Akademi

Dönüştürülebilir Tercihli Hisse Senedi Nedir?

Bir şirketin halka açık piyasalara giden yolunun ilk aşamalarında, tercih edilen hisse senedi ihraç etme eğilimindedir. Bu hisseler, temettü ödemeleri gibi erken yatırımcıları ödüllendirmek için garantili avantajlarla birlikte gelir. Ancak zamanla bu hissedarlar, imtiyazlı hisse senedinin istikrarını adi hisse senetlerinin sunduğu fırsatlarla değiştirme fırsatını isteyebilirler. Böyle bir durumda, dönüştürülebilir imtiyazlı hisse senetlerine sahip olduklarından emin olmaları gerekir.

Adından da anlaşılacağı gibi, dönüştürülebilir imtiyazlı hisse senedi, hissedarın talebi üzerine veya ihraççının yetkisi ile adi hisse senetlerine dönüşen imtiyazlı hisse senetleridir. Bu dönüşüm genellikle gelecekteki bir tarihe veya hisse senedi performansına bağlıdır ve dönüşüm önceden belirlenmiş bir oranda gerçekleşir.

Dönüştürülebilir tercihli hisseler, erken yatırımcılara kazançlı ve stratejik fırsatlar sunar. İşte nasıl çalıştıklarına ve bir şirketin uzun vadeli beklentilerini göz önünde bulundurarak yatırımcılara neden cazip geldiklerine bir bakış.

Tercih Edilen Hisse Senedi ve Adi Hisse Senedi

Dönüştürülebilir imtiyazlı hisse senedinin değerini keşfetmeden önce, tercih edilen hisse senedi ile adi hisse senedi arasındaki temel farkları özetlemek akıllıca olacaktır.

  • Tercih edilen stok imtiyazlı temettü muamelesi sağlar, yani garantili temettüler ve ortak hissedarlar önünde ödemeler. Sonuç olarak, bu hisseler çok daha az değişkendir ve adi hisse senedinden daha yavaş bir oranda değer kazanma eğilimindedir. Ayrıca imtiyazlı hissenin oy hakkı yoktur. Bu hisse senetleri daha çok sabit getirili menkul kıymetler gibi davranır.
  • Hisse senedi tercih edilen hisse senedinden çok daha değişkendir, ancak daha hızlı ve önemli bir şekilde değer kazanma eğilimindedir. Bu hisseler, yönetim kurulu bir temettü dağıtmayı kabul edene kadar temettü ödemesi almaz ve o zaman bile, şirketin bunu karşılayacak fonu yoksa garanti edilmez. Adi hisse, oy haklarıyla birlikte gelir.

Her iki hisse türünün de artıları ve eksileri vardır. Yatırımcılar, yatırım stratejilerine ve imtiyazlı hisselerin erişilebilirliğine bağlı olarak birini veya diğerini tercih eder.

Dönüştürülebilir Tercih Edilen Hisse Senedi Nasıl Çalışır?

Belirtildiği gibi, hisse senetleri dönüştürülebilirse, yatırımcılar belirli bir oranda adi hisse senedi için tercih edilen hisse senedini değiştirebilirler. Bu genellikle hissedarların talebi üzerine gerçekleşir, ancak şirketler belirli şartlarla dönüştürmeyi zorunlu kılabilir. Dönüşüm, belirli bir tarihten sonra veya hisse senedi belirli performans kriterlerini sağladıktan sonra gerçekleşebilir.

Dönüştürülebilir hisse senedi kavramı, basit bir örnekle en iyi şekilde açıklanabilir.

Diyelim ki ABC Şirketi özel yatırımcılardan para toplamak isteyen bir girişim. İlk yatırımcılara, 1: 5’lik belirli bir dönüşüm oranıyla, hisse başına 100 ABD Doları karşılığında dönüştürülebilir tercihli hisse senedi ihraç eder. Şirket, dönüşümden önce 24 aylık bir süre belirler. Bu 24 aylık süreden sonra, yatırımcılar 1:5 oranına göre bir imtiyazlı hisse senedini beş adi hisse senedi ile değiştirebilirler.

Önemli Dönüşüm Terimleri

Dönüştürülebilir tercih edilen hisse senedinin potansiyeline bakıldığında, yatırımcıların birkaç anahtar terimin ve dönüşüm bağlamında ne anlama geldiklerinin farkında olmaları gerekir:

  • Nominal değer. Bu, tercih edilen bir hissenin nominal değeridir.
  • Kâr payı. Tercih edilen hisse temettü ödemesinin yıllık değeri.
  • Dönüşüm oranı. Bir imtiyazlı hisseye eşdeğer adi hisse sayısı.
  • Dönüşüm fiyatı. Bir imtiyazlı hisseye karşı eşdeğer adi hisse senetlerinin değeri.
  • Dönüşüm primi. Prim hisse dönüşümünden elde edilen kâr miktarı.

Yatırımcılar hisse dönüşümünden yararlanmak isterken, bu terimlerin her birini ve işlemdeki önemini dikkate almaları gerekir. Hisseleri kâr için dönüştürme kararı, imtiyazlı bir hissenin değerinin adi hisse senetlerindeki eşdeğerine karşı hesaplanmasına bağlıdır.

Tercih Edilen Hisseleri Ne Zaman ve Neden Dönüştürmeli

Bir yatırımcının dönüştürülebilir tercihli hisse senetlerini adi hisse senetleri için kullanmayı seçmesinin birkaç nedeni vardır. Karar genellikle hisse senedinin performansına ve hisse senedinin son oyununa bağlıdır. hissedar.

  • Anında kâr için. Basit matematik, pozisyonlarından tamamen çıkmak isteyen hissedarlar için hızlı bir dönüşüm ve satışın karlı olup olmayacağını belirleyebilir. Örneğin, dönüştürme oranı 1:5 ise ve imtiyazlı hisse 100$ değerindeyse, 20$’ın üzerindeki herhangi bir adi hisse senedi fiyatı yatırımcıya anında kâr sağlayacaktır. Adi hisse başına fiyat 25$ ise, yatırımcı sadece beş hisseyi 125$’a dönüştürerek ve satarak 25$ kazanacaktır. Tercih edilen temettünün fırsat maliyetini hesaba katmayı unutmayın!
  • Takdir için. Tercih edilen hisse senedi, adi hisse senedinden çok daha az değişkendir. Şirket hakkında uzun vadeli, yükseliş görünümüne sahip yatırımcılar, güçlü fiyat artışı beklentisi için garantili temettülerden vazgeçmeyi seçebilirler. Tercih edilen bir hisseden birkaç adi hisseye bölünmeyle, zaman içinde çok daha önemli bir yatırım getirisi görecekler.
  • Oy hakları için. Tercih edilen hisse senedinin oy hakkı yoktur; adi hisse senedi yapar. Daha aktif bir rol almak isteyen yatırımcılar, oy hakkı elde etmek için adi hisse senedine dönüşebilir. Tipik olarak, erken yatırımcılar, adi hisse senetlerine dönüştürüldükten sonra daha da üretken hale gelen önemli imtiyazlı hisselere sahip olacaklardır. Bu, yeni keşfedilen oy gücünü bir aktivistin seçiminin arkasına koymak gibi aktivizme giden yolu açabilir. Kurul Üyesi.

Çoğu zaman, hisse dönüşümü talep etmek hissedarlara bağlıdır. Yatırımcılar, öngörülen dönüşüm kriterlerinin karşılandığını varsayarak, paylarını dönüştürme hakkına sahiptir ancak yükümlülüğü yoktur.

Bir Çıkış Stratejisi mi yoksa Kârlı Yatırım Getirisine Giden Yol mu?

Dönüştürülebilir tercihli hisse senedi ile ödüllendirilen erken yatırımcılar, yatırımlarını nakde çevirme konusunda birçok seçeneğe sahiptir. Hisse tutmaya devam edebilir ve imtiyazlı hisse senedinin avantajlarından yararlanabilirler. Veya, ortak hisse fiyatı dönüşüm oranını geçtiğinde dönüştürebilir ve nakde çevirebilirler. Uzun vadeli bakış açısına sahip olanlar için hisse değer artışını aktifleştirme veya oy hakkı elde etme de seçenekler arasındadır. İster bir çıkış stratejisi isterse gelişmiş yatırım getirisi fırsatları olsun, dönüştürülebilir tercihli hisse senedi her ikisine de yol sunar.


Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu