AkademiDeFi

En Popüler 5 DeFi Platformu

Piyasada onlarca DeFi platformu var. Merkezi Olmayan Finans, kullanıcılara varlık ticareti için risksiz bir yol sunmak için blok zinciri teknolojisini merkezi olmayan bir şekilde kullanan borsaları ve herhangi bir platformu ifade eder. Bu makale, DappRadar’dan toplanan verilerle en popüler beş DeFi platformunu incelemektedir.

Radyum (162k)

Şubat 2021’de piyasaya sürülen Raydium, Solana blok zinciri üzerine kurulmuş önde gelen merkezi olmayan borsadır. Şimşek hızında ticaret, paylaşılan likidite ve verim çiftçiliği sağlayan bir zincir üstü sipariş defteri otomatikleştirilmiş piyasa yapıcıdır (AMM).

Raydium, zincir üzerinde likidite sağlayarak kullanıcılara tüm ekosistemin sipariş akışına ve likiditesine erişim sağlar. Platform, şu anda 29 milyar doları aşan piyasa değeri ile piyasadaki en değerli sekizinci kripto para birimi olarak sıralanan Solana tarafından güçlendiriliyor.

RAY, 555 milyon jetonluk sabit bir üst sınıra sahip, değişim için yerel jetondur. Yazma sırasında, Raydium’un Kilitli Toplam Değeri, 24 saatlik 55 milyon dolarlık hacimle 733 milyon doların üzerinde. RAY şu anda 2.84 dolardan işlem görüyor.

Raydium, geçen ay 162 binden fazla kullanıcıya yer verdi.

SushiTakas (176k)

Ağustos 2020’de piyasaya sürülen SushiSwap, Ethereum, Uniswap’taki en büyük merkezi olmayan borsanın ana rakibidir. SushiSwap oldukça tartışmalı bir borsa çünkü geliştiricisi basitçe Uniswap’tan kodu kopyaladı ve hızla milyonlarca fon topladı.

SushiSwap’ın Uniswap’a göre ana avantajı, Ethereum, BNB Zinciri, Çığ, Çokgen, Uyum ve çok daha fazlası dahil olmak üzere sayısız blok zincirini desteklemesidir.

SushiSwap, kullanıcıların takas etmelerini, kazanmalarını, getirileri biriktirmelerini, ödünç vermelerini, ödünç almalarını ve daha fazlasını sağlar. Dünya çapında DeFi bluechips için en rekabetçi oranları sunan çok zincirli otomatik bir piyasa yapıcıya sahiptir. Kullanıcılar tek bir tıklama ile zincirler arasında geçiş yapabilir.

Ayrıca SushiSwap, tüccarların çiftlikler üretmelerine, çeşitli madencilik havuzlarına göz atmalarına ve ekosistemlerini keşfetmelerine olanak tanır.

Yazma sırasında, SushiSwap, 24 saatlik 97 milyon dolarlık işlem hacmiyle 2 milyar dolarlık Kilitli Toplam Değere sahiptir.

Son 30 günde 176 binden fazla kullanıcıya sahip, piyasadaki en sağlam DeFi platformlarından biridir.

Tüccar Joe (249k)

Nisan 2021’de piyasaya sürülen ve popüler bakkal ile karıştırılmaması gereken Trader Joe, Avalanche ağındaki en iyi DeFi platformudur. Avalanche (AVAX), yazarken 19 milyar doları aşan piyasa değeri ile en değerli onuncu kripto para birimidir.

Trader Joe, kullanıcıların dijital varlıklarla ticaret yapmasına, çeşitli madencilik havuzlarına katılmasına ve önemli bir APR, birden fazla varlıkla çiftlik likiditesi, hisse jetonları, varlıkları ödünç vermesi ve çok daha fazlasını kazanmasına olanak tanır.

Platformun yerel belirtecine JOE denir. JOE, yazı yazılırken 201 milyon $’lık bir piyasa değeri ile 24 saatlik 26 milyon $’lık işlem hacmine sahiptir. JOE’nin mevcut dolaşımdaki arzı 172 milyon jetondur.

Kullanıcılar MetaMask gibi bir tarayıcı cüzdanı üzerinden bağlanarak ve Avalanche C-zincirindeki varlıkları hemen satın alarak TraderJoe platformunu kontrol edebilirler.

Avalanche ağındaki lider merkezi olmayan borsa olan Trader Joe, geçen ay 249 binden fazla kullanıcıya sahip.

Katana (458k)

Kasım 2021’de lansmanı yapılan Katana, Axie Infinity’nin yan zinciri Ronin için yeni otomatik piyasa yapıcıdır. Axie Infinity, 3,1 milyar doların üzerinde bir mevcut değerleme ile piyasadaki önde gelen Metaverse kripto paralarından biridir.

Geçen yıl, Axie Infinity blok zincirini piyasaya sürdü, Ronin, oyun için kullanıcıların Ethereum’un blok zincirinde saçma gaz ücretleri ödemek zorunda kalmadan oyun içi aktiviteler gerçekleştirmelerini sağlamak için açıkça yaptı.

Tüccar Joe Çığ için ne ise Katana da Ronin için odur. Katana, tüccarların varlıkları Değiştirmelerine, madencilik havuzlarına katılmalarına ve ödüller için likidite toplamalarına olanak tanır.

Katana, yazının yazıldığı sırada, 24 saatlik işlem hacmi 46 milyon $ olan 310 milyon $’ın üzerinde bir TVL’ye sahiptir.

Platformun yerel varlığı, 336 milyon dolarlık bir piyasa değeri ve yazı yazılırken 467 bin dolarlık 24 saatlik bir işlem hacmine sahip olan RON’dur.

Katana, geçtiğimiz ay neredeyse yarım milyon kullanıcıya ulaşan Axie Infinity’nin yüksek kullanıcı tabanı nedeniyle piyasadaki en popüler ikinci DeFi platformudur.

PancakeSwap (3.3M)

Eylül 2020’de piyasaya sürülen PancakeSwap, BNB zincirindeki en iyi DeFi platformu ve merkezi olmayan borsadır. Geçtiğimiz ay 3,3 milyondan fazla kullanıcısıyla övünen açık ara en popüler DeFi platformudur ve ekosisteminin tam ölçeğine göre konuşur.

PancakeSwap, tüccarların çeşitli varlıklarla ticaret yapmasına, likidite toplamasına, madencilik havuzlarına katılmasına ve hatta yakın zamanda bir NFT platformu eklemesine olanak tanır.

Platformun yerel tokeni CAKE olarak adlandırılıyor ve 24 saatlik işlem hacmi 133 milyon dolar olan yazılı olarak 1,9 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine sahip. KEK’in mevcut dolaşımdaki arzı 270 milyondur.

PancakeSwap, BNB zinciri üzerine kurulduğundan, göz ardı edilebilir ücretlerle yıldırım hızında işlemler sunar. Düşük maliyetler ve yüksek miktarda işlem çifti, PancakeSwap’in diğer platformlar üzerindeki popülaritesinin ana nedenidir.

Son 30 günde 3,3 milyondan fazla kullanıcıyla PancakeSwap, her yeni yatırımcının kontrol etmesi gereken piyasadaki en iyi DeFi platformudur.

 

 

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu