Kripto Para

DeFi ve Ethereum’a kıyasla daha geniş duyguların wBTC arzı üzerinde ne gibi etkileri oldu?

Kripto para endüstrisinin son birkaç yılda yaşadığı muazzam başarı, yalnızca Bitcoin’in artan popülaritesi ile değil, aynı zamanda merkezi olmayan finans gibi sektörlerin ortaya çıkmasıyla da kolaylaştırıldı. Sektör 2020 ortasından bu yana kat kat büyürken, DeFi ticaretine yardımcı olan tokenize varlıkların büyümesini de destekledi. Örneğin, stabilcoin kullanımı 2021’de bir önceki yıla göre %370 arttı.

Bununla birlikte, genellikle göz ardı edilen şey, çeşitli DeFi protokollerinde işlem gördüğü sıklıkla görülebilen sarmalanmış Bitcoin’in (wBTC) yaşadığı büyümedir. Coinmetrics tarafından hazırlanan bir rapora göre, kullanımları aslında o kadar kökleşmiş durumda ki, dolaşımdaki her 72 Bitcoin’den biri Ethereum’da tokenize ediliyor ve bu da toplam BTC arzının %1.4’ünü temsil ediyor.

wBTC’ler esasen Bitcoin’e 1: 1 sabitlenmiş ve ihraççının gözetiminde BTC aracılığıyla kullanılabilecek ERC-20 jetonlarıdır. 2018 yılının sonlarında piyasaya sürüldüklerinden bu yana, bu niş sektöre en iyi kripto para birimini dahil etmenin etkili bir yolu olarak DeFi pazarını çoğalttılar.

Ethereum’daki toplam wBTC’nin %66’sı akıllı sözleşmelere kilitlendi. Böylece, merkezi olmayan borsalarda ve borç verme protokollerinde ticareti kolaylaştırmadaki önemini vurgulamaktadır.

Burada, Ethereum’un DeFi ticareti için birincil platform olmaya devam etmesine rağmen, tıkanıklık ve yüksek gaz ücreti ile ilgili son sorunlarının, bazı wBTC arzının Avalanche gibi diğer protokollere geçmesine yol açtığı belirtilmelidir.

Kaynak: CoinMetrics

Bununla birlikte, Bitcoin tokenizasyonu, son 12 ayda %113 büyüyerek Ethereum blok zincirine 250.000 BTC getirdi. Yeni wBTC arzındaki büyüme, Ocak ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 271.257 BTC’ye ulaştıktan sonra Aralık 2021’den bu yana azaldı. Mevcut arzı, yazının yazıldığı sırada 263.162’de, Ocak ayındaki zirvesinden %3’lük bir düşüşle gerçekleşti.

Bu, mevcut ayı piyasasının ve tekrarlayan yavaşlamalarının bir sonucu olabilir – benzer bir eğilim DeFi’de fark edilebilir. DeFi akıllı sözleşmelerinde kilitlenen toplam değerdeki son değişiklikler, basın zamanında 183 milyar dolar olan bu gerilemenin kanıtı. Böylece, DeFi Llama’nın verilerine göre sadece son bir günde %6’nın üzerinde kayıp yaşandı. Buna karşılık, TVL, BTC’nin tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 69.000 doların üzerine çıkmasıyla yaklaşık olarak aynı zamanda, Kasım sonunda zirveye ulaştığında 250 milyar dolar olarak ölçüldü.

Kaynak: DeFi Llama

Açıkça, genel piyasa o zamandan beri benzer bir güneye giden hareketi izliyor ve toplam piyasa değeri 3 trilyon dolara ulaştığından beri %47 geriliyor.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu