Akademi

P2E Paraları Nedir ve Neden Bu Kadar İyi İş Yapıyorlar?

P2E jetonları – veya çok popüler oyna-kazan oyunlarıyla ilişkili jetonlar – geçtiğimiz haftalarda son derece iyi performans gösterdi. GALA liderliğinde, bu sektördeki tokenler Ocak ayının en düşük seviyelerinden %100’e kadar yükseldi. Bugünün makalesinde, sektörün son dönemdeki başarısının olası nedenlerini gözden geçiriyoruz.

Her şeyden önce, yine de, P2E ne anlama geliyor?!

P2E veya “kazanmak için oynamak”, kripto dünyasında yükselen bir sıcak konudur. Oyna-kazan, adından da anlaşılacağı gibi, oyun endüstrisinde oyuncuların oyun oynayarak para kazandığı bir sektördür. Çoğumuz Call of Duty veya League of Legends gibi bir oyunu eğlence için oynamaktan mutlu olsak da, bu oyunlar oyun oynamayı yepyeni bir düzeye getiriyor.

Oyun ve kriptonun güçleri güçlerini birleştirdiğinde, büyük bir şeyin gerçekleşmek üzere olduğundan emin olabilirsiniz. En sevdiğiniz oyunu oynamak için saatler harcamayı ve bunun için gerçekten para kazanmayı hayal edebiliyor musunuz?

P2E’nin yapmaya çalıştığı şey bu. Genellikle oyunlar, oyuncuları oyunda kullanılabilecek veya gerçek dünya para birimine satılabilecek jetonlar veya NFT’lerle ödüllendirir. Esasen, P2E, oyun içi öğeler için “yasadışı pazar yerlerinden” çok farklı çalışmaz. Çoğumuz, oyun hayatımız boyunca karaborsa FIFA paraları veya CS:GO kaplamaları satın almış olacağız. Buradaki tek fark, EA ve Valve oyun içi öğelerin ticaretini aktif olarak denetlerken, P2E oyunlarında tamamen kabul edilmesidir.

Oyun popüler olduğu (dolayısıyla talep gördüğü) sürece insanlar sadece oyun oynayarak para kazanmaya devam edecekler.

Oyna-kazan sahnesine hakim olan dört büyük oyuncu var. Aşağıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi, Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND), Axie Infinity (AXS) ve GALA, en yakın rakiplerinin katları kadar piyasa değeri ile rekabette kilometrelerce öndeler.

AXS’i 0,25 dolardan aldığımı ve ardından 2,00 dolara sattığımı hatırlıyorum. Ah. Hatalar yapıldı!

Her neyse, P2E Paraları Neden Bu Kadar İyi?

Puzzle’ın çeşitli parçaları var. İlk olarak, bariz olanı ele alalım: tüm piyasa, diplerden önemli bir sıçrama gördü. Aşağıdaki ekran görüntüsü, beyaz bir çizgi olarak gösterilen GALA’nın performansına kıyasla Bitcoin’in geçen ayki performansını göstermektedir.

Anlayabileceğiniz gibi, ikisi yakın bir korelasyon içinde performans gösterdi. En büyük fark? GALA (ve onunla birlikte diğer P2E madeni paraları) çok daha şiddetli bir şekilde hareket etti: Bitcoin’in son aylarda %52 düzeltme yaptığı yerde, GALA %82 kadar düştü. Bitcoin daha sonra %38 yükseldi, GALA ise %162 fiyat artışı gördü. Bu yüksek oynaklık denir betafinans jargonunda:

Beta, bir varlığın endekse kıyasla oynaklığıdır. Kriptoda, Bitcoin genellikle endeks olarak görülür. Bir varlığın betası daha yüksek olduğunda (>1), endeksle aynı yönde olmasına rağmen her iki yönde de daha sert hareket edecektir.

Dolayısıyla, sektörün üstün performansının büyük bir kısmı basitçe daha yüksek bir beta BTC proxy’si olmasına bağlanabilir.

Dürüst olmak gerekirse, P2E madeni paralarının son zamanlardaki yüksek seviyeleri yalnızca betaya atfedilemez. Bu yazının başında sektörlerden bahsetmiştik. Bunu biraz yakınlaştıralım. Boğa piyasası sırasında, tüm piyasa değerinin yüksek kazançlar elde ettiğini gördük, ancak her zaman diğerlerinden daha iyi performans gösteren bir sepet dolusu madeni para vardı.

Genellikle, metaforik sepetteki bu varlıklar, NFT hype, DeFi yaz 2020 veya son FOAN trendi (Fantom, Harmony, Atom, Near) gibi birbirleriyle bir şekilde ilişkilidir. Bu sektörler başarılı olunca özel bir ilgi odağı oluyor, bunun gibi yazılar çıkıyor ve satın alma çılgınlığı başlıyor. En iyi performansı gösteren sepeti erkenden belirleyin ve iyi para kazanmaya hazırsınız.

Jordan Fish (Cobie olarak da bilinir) son makalelerinden birinde sektörlerin müzikal sandalyelerini çalmayı ayrıntılı olarak tartıştı, benimkini okuduktan sonra burada okumanızı tavsiye ederim!
Burada = köprü https://cobie.substack.com/p/trading-the-metagame

Tüm bunların Play-to-Earn ile ne ilgisi var?

Pekala, bu sektörün gelecekte daha iyi performans gösterenlerden oluşan bir sepet olma potansiyeli var. Şu anda işler hala son derece ilişkili olsa da, her zaman böyle olmak zorunda değil. Bunu düşünürseniz, bu sektör diğer kripto sepetlerinden daha az spekülatif.

Oyun ve kripto endüstrileri daha fazla iç içe geçerse, genel piyasa duyarlılığından bağımsız olarak, oyna-kazan jetonlarının daha özgürce hareket ettiği bir gelecek görebilirim. Oyuncular, P2E madeni paraları için pazardan daha büyük bir pay almaya başlarsa, spekülasyon arka plana çekilir ve bu da kaçınılmaz olarak pompalara veya çöplüklere daha az aşırı tepki ile sonuçlanacaktır.

Ne de olsa, piyasa katılımcılarının çoğu sadece oyunu oynuyor ve bu nedenle otomatik olarak piyasanın geri kalanının fiyat hareketleriyle daha az ilgileniyor. Bir oyuncu önce bir oyuncudur ve para bir yan faydadır.

Yine de kriptodan tam bir ayrılma olası görünmüyor. Sonunda, tüm finansal piyasalar şu veya bu şekilde ilişkilidir ve kripto piyasaları her zaman spekülatif bir yapıya sahip olacaktır.

Kazanmak için oyna hala emekleme aşamasındadır ve yine de birçok uzman P2E’yi “oyunun geleceği” olarak görmektedir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Model başarılı olursa, oyun oynama biçiminde sonsuza dek devrim yaratabilir. Bir oyun oynamak için ödeme yapmak yerine, bunun için ödeme alacaksınız.

İş modelinin uzun vadeli uygulanabilirliği hakkında birçok soru ile modelin işe yarayıp yaramadığını zaman söylemek zorunda kalacak ve kazanmak için ödemenin zaman içinde oyun eğlencesini aşındırıp aşındırmayacağı cevapsız bırakılıyor.

Her halükarda, kazan-kazan oyunu son derece ilginç bir başka harekettir ve yeni projeler sağda solda ortaya çıkmaktadır. P2E’nin bundan sonra ne getireceğini merak ediyorum!

Bu makale, yalnızca bilgi amaçlı üçüncü taraf web sitelerine veya diğer içeriğe bağlantılar içerir (“Üçüncü Taraf Siteleri”). Üçüncü Şahıs Siteleri, CoinMarketCap’in kontrolü altında değildir ve CoinMarketCap, bir Üçüncü Şahıs Sitesinde bulunan herhangi bir bağlantı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir Üçüncü Şahıs Sitesinin içeriğinden veya bir Üçüncü Şahıs Sitesinde yapılan herhangi bir değişiklik veya güncellemeden sorumlu değildir. Parti Sitesi. CoinMarketCap, bu bağlantıları size yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla sunmaktadır ve herhangi bir bağlantının dahil edilmesi, sitenin veya operatörleriyle herhangi bir ortaklığın CoinMarketCap tarafından onaylandığı, onaylandığı veya tavsiye edildiği anlamına gelmez. Bu makalenin kullanılması amaçlanmıştır ve yalnızca bilgi amaçlı kullanılmalıdır. Açıklanan herhangi bir ürün veya hizmetle ilgili herhangi bir önemli karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız önemlidir. Bu makale finansal tavsiye olarak tasarlanmamıştır ve bu şekilde yorumlanmayacaktır. Bu yazıda ifade edilen görüş ve görüşler yazarın [company’s] aittir ve CoinMarketCap’inkileri yansıtmayabilir. CoinMarketCap, herhangi bir projenin başarısından veya özgünlüğünden sorumlu değildir, son kullanıcılar için tarafsız bir bilgi kaynağı olarak hareket etmeyi amaçlıyoruz.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu