Akademi

Coinbase 25.000 Rusya Bağlantılı Adresi Engelledi

Baş hukuk görevlisi Paul Grewal, borsanın Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından “yaptırımlara uymaya kararlı olduğunu” söyledi – ancak borsa ülke çapında bir yasağa direnmeye devam ediyor.

Coinbase, yasa dışı faaliyetlerde bulunduğundan şüphelenilen Rus kişi veya kuruluşlarla bağlantılı 25.000’den fazla adresi engellediğini açıkladı.

Baş hukuk görevlisi Paul Grewal dedim borsa, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından “yaptırımlara uymaya kararlı” ve “ulusal güvenliğin geliştirilmesinde hayati bir role sahip”.

Ticaret platformu, Ukrayna başbakan yardımcısı tarafından yapılan bir taleple tüm Rus kullanıcılarını engellemeyi reddettiği için eleştirilerle karşı karşıya kaldı.

Coinbase CEO’su Brian Armstrong, ultra zengin oligarkların yaptırımları atlatmak için kripto kullanma riskinin yüksek olmadığını ve “yasalar aksini söylemediği sürece herkesin temel finansal hizmetlere erişimi hak ettiğini” savundu. Ekledi:

“Bazı sıradan Ruslar, para birimleri çöktüğü için kriptoyu bir yaşam çizgisi olarak kullanıyor. Birçoğu muhtemelen ülkelerinin yaptıklarına karşı çıkıyor ve bir yasak onlara da zarar verir. Bununla birlikte, ABD hükümeti bir yasak uygulamaya karar verirse, Elbette bu yasalara uyacağız.”

Grewal’ın blog yazısı, Coinbase’in proaktif olduğunu ve şirketin “çok katmanlı, küresel bir yaptırım programı uyguladığını” göstermek için tasarlandı.

Coinbase’in yaptırım uygulanan kişilerin listelerine karşı hesap başvurularını kontrol ettiğini, yeni kullanıcıların kimlik kontrollerinden geçmesi gerektiğini ve Kırım, Kuzey Kore ve Suriye gibi yaptırım uygulanan bölgelerde web sitesine erişimi engellemek için coğrafi engellemenin kullanıldığını açıkladı.

Borsa ayrıca, yaptırım uygulanan kişilerin Coinbase dışında tuttuğu hesapların yanı sıra etkileşimde bulundukları cüzdanlarla birlikte bir dahili blok listesine eklenen hesapları belirlemek için adımlar attı.

Ve kendi soruşturmaları aracılığıyla yasa dışı faaliyetlere karıştığı tespit edilen adresler, “yaptırımların uygulanmasını daha fazla desteklemek için” hükümetle paylaşılıyor.

Apple Podcast’ler, Spotify ve Google Podcast’lerde CoinMarketRecap podcast’ini dinleyin

Grewal, “dijital varlıkların, yaptırımlardan kaçınmaya yönelik ortak yaklaşımları doğal olarak caydıran özelliklere sahip olduğunu” vurgulayarak devam etti – ve geleneksel finansal kurumlar aracılığıyla aklanan fiat para birimi, yaptırımlardan kaçınma için çok daha yaygın bir yöntem olmaya devam ediyor.

Halka açık blok zincirleri işlem geçmişlerine “benzeri görülmemiş bir görünürlük” sunduğundan ve bu kayıtlar yok edilemediğinden, dijital varlıkların “kaçınmayı tespit etme ve caydırma yeteneğimizi gerçekten geliştirebileceğini” savunuyor.

Tüm bunların yanı sıra Grewal, dijital varlıkların benimsenmesinin erken bir aşamada olduğunu vurguladı, bu da yaptırımların etkinliğini köreltmelerinin muhtemel olmadığı anlamına geliyor. Açıkladığı gibi:

“Rus hükümeti ve diğer yaptırıma tabi aktörler, mevcut yaptırımlara anlamlı bir şekilde karşı koymak için neredeyse elde edilemez miktarlarda dijital varlığa ihtiyaç duyacaklar. Rusya merkez bankası tek başına büyük ölçüde hareketsizleştirilmiş rezerv varlıklarda 630 milyar doların üzerinde tutar. Bu, bir dijital varlığın toplam piyasa değerinden daha büyük.” ve tüm dijital varlıkların toplam günlük işlem hacminin 5 ila 10 katı.”

Grewal, hiçbir kripto şirketinin “yaptırım kontrollerinin tamamen sızdırmaz olduğunu garanti edemeyeceği” konusunda uyardı – ve kötü niyetli aktörlerin en güçlü caydırıcılar için bile “yol bulma” riski var.

“Bireylerin mahremiyetini korumanın meşru bir menfaati olduğunu” vurguladı ve borsanın kolluk kuvvetleriyle işbirliğinin “bireysel mahremiyete saygı duyan politika çerçevelerini teşvik etmek” ile el ele gittiğini söyledi:

“Coinbase, sıradan insanların kripto teknolojisi aracılığıyla varlıklarını korumalarına, inşa etmelerine ve paylaşmalarına yardımcı oluyor. Aynı zamanda, yaptırımlara uyum taahhüdümüz de dahil olmak üzere platformumuzda güvenlik, emniyet ve şeffaflığı teşvik etmek için yoğun bir şekilde çalışıyoruz.”

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu