Kripto Para

‘Eksik’ BitConnect kurucusu SEC için cevaplardan daha fazla soru sunuyor

Yerel yetkililere atıfta bulunan bir Bloomberg raporuna göre, BitConnect kurucusu Satish Kumbhani’nin Hindistan’dan kaybolduğu bildirildi. Borsa kurucusu, federal savcılar tarafından bir Ponzi şemasını düzenlemekle suçlandı.

Arka fon

Eylül 2021’de, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), çevrimiçi kripto kredi platformu Kumbhani, onun ABD’nin en büyük destekçisi ve bağlı şirketlerine karşı dava açtı. Düzenleyici, 2017’nin başından Ocak 2018’e kadar “küresel bir sahtekarlık ve kayıt dışı yatırım teklifi” yoluyla perakende yatırımcıları 2,4 milyar dolar dolandırdıklarını iddia etmişti. Açıklamada,

“Davalılar, BitConnect tarafından sunulan bir” Ödünç Verme Programı “na yapılan yatırımlar şeklinde hileli ve kayıt dışı bir menkul kıymet arzı ve satışı gerçekleştirdiler.”

O zamandan beri, bekçi köpeği defalarca “dijital varlık alanında suistimalde bulunanları agresif bir şekilde takip edeceklerini ve sorumlu tutacaklarını” tekrarlamıştı.

Kumbhani’nin konumu

Bunu söyledikten sonra, SEC avukatı Richard Primoff en son mahkeme dosyasında 36 yaşındaki Kumbhani’nin “muhtemelen Hindistan’dan yabancı bir ülkede bilinmeyen bir adrese taşındığını” belirtti. Ekledi,

“Komisyon, Kasım ayından bu yana Kumbhani’nin adresini bulmak için o ülkenin mali düzenleyici makamlarıyla istişarelerde bulunuyor. Ancak şu anda Kumbhani’nin yeri bilinmiyor.”

Primoff ayrıca mahkemeden kurucunun bulunması için 30 Mayıs’a kadar bir uzatma talebinde bulundu. Bulunduktan sonra, BitConnect ve dijital token BitConnect Coin aleyhindeki şikayette belirtilen iddianame suçlamalarıyla ABD’de tutuklanacak.

Ne yazık ki, nerede olduğu teyit edilene kadar, SEC dava ile ona hizmet edemeyecek.

“Af” yok

Bu arada, kayda değer olan şey, düzenleyicinin kripto işletmeleri tarafından yapılan ihlallere nasıl sert davrandığıdır. Son zamanlarda, SEC’in icra direktörü Reuters’e ajansın menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini bildiren kripto şirketlerine af teklif etmeyeceğini söyledi. Ancak, daha küçük cezalarla karşı karşıya kalabileceklerini kaydetti.

SEC’den Gurbir Grewal şunları kaydetti:

“Onlara mesajımız, ‘Ürününüzü kaydettirin ve bu kripto kredi ürününde yönettiğiniz milyarları ve menkul kıymetler yasalarını ihlallerinizi görmezden geleceğiz” değil.

Bununla birlikte, ajans yetkilisi, SEC’in mesajının, kripto işletmelerinin davranışlarını “gelirlerse daha olumlu görecekleri” olduğunu açıkladı – örneğin cezalar da dahil olmak üzere çözümlerin nasıl görüneceği ve menkul kıymetler yasalarına uymanın bir yolunu bulmak gibi. . ”

“İşletmelerin kendi kendilerine ihlal bildiriminde bulunmalarından ve bizimle birlikte çalışmasından elde ettikleri fayda budur.”

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu