Kripto Para

Doğu Avrupa krizinin ortasında altın yükselirken Bitcoin güvenli liman imajını kaybediyor mu?

Bitcoin’in son birkaç yılda ana akım kabulü, en iyi kripto para birimini geleneksel finansla birden fazla yolla bağlamayı başardı. Kurumsal ilgi, dijital varlık endüstrisi için olumlu bir işaret olsa da, Bitcoin’in fiyatının ABD borsalarını takip etmesine de neden oldu.

Bitcoin ve S&P 500 arasındaki artan korelasyonla ilgili endişeler bir süredir büyüyordu, yani makro olaylar her iki piyasanın da düşmesine neden olduğu için bunlar yenilendi.

Aslında, her iki piyasa da Rusya ve Ukrayna arasındaki artan savaş tehditleri karşısında puan kaybetmeye devam ederken, ABD hisse senetleri ve Bitcoin arasındaki korelasyon bu haftanın başlarında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Kaynak: CryptoQuant

Yukarıda belirtilen grafikte de görülebileceği gibi, bu korelasyon, her iki piyasa üzerinde de baskı oluşturan makroekonomik baskıların ortasında 2021 yılının ortalarından bu yana istikrarlı bir şekilde yükseliyor. Bu, ABD Merkez Bankası’nın artan enflasyon hakkındaki açıklamalarını ve bunu engellemek için faiz oranlarını artırma kararını içerir.

Santimetre

Bununla birlikte, Rusya’nın 24 Şubat’ta komşu Ukrayna’yı işgal etmesiyle, hisse senetleri gibi daha riskli piyasalar, çoğu kripto para birimiyle birlikte daha da derinlere daldı. ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlarının yatırımcı hislerini yatıştırmasının ardından bugün erken saatlerde toparlanma görülebilse de, altın bu krizin ortasında ilginç bir şekilde kazanan olarak ortaya çıktı. Yatırımcıların, Bitcoin’in altından daha iyi bir servet deposu olduğuna dair daha önce sahip olunan inançları silip süpürerek, sermayelerini bu geleneksel cennete koruduğu görülüyordu.

Bu, Bitcoin’in “makro perspektiften” henüz gerçekten güvenli bir liman varlığı olmadığını kanıtlasa da Santiment, bir raporda, Amerikan pazarlarında ticaret yapan en büyük 500 şirketi izleyen S&P 500 ile yüksek korelasyonunun, kurumsal ilginin kanıtladığını belirtti. Hisse senedi yatırımcıları piyasaya aktıkça kriptoda çok yönlü büyüdü.

Ayrıca, Bloomberg, BTC ile S&P 500 arasındaki 60 günlük korelasyonun, mümkün olan en yüksek puan olan 1 üzerinden 0,6’da kaldığını ve her iki piyasanın da çok benzer bir şekilde davrandığını belirtti. Bununla birlikte, bu göstergenin farklılığı, 24 saatlik fiyat değişimi yazının yazıldığı sırada %10,2 olan Bitcoin için bir sonraki boğa koşusunun habercisi olabilir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu