Akademi

ENS Nedir? | İskenderiye

Benzersiz bir kullanıcı adı altında tüm kripto para verilerinize kolayca erişip erişemeyeceğinizi hiç merak ettiniz mi? Cevap evet ve işte bunu ENS ile nasıl yapabileceğiniz.

Sosyal medyada ve sözde Web3’te kripto alanında gezinirken, sonunda .eth olan, çoğunlukla profil resmi olarak avatarları olan isimlerle karşılaşmış olabilirsiniz.

Sadece bir trendi takip eden süslü isimler mi yoksa modanın arkasında gerçek bir fayda var mı?

Açıklamadan önce, kripto alanının başlangıcından bu yana karşılaştığı ana zorluklardan birinin para ve hizmetlere erişmek için uzun kriptografik adreslerin kullanılması olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bu, yeni başlayanlar için rahatsız edici olabilir – birçok rakam ve harf içeren uzun kripto adresleri kafa karıştırıcıdır ve bir cüzdan olarak kavramsallaştırılması zordur.

Tıpkı uzun bir rakam ve harf dizisinden oluşan internet URL’sinin yerini daha basit bir web adresi alması gibi, kripto alanı da merkezi olmayan finansa (DeFi), hizmetlere ve para birimlerine daha fazla kullanıcı erişimi sağlamanın yollarını bulmak zorunda kaldı. -arkadaşça.

Bitcoin de dahil olmak üzere çeşitli platformlar, kullanıcıların tüm kripto verilerine tek bir marka ve tanımlanabilir kullanıcı adlarıyla erişmelerini sağlamak için standart adlandırma hizmetleri sunmaya çalıştı.

Bugün, en popüler ve kullanılan hizmet, Ethereum Ad Hizmetinin kısaltması olan Ethereum tabanlı ENS olmaya devam ediyor.
ENS, Yeni Zelandalı yazılım mühendisi Nick Johnson tarafından Mayıs 2017’de oluşturulan ve başlatılan açık kaynaklı, merkezi olmayan bir internet adlandırma protokolüdür. İnternet DNS’sine (Alan Adı Sistemi) benzer ve Ethereum blok zincirinde bir dizi akıllı sözleşme olarak çalışır.
ENS, Ethereum ve diğer kripto para birimi adresleri, içerik karmaları ve meta veriler gibi bilgisayar tanımlayıcılarını çevirir. insan tarafından okunabilir isimler. DNS gibi, etki alanı adı verilen, noktayla ayrılmış hiyerarşik adlardan oluşan bir sistem üzerinde çalışır ve bir etki alanının sahibi, alt etki alanları üzerinde tam kontrole sahiptir.

ENS, özellikle yeni başlayanlar için kriptoyu daha erişilebilir ve daha az kafa karıştırıcı hale getirmeyi amaçlayan, genel Ethereum adresleri için bir takma ad oluşturucu olarak kabul edilebilir.

Artık kripto hizmetlerine erişmek için uzun adresleri kopyalayıp yapıştırmak yok – bunun yerine, kullanıcılar tüm blok zincirleri ve merkezi olmayan uygulamalar (DApp’ler) arasında birlikte çalışabilen, tüm adreslere hizmet veren ve tüm kripto para birimlerini, NFT’leri veya jetonları gönderip alabilen benzersiz bir Ethereum kullanıcı adı kullanabilir.

ENS’nin doğal son eki, blok zincirinde yerel olmanın kapsamlı güvenlik avantajlarını sağlayan .ETH’dir.

Her bir kripto adresi için “0xDC38Ec3E6B8B226768248G4JDA41278JKQ9H718A” (bir IBAN’ın eşdeğeri) gibi görünen okunamayan anahtar dizisi, her türlü kripto para birimini ve NFT’leri alabileceğiniz “Alice.eth” gibi tek bir ENS alanı ile değiştirilir.

ENS ve DNS konsept olarak benzer olsa da, yapı farklıdır ve ENS’deki üç ana bileşen tarafından yapılmıştır:

bu kayıt, tüm adları, alt alanları ve bunların sahibini saklayan akıllı bir sözleşme.

bu kayıt memurları, bir alana sahip olan ve akıllı sözleşme kriterlerini karşılayan kullanıcılara alt alan adları yayınlayan akıllı bir sözleşme; örneğin alice.eth, pay.alice.eth için bir alt alan adı talep edebilir ve bunu istediği gibi yapılandırabilir.

bu çözücüler, istek üzerine kayıtları saklayan ve sunan akıllı bir sözleşme. İsimleri adreslere çevirmenin fiili sürecinden sorumludurlar.

Bir “.eth” alan adını kaydetmenin maliyeti şu anda şu şekilde tanımlanmaktadır:

  • Beş+ karakter .eth adı için yılda 5 ABD Doları ETH;
  • Dört karakterli .eth adları için yılda 160 ABD doları ETH;
  • Üç karakterli .eth adları için yılda ETH cinsinden 640 ABD doları.

Üç ve dört karakterli isimlerin fiyatları daha kıt oldukları için daha yüksektir. Ayrıca bir açık artırmada on binlerce dolara popüler bir ENS alan adı satın alabilirsiniz.

Kripto Para Cüzdanları

ENS’nin en yaygın kullanımı, kripto para birimlerini cüzdanlarda depolamak ve takas etmektir. Kripto para birimlerinin satın alınması, satılması, gönderilmesi ve alınması bir ENS kullanılarak yapılabilir.

ENS, herhangi bir kripto para birimi veya blok zincirinin adreslerini destekler: tam listeyi burada görebilirsiniz.

Merkezi Olmayan Web

ENS ile sansüre dayanıklı merkezi olmayan web siteleri başlatmak mümkündür. Bir IPFS’ye (Gezegenler Arası Dosya Sistemi) bir web sitesi yüklemek ve bir ENS adıyla erişmek kadar kolaydır.
ENS-IPFS web siteleri, diğerleri arasında Brave, Opera, MetaMask ve Status tarafından desteklenir. ENS-IPFS web siteleri için yerel desteği olmayan tarayıcılarda, kullanıcılar EthDNS adlı bir sistem aracılığıyla .eth web sitesi adlarına “.link” ekleyebilirler.

2019’da ENS, IPFS ve Swarm ağlarına dayalı merkezi olmayan web siteleri için destek ekledi. Aynı yıl, kullanıcıların herhangi bir kripto para birimi adresini kendi adlarının kayıtlarında saklamasına izin vermek için Tor .onion ve çoklu jeton adresleri için destek ekledi.

Kimlik

Bir ENS kullanıcı adına, bir e-posta adresi veya bir avatar gibi her türlü kişisel bilgi eklenebilir. Bu, ENS özellikli kullanıcı adlarının web’deki birincil dijital kimliğimiz olabileceği anlamına gelir.

ENS Eleştirisi

ENS’de kripto cüzdan bakiyelerini ve hareketlerini ortaya çıkarabileceği için önemli bir gizlilik sorunu tespit edildi. Yüksek profilli kişileri, gerçek isimlerini kullanmasalar bile, sadece blok zinciri açık defter kayıtlarına bakarak belirlemek mümkündür.

ENS proje direktörü Brantly Millegan’ın dirilttiği bir tweet kısa süre önce ENS hakkında önemli tartışmalara yol açtı. 2016’da “eşcinsel eylemler kötüdür. Transgenderizm yoktur. Kürtaj cinayettir. Doğum kontrolü bir sapıklıktır. Mastürbasyon ve porno da öyledir” tweetini attı.
ENS topluluğu, çoğunlukla tartışmalı gönderiye karşıydı ve onu “kabul edilemez” ve Web3 kültüründe yer alan tüm değerlerin antitezi olarak gördü.

Tweet’in yeniden ortaya çıkmasından birkaç gün sonra Millegan, topluluk temsilcisi olarak görevinden alındı.

ENS Simgesi

bu ENS TOKEN DAO için belirteç delegasyonu ve .eth fiyatlandırması, fiyat kehaneti vb. gibi ENS protokolünün temel bileşenlerinin yönetimi için kullanılan bir ERC-20 belirteç standardıdır.
Ethereum ad hizmeti protokolünü erken benimseyenler, ENS tokenlerini resmi web sitesi aracılığıyla talep edebilirler. Binance, Uniswap, Sushi, OKEx gibi birkaç borsa aracılığıyla token satın alabilir.

ENS Finansmanı

Projelerde VC yatırımcısı yoktu. Ancak protokol, Ethereum Foundation, Binance, Ethereum Classic Labs ve Protocol Labs’tan finansal destek aldı.

Bu makale, yalnızca bilgi amaçlı üçüncü taraf web sitelerine veya diğer içeriğe bağlantılar içerir (“Üçüncü Taraf Siteleri”). Üçüncü Şahıs Siteleri, CoinMarketCap’in kontrolü altında değildir ve CoinMarketCap, bir Üçüncü Şahıs Sitesinde bulunan herhangi bir bağlantı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir Üçüncü Şahıs Sitesinin içeriğinden veya bir Üçüncü Şahıs Sitesinde yapılan herhangi bir değişiklik veya güncellemeden sorumlu değildir. Parti Sitesi. CoinMarketCap, bu bağlantıları size yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla sunmaktadır ve herhangi bir bağlantının dahil edilmesi, sitenin veya operatörleriyle herhangi bir ortaklığın CoinMarketCap tarafından onaylandığı, onaylandığı veya tavsiye edildiği anlamına gelmez. Bu makalenin kullanılması amaçlanmıştır ve yalnızca bilgi amaçlı kullanılmalıdır. Açıklanan herhangi bir ürün veya hizmetle ilgili herhangi bir önemli karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız önemlidir. Bu makale finansal tavsiye olarak tasarlanmamıştır ve bu şekilde yorumlanmayacaktır. Bu yazıda ifade edilen görüş ve görüşler yazarın [company’s] aittir ve CoinMarketCap’inkileri yansıtmayabilir. CoinMarketCap, herhangi bir projenin başarısından veya özgünlüğünden sorumlu değildir, son kullanıcılar için tarafsız bir bilgi kaynağı olarak hareket etmeyi amaçlıyoruz.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu