Kripto Para

Düşük gaz ücretlerine rağmen, OpenSea’nin işlem hacmi NFT sahiplerini neden rahatsız ediyor?

Yılın başında, NFT yatırımcıları, OpenSea’nin Ocak 2022’deki aylık hacimlerinin Aralık 2021’deki hacimleri çabucak geride bıraktığını, hatta ay bitmeden bir dizi duyguyla izledi. Şimdi, Şubat ayı sona ererken, istatistikler bize ne söylüyor?

Kalkış saati henüz gelmedi mi?

OpenSea’nin Şubat işlem hacminin Ocak ayının işlem hacmini geçip geçmeyeceğini kesin olarak söylemek hala mümkün değil. Basın zamanında, 2.537.257.571.44126 $ üretilmişti. Bu, Ocak ayının 4.954.858.223.87724 dolarlık hacminin yarısına yakın.

Kaynak: Dune Analytics

Kesinlikle OpenSea’nin ticaret hacimlerinin olup olmadığı sorusunu gündeme getiriyor. [Ethereum] Ocak 2o22’de kaydedilenler sürdürülebilir – ya da tek numara bir midilli durumunda.

Birçok NFT sever, NFT pazar yeri işlem hacimlerinin Ethereum’un gaz ücretleriyle çok ilgisi olduğunu bilir. Daha yüksek gaz ücretleri, hem yaratıcıları hem de koleksiyoncuları cesaretlendirebilir ve bu da daha düşük hacimlere yol açabilir. Bununla birlikte, Ethereum bir süredir gaz ücretlerinde bir düşüş görüyor.

Örneğin, ortalama gaz fiyatı 73.151 gwei ile beş ayın en düşük seviyesine ulaştı.

Buna ek olarak, basın zamanında benzin ücretleri 84 Etherscan’a göre gwei.

Bu gerçekleri bir araya getirdiğimizde, OpenSea’nin ivmesinin yavaşlamasının başka bir nedeni olabilir gibi görünüyor. Belki de rakip bir NFT pazarının yükselen yıldızı.

LookRare, OpenSea’nınkileri bile geride bırakan günlük işlem hacimleri sayesinde manşetlere çıkıyor. Ancak analistler, LookRare kullanıcılarının ödül olarak LOOKS jetonlarını talep etmelerini sağlayan yıkama ticareti hacmini eleştirdi.

Bununla birlikte, kanıtları incelerken – burada, LookRare’deki çok az sayıda günlük kullanıcı sayısı – yeni NFT pazarının, okyanuslardaki benzerlerinden kullanıcıları yutması pek olası görünmüyor.

Kaynak: Dune Analytics

Sonuç olarak, OpenSea kullanıcıları için Ocak ve Şubat aylarının neden çok farklı aylar olduğunu anlamak için daha fazla veriye ihtiyaç var.

LookRare’in ‘vampir saldırısı’

LookRare’in pazardaki varlığına gülmek kolay olabilir, ancak bu akıllıca olmayabilir. Coinbase’in yeni NFT pazarına ilişkin raporu, “meşru NFT hacmi” sayesinde hala “başarı” olarak adlandırılabileceğini iddia etti.

Coinbase ayrıca, LookRare’in kendisini bir OpenSea rakibi olarak kurduğu ve ödül olarak LOOKS jetonları sunarak tarafları değiştirmeye teşvik ettiği “vampir saldırısı” adını verdiği şeyi de keşfetti.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu