Akademi

Decrypt’ten GM: Metaverse’e Dalın

Decrypt’in yeni podcast’i Amy Wu ile metaverse ve NFT’ler hakkında her şey hakkında konuşuyor.

Şu anda bir oyun şirketi olmak kolay bir zaman değil.

NFT’ler ve meta veri deposu çok fazla vaat sunuyor – ancak dalmaya başlayan markalar genellikle binlerce müşteriden şiddetli bir tepkiyle karşı karşıya kalıyor.

Daha da kötüsü, mevcut birçok blok zinciri tabanlı oyun, korkunç bir kullanıcı deneyimi sunuyor… meraklı oyuncular için kötü bir ilk izlenim yaratıyor.

Şu anda kripto dünyasında olup bitenlerin nabzını tutan bir kadın, Amy Wu.

Kısa süre önce Lightspeed’den FTX Ventures’ın başına geçmek için gemiden atladı – ve şimdi bir 2 milyar dolar fon, sermaye. Kripto trendlerinin nereye gittiğini değerlendirmek söz konusu olduğunda, parayı takip etmek her zaman mantıklıdır.

Dan Roberts ve Jeff Roberts ile Decrypt’in GM podcast’ine konuşan Amy, endüstrinin durumuna ilişkin görüşlerini paylaştı ve oyuncuların NFT’lere karşı duydukları şiddetli düşmanlığın önceden tahmin edilemeyeceğini itiraf etti.

Tutkulu hayran kitleleri seslerinin duyulmasını istiyor ve oyun stüdyolarının güçlü içerik yerine kârı tercih eden ödünler vermesine karşılar. Amy dedi ki:

“Başlangıçta ücretsiz oynanabilen mobil oyunlara çok tepki geldi. İnsanlar ‘bu oyunlar berbat, çok kaliteli değiller’ dediler. Bunlar, insanların Web3 oyunları hakkında söyledikleriyle tamamen aynı şeyler.”

Amy, tüketicilerin NFT’lerin oyunları dönüştürmede sahip olabileceği tam potansiyeli henüz görmediklerini savunuyor – ancak şirketlerin düşünceli olması gerekiyor:

“Oyun stüdyoları, oyuncu kitleleriyle iletişim kurma konusunda çok daha düşünceli ve dikkatli olmalı – özellikle de sevilen bir oyun alıyorsanız ve ona blok zinciri bileşenleri ekliyorsanız.”

Amy’ye göre, NFT’leri tanıtmak için daha iyi bir yaklaşım, sıfırdan yeni bir oyun yaratmak olabilir. Nitekim, yakın zamanda Axios’a bu yıl NFT tabanlı bir oyun başlatmayı planladığını söyleyen Zynga, tam olarak bunu yapıyor. Blockchain teknolojisi teklifinde daha geniş bir rol oynamaya hazır olsa da, oyun şirketi FarmVille ve Words With Friends gibi popüler oyunlara oyun içi varlıklar eklemeyecek, bunun tüketicilerin kafasını karıştırabileceğinden endişe ediyor. Amy ekliyor:

“Bir bağımsız stüdyo veya büyük bir stüdyoysanız, yeni bir oyun yaratırken farklıdır çünkü o zaman bunu oynamak isteyen bir oyuncu kitlesini çekeceksiniz – ancak mevcut bir oyunu blok zincirine dönüştürmek daha zor. Neyin işe yarayıp neyin yaramadığına dair gerçek zamanlı olarak öğrendiğimiz pek çok şey ve toplumu şaşırtmak yerine çok daha yakından nasıl dahil edebileceğimiz.”

Amy, bir stüdyo, oyunculara NFT’lerin “süper eğlenceli” bir şekilde nasıl kullanılabileceğini gösteren harika bir oyun deneyimi başlattığında büyük bir atılım olacağına inanıyor ve bazı oyuncuların asla ikna olmayacağını kabul ediyor. (Nintendo kenardan izleyenler arasında ve son zamanlarda yatırımcılara NFT’lerin oyunlarından sadece birinde “neşe katarlarsa” görüneceğini söyledi.)

Dolu dolu bölüm, Amy’nin risk sermayesi dünyasına ve kripto odaklı şirketlerin geleneksel finanstakilerden nasıl farklı bir yaklaşım izlediğine dair içgörülerini sunduğuna tanık oluyor. Ayrıca DeFi’deki en iyi ekipleri diğerlerinden ayıran tek şeyi ortaya koyuyor ve NFT endüstrisinin 2022’de nasıl gelişebileceğine dair tahminlerini veriyor.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu