Akademi

‘Derinle İlgili’: Oy Avrupa’da Bitcoin’i Yasaklayabilir

Pazartesi günü, Avrupa Parlamentosu, kısaca MiCA olarak bilinen dijital paralar için yasal bir çerçeve olan Kripto Varlıklardaki Piyasaları oylayacak.

Bitcoin ve Ether gibi büyük kripto para birimlerinin Avrupa’da yasaklanabileceğine dair korkular artıyor.

Pazartesi günü, Avrupa Parlamentosu, kısaca MiCA olarak bilinen dijital paralar için yasal bir çerçeve olan Kripto Varlıklardaki Piyasaları oylayacak.

Proof-of-Work blok zincirlerini yasaklayacak bir hüküm bu yasa tasarısından çıkarılmış olsa da yine farklı bir ifadeyle karşımıza çıktı.

Şimdi, bu blok zincirler, 27 üye devletten oluşan büyük bir blok olan Avrupa Birliği’nde yayınlanmadan, teklif edilmeden veya ticaret için kabul edilmeden önce “minimum çevresel sürdürülebilirlik standartlarını” karşılamakla görevlendirilecek.

Ethereum şu anda Proof-of-Stake olarak bilinen daha çevre dostu bir konsensüs mekanizmasına geçme sıkıntısı içinde olsa da, Bitcoin’in merkezi olmayan doğasının uyumluluğu imkansız kılacağına dair korkular var.

Donanım cüzdanı markası Ledger, belirli tarafları son dakika değişiklikleri yapmakla ve “parlamentonun geri kalanına bir ültimatom vermekle” suçlarken, MiCA içindeki bu hüküm şiddetle kınandı: Bitcoin yasağımızı kabul edin yoksa MiCA paketinin tamamına karşı çıkarız. ‘ Cuma günü yayınlanan bir bildiride sözlerini küçümseme, uyarı:

“Bireyler ve kuruluşlar, ihtiyaçlarına en uygun teknolojiyi seçmekte özgür olmalıdır. Politika yapıcılar belirli bir teknolojiyi ne empoze etmeli ne de onun lehine ayrımcılık yapmamalıdır. Bu, Avrupa için son derece endişe verici ve ciddi sonuçları olacaktır.”

Ledger, MiCA’nın tüm kripto sektörü üzerinden şok dalgaları göndereceğini ve kıtanın “yenilikçi ve büyüyen” dijital varlık ekonomisinin ortadan kalkmasına neden olacağını ekledi:

“Bitcoin ve Ethereum olmadan, kripto borsaları ve diğer kripto servis sağlayıcıları karlı bir şekilde çalışamaz. Kapatmak, taşımak veya Avrupalılara erişimi engellemek zorunda kalacaklar. ETH’ye bağlı DeFi protokolleri yasal olarak Avrupalılara hizmet edemeyecek. Açık konuşalım, bu faaliyet durmayacak, sadece şu anda memnuniyetle karşılandığı Amerika Birleşik Devletleri veya Asya’ya taşınacak.”

Ve Fransa’da kurulan şirket, bu hükmün nihayetinde Avrupalı ​​tüketicilere zarar vereceğini savundu. Bunun nedeni, Bitcoin satın almaya kararlı olanların, çok az veya hiç düzenleyici gözetim olmaksızın yabancı platformları kullanmaya zorlanmaları olacaktır:

“Dijital varlıkların doğası gereği, ‘yasaklanmış’ dijital varlıklar Avrupa’da mevcut olmaya devam edecek, sadece güvenli ve düzenlenmiş AB platformlarında değil.”

Ledger, Avrupa’daki kripto yatırımcılarını, bir Bitcoin yasağına karşı olduklarını bildirmek için MEP’leriyle temasa geçmeye çağırdı.

Apple Podcast’ler, Spotify ve Google Podcast’lerde CoinMarketRecap podcast’ini dinleyin

Fransız Milletvekili Pierre Person da dahil olmak üzere bazı Avrupalı ​​politikacılar, MiCA’nın bu hükmünün “Avrupa’daki kripto varlıkların geleceğini kesinlikle kınadığı” konusunda uyardı. Bu düzenlemeyi “ölümcül” olarak tanımlamaya devam etti ve ayrıntılı bir Twitter ileti dizisinde şunları yazdı:

“Mesele Bitcoin’in enerji tüketimi değil, bu enerjinin kökeni. Fosil enerjilerden madenciliği yasaklamak ve bu üretim araçlarının karlılığını artırmak için fazla yenilenebilir enerjiye yönelen oyuncuları teşvik etmek daha alakalı olacaktır.”

Person, Avrupa Parlamentosu’nun “eski dünya finansal düzenlemelerini yapısal olarak farklı yeni bir teknolojiye aktardığı” konusunda uyarmaya devam etti ve AB’nin rekabet edebilirlik ve halka hizmet açısından zarar göreceğini söyledi:

“MEP’ler, vatandaşları koruduklarını düşünerek kripto varlıklara karşı sert bir tavır aldılar. Gerçekte, bu sürüm rekabet gücümüz için küçük düşürücü olurken, aynı zamanda Başkan Biden, ABD’yi bu yeni ekosistemi tam olarak benimsemeye çağıran bir yasayı imzaladı. “

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu