse’si aslında merkezileştiğinde bir rotaya gidecek mi? Bazı uzmanlar, tıpkı internet gibi, durumun böyle olabileceğini düşünüyor. Çin’in internet güvenlik duvarı, Facebook ve Google gibi yabancı şirketleri yerel ekosistemin dışında tuttu. Bunun yerine, yerel şirketler tüm cephelerde tüneklere hükmediyor. Roundhill Investments araştırma başkan yardımcısı Mario Stefanidis, metaverse fırsatları yükselirken The Wire China’ya Web3 için de geçerli olabileceğini söyledi.

“Çin için, kullanıcıların ‘küresel meta veri tabanına’ erişmesine izin vermekten ve belirli deneyimleri sansürlemek ve engellemek için önemli kaynaklar harcamaktansa, yerel bir meta veri deposunun gelişimini denetlemek çok daha kolay olacak.”

Bununla birlikte, yerel tahminlere göre 3700 Çinli şirket metaverse ve ilgili kayıtlar için başvuruda bulundu.

Bu bağlamda, devlet destekli Çin Mobil İletişim Derneği’nin metaverse endüstri komitesi başkanı Du Zhengping Reuters’e şunları söyledi:

“Geleneksel Çin internet işletmeleri önce gelişti ve ardından düzenlendi. Meta veri deposu gibi endüstriler inşa edildikçe düzenlenecek” dedi.

South China Morning Post, bu yılın başlarında, yuan yuzhou veya metaverse kelimesini içeren birçok ticari marka başvurusunun Ulusal Fikri Mülkiyet İdaresi tarafından reddedildiğini bildirmişti. Bu arada, Alibaba Group Holding, Tencent Holdings ve ByteDance tarafından yapılan benzer başvurular incelenmeyi bekliyor.

Bununla birlikte, çoğu, merkezileştirmenin Web3’ün değerlerine aykırı olduğunu düşünüyor. Bir VR girişimcisi olan Eloi Gerard, şunları söyledi:

“Metaverse fikri, kişinin sanal dünyalar arasında hareket etmesidir… bu, tek parti, tek ses, tek vizyon fikrine hemen aykırıdır.”

Bununla birlikte, Çin’in teknoloji devleri, marka yarışında rekabet eden zorluklara rağmen uzayın derinliklerine dalmak istiyor.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu