AkademiKripto Para

FORTH Coin Nedir? FORTH Coin Yorum, Geleceği ve Fiyat Analizi 2022

Volatil yapısıyla bilinen kripto para piyasalarını istikrara kavuşturmak bazı girişimlerin önde gelen hedeflerindendir. AMPL projesi altında yer alan FORTH Token da bu yapıyı benimseyerek yatırımcılara bunu vaat ediyor. FORTH Coin ile ilgili bütün bilgilere bu içerikten ulaşabileceksiniz. FORTH Coin Nedir? FORTH Coin Yorum, Geleceği ve Fiyat Analizi 2022

Kurucusu ve kuruluş yılı: Evan Kuo ve Brandon Iles / 2018
Blok zinciri: Ethereum
Toplam arzı: 15 milyon adet
Dolaşımdaki arzı: 10.6 milyon adet
Piyasa değeri: 71 milyon dolar (23 Şubat 2022)
En düşük fiyat: 4.47 dolar
En yüksek fiyat: 71 dolar
Projenin amacı: Proje, yatırımcıların kripto paralardaki volatil yapıdan korunmasını sağlar
Kullanım alanları: Kripto para piyasalarının geneli 

Amplforth projesi nedir? 


Aslen Fragments olarak adlandırılan Ampleforth, 2018 yılında girişimciler Evan Kuo ve Brandon Iles tarafından ortaklaşa kuruldu. Ampleforth (FORTH Coin) yazılımı, fiyat verilerini sağlamak için Ethereum üzerine kurulu bir veri sağlayıcısı olan Chainlink’i kullanır ve bir kullanıcı ağını ABD dolarına eşit bir değere sahip bir kripto varlığını sürdürmeye teşvik etmeye çalışan bir protokoldür. Stabilcoin olarak bilinen bir itibari paraya sabitlenen kripto para birimlerinin diğer varlıklarla fiyat paritesi elde etmesinin çeşitli yolları vardır. Örneğin DAI, Maker protokolünde kilitli varlık sepetleri tarafından desteklenirken USDT, geleneksel bir yapıda dolar mevduatı ile desteklenir.
 

Bununla birlikte Ampleforth, fiyat istikrarını sağlama yönteminde diğer stabilcoinlerden farklıdır. Protokol, mevduatlara güvenmek veya borç vermek ve geri almak yerine, “yeniden temellendirme” adı verilen bir süreçte her 24 saatte bir AMPL kripto para biriminin arzını programlı olarak ayarlar. AMPL token’larına olan talep yüksekse ve her bir AMPL token’ı 1 doları aşarsa, arz da artacaktır. Talep az ise arz da azalacaktır. AMPL bu yapısıyla esnek bir görüntü çizer ve arzının değişebileceği anlamına gelir. Ancak arz değiştikçe kullanıcıların toplam arzın aynı oranını elinde tuttuğu anlamına gelir. Bu, yeniden temellendirme sisteminden önce tüm AMPL token’larının %1’ini elinde tuttuysanız, yeniden düzenlemeden sonra yine aynı token yüzdesini tutacaksınız demektir. 

FORTH Coin nedir? 


FORTH, AMPL ekosistemini tamamlayan yeni bir yönetişim token’ıdır. Zincirdeki AMPL ekosistemi ile etkileşime giren herkes, FORTH token’larını talep edebilir. FORTH, Ampleforth protokolündeki değişiklikleri önermek ve oylamak için doğrudan kullanılabilen veya devredilebilen bir enflasyon token’ıdır.

Modeli, Compound Finance (COMP)’in bir uzantısıdır. Tüm ağ katılımcıları için uygun teşvikler sunan adil bir sistem sağlamak için, zincir üstü yönetişim dağıtıldığında ilk yönetişim parametreleri ayarlanır. Tüm sabit kripto paralar gibi, AMPL token’ları da, yatırımcıların piyasadaki birçok kripto para biriminin aşırı oynaklığına maruz kalmalarını azaltmalarını sağlar. AMPL kripto para birimiyle zincirleme işlemler yapanlar için bir puan sistemi aracılığıyla protokolün kullanıcılarına dağıtır. Genesis etkinliğinde basılan 15 milyon FORTH mevcuttur. İlk arz, gelecekteki enflasyonun yılda %2 olarak ayarlanmasıyla hemen yerine gelecektir. Dağıtımın %67’si topluluğa, geri kalan %33’ü ise ilk yatırımcılara, çekirdek geliştirme ekibine, danışmanlara ve Ampleforth Vakfı’na gidecek şekilde ayarlanmıştır. Topluluk tahsisi, zincir üstü aktivite ile puanlanan bir puan sistemi tarafından yönetilir. 

Aralık 2020’de protokol, Polkadot, Tron ve NEAR ile entegrasyon ile çoklu zincir uyumluluğu sunmak için Ethereum’dan ayrılmıştır. 

FORTH Coin geleceği? 


AMPL ekibi, kullanıcıların eninde sonunda herhangi bir merkezi operatör tarafından değil, yazılım tarafından işletilen bir stablecoin seçeneğini tercih edeceklerine inanıyor. Projenin yönetişim token’ı olan FORTH’ın da bu bağlamda daha da değerleneceğini düşünüyor. Öte yandan proje, Coinbase kurucusu Brian Armstrong da dahil olmak üzere yatırımcılardan 4,75 milyon dolar topladı ve girişim firmaları True Ventures ve Pantera Capital tarafından da dikkat çekti.
 

FORT Token nereden, nasıl alınır? 


Oldukça geniş bir listeleme ağına sahip FORTH token, Binance, Coinbase, Huobi, Gate.io, KuCoin gibi lider kripto para platformlarından USDT, BTC, BUSD, ETH gibi paritelerden alınıp satılabiliyor.
 

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu