Akademi

Crypto News, 4 Mart: Bitcoin Bir Gecede %5 Düşüyor

Ayrıca bugün bir İsviçre şehri Bitcoin’i “fiili yasal ihale” yapıyor ve OpenSea İran’daki kullanıcıları yasaklıyor.

Apple Podcast’ler, Spotify ve Google Podcast’lerde CoinMarketRecap podcast’ini dinleyin

BTC, Ukrayna’da elektrik santralinin bombalanmasıyla düştü

Bitcoin, Ukrayna işgalindeki dramatik bir gelişmenin ardından Cuma sabahının erken saatlerinde %5 düştü. Dünyanın en büyük kripto para birimi, Ukrayna merkezli Avrupa’nın en büyük nükleer santralinin Rus güçlerinin ağır bombardımanı altında kalmasından sonra 41.000 dolara kadar düştü. Bu daha sonra bir eğitim binasında yangına yol açtı ve sitenin nükleer reaktörlerinden birinin hasar gördüğüne dair korkuları ateşledi. BTC’nin satışları, Asya borsalarında keskin bir düşüşle aynı zamana denk geldi ve bu, hisse senetleri ile kripto para birimleri arasındaki ayrışmanın kısa ömürlü olabileceğini gösteriyor.

Swiss City, Bitcoin’i ‘fiili yasal ihale’ yapıyor

İsviçre’deki bir şehir, Tether stabilcoin ve kendi yerel jetonunun yanı sıra Bitcoin’i “fiili” yasal ihaleye çıkardığını duyurdu. Lugano, hareketin bölgenin “Avrupa blok zincirinin benimsenmesi için önemli bir merkez” olmasını sağlamak ve yerel topluluklar için zorlayıcı kullanım durumlarının kilidini açmak için tasarlandığını söyledi. Önerilen önlemler arasında, vatandaşların ve şirketlerin vergi faturalarını kriptoda ödemelerine ve günlük mal ve hizmetleri satın almalarına izin verilmesi yer alıyor. Tether’den Paolo Ardoino, “Lugano, yenilikçiler ve geleceğe dönük düşünürlerle dolu canlı bir şehir” dedi.

OpenSea, İran’daki kullanıcıları aniden engelliyor

Dünyanın en büyük NFT pazarı, ülke ABD yaptırımlarına tabi olduğu için aniden İran’daki kullanıcıları engellemeye başladı. OpenSea hesaplarına sahip NFT meraklıları, erişimlerinin geri çekileceğine dair kendilerine hiçbir uyarı verilmediğini iddia ediyor. Yasakların gerçekleştiğini doğrulayan OpenSea, Amerika’nın yaptırım listesinde görünen kişi ve bölgelerin platformu aracılığıyla NFT satın alamayacağını, satamayacağını veya aktaramayacağını söyledi. Diğer gelişmelerde, Infura, Donetsk ve Luhansk dahil olmak üzere Ukrayna’nın ayrılıkçı bölgelerinde bulunan kullanıcıları engelledi – ancak bu konumlardaki IP adreslerini engelleme çabaları, yanlışlıkla Venezuela’daki kullanıcılar üzerinde bir etkiye sahip oldu.

Shake Shack, Bitcoin ödülleri sunmak için

The Wall Street Journal’a göre Shake Shack, ücretsiz kripto para biriminin genç dinleyicileri burger zincirini ziyaret etmeye çekeceği umuduyla Bitcoin ödülleri sunmaya başlıyor. Gazete, müşterilerin satın almalarının değerinin %15’ini BTC olarak geri alacaklarını bildiriyor, ancak işlemlerinin Cash App’in banka kartı kullanılarak tamamlanması gerekiyor. Deney, şu an ile Mart ayının ortasında gerçekleşecek ve başarılı olursa, Shake Shack ödül programını uzatabileceğini veya bir ödeme yöntemi olarak kriptoyu kabul edebileceğini söylüyor.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu