Kripto Para

Ethereum Classic: Bu 1000 dolarlık projeksiyon Mystique’den sonra su tutuyor mu?

Büyük bir tantana ile duyurulmasından haftalar sonra, çok beklenen Ethereum Classic hard fork Mystique sonunda yayında. Beklendiği gibi, 14.525.000 blokta etkinleştirildi ve ETC Cooperative önceden “bu çekişmeli bir hard-fork değil, sadece rutin bir protokol yükseltmesi” dedi.

Geçen ayın sonu itibariyle, düğüm hazırlığı yönetim kurulu genelinde yalnızca %35 idi. Bununla birlikte, yazının yazıldığı sırada, toplam düğüm hazırlığı yaklaşık %65,4 olarak hesaplandı.

Mevcut hard forkun daha büyük odak noktası uyumluluktur. Mystique, Ethereum Classic ağı genelinde olağanüstü Ethereum London yükseltmelerinin uygulanmasına izin verecek ve bunları etkinleştirecek. Sert çatal başlangıçta ECIP 1104 biçiminde önerildi. Aynı şekilde, Londra yükseltmesinin yalnızca parçaları veya alt kümeleri artık ETC Ağı üzerinde seçici olarak etkinleştirildi.

Bu aynı zamanda Afri Schoedon’un birkaç gün önce bir görüşme sırasında söyledikleriyle de bağlantılı.

“Bence bugün Ethereum Classic’in en önemli özelliği, diğer EVM ağlarıyla protokol paritesi. Bugün ETC kullanmanın en büyük faydasının bu olduğunu söyleyebilirim.”

Mystique, EIP-3529 (Alternatif fon azaltma) ve EIP-3541’in (0xEF bayt ile başlayan yeni sözleşmeleri reddet) uygulamasını içerir. Aksine, Ücret piyasası değişikliği, BASEFEE işlem kodu ve zorluk bombası gecikmesine ilişkin EIP’leri atlar. İlk ikisi “ETC’nin sabit para politikasıyla çelişirken” ikincisi artık geçerli değil.

Mystique – Günü ETC için mi kurtarıyorsunuz?

Şimdi herkesin kafasındaki soru şu: Hard fork ETC’nin fiyatını nasıl etkiledi? Mystique, kanayan bir Ethereum Classic pazarının imdadına yetişti mi? Evet, cevap hem evet hem hayır.

Aktivasyondan hemen önceki birkaç saat, ETC’nin grafiklerde neredeyse %5 tırmandığını görürken, altcoin son zamanlardaki düşüş trendini tersine çeviremediği için kısa süre sonra düştü. Burada, 11 ve 12 Şubat arasında ETC’nin fiyat çizelgelerinde %15’in üzerinde düştüğünü belirtmekte fayda var.

Kaynak: TradingView’de ETC / USD

Yukarıda bahsedilen bulgular bize hikayenin sadece yarısını anlatıyor. Aslında, altını çizmeye değer olan şey, ETC geçen yıl piyasanın en iyi 25 kriptosu arasında iyi bir şekilde yer alırken, yazının yazıldığı sırada 37. sıraya düştüğüdür.

Yine de, topluluktaki birçok kişi iyimserliğini koruyor. Etherplan’dan Donald McIntyre’a göre, örneğin, Ethereum Classic “kesinlikle ilk 10 blok zinciridir”. Aslında, geçen yılki bir röportajda, sıralamalarının bir kuraldan ziyade bir anormallik olduğunu da iddia etmişti.

ETC 1000 $, teşekkürler BTC?

Ayrıca, ETC topluluğundaki pek çok kişinin iyimserliği yalnızca pazar sıralamalarıyla sınırlı değildir. Örneğin McIntyre, geçen yıl yaptığı bir tahmin olan Ethereum Classic için 1000 dolarlık hedefine hala bağlı kalıyor. ETC’nin yukarıda belirtilen seviyeye ulaşacağı iddiası, 2021 ve 2025’in sonunda Altın için aynı olan mevcut piyasa döngüsüne ve Bitcoin’in piyasa değerine dayanıyordu.

O sırada analist, ETC’nin Bitcoin ile birlikte taban katmanı büyümesi sayesinde, altcoin’in 2021’in sonunda BTC’nin değerinin %5’i değerinde olacağını iddia etmişti. Dünyanın en büyük kripto para biriminin 125 bin doların üzerinde bir değere sahip olacağını tahmin etmişti. 31 Aralık 2021’e kadar, ETC’yi 1000 dolara itiyor.

Söylemeye gerek yok, bunların hiçbiri olmadı. Bitcoin, grafiklerde 40.000 doların hemen üzerinde işlem yapmak için önemli bir düzeltme yapmadan önce 69.000 doların üzerinde yeni bir ATH’ye ulaştı. Ethereum Classic, bırakın 1000 doları, 175 doları asla aşamadı ve basın zamanında 32 dolar olarak değerlendi.

Şimdi, bu, yukarıda belirtilen projeksiyonlar için ne anlama geliyor? McIntyre, makro ekonomik durum ve COVID-19 gibi dış güçlerin yalnızca “kripto boğa döngüsünün ikinci ayağını” 2022’ye ertelediğini iddia ederek, kendi adına umutlu olmaya devam ediyor.

Çok uzak bir projeksiyon mu?

Olursa olsun, herhangi bir şey ETC değerinde böyle bir artışı destekliyor mu veya en azından ima ediyor mu? Muhtemelen değil.

Örneğin Santiment’e göre, ETC’nin hacimleri, 2021 yazındaki en parlak günlerinden bu yana çarpıcı bir şekilde düştü. Aynı düşüş, ETC’nin fiyatındaki değer kaybına karşılık geldi. Bununla birlikte, istisna, ETC’nin %15’in üzerinde kanamanın görüldüğü son 72 saatlik dönemdi. Sosyal baskınlık metrikleri de Mayıs ve Haziran aylarında görülen seviyelerle karşılaştırılamaz.

Kaynak: Santiment

Son olarak, ETC’nin geliştirme faaliyeti son zamanlarda bir artış görmüş olsa da, geçen yazın zirvelerinden çok uzak.

Bitcoin grafiklerde yana doğru hareket ederken ve çoğu 2022 tahminlerini 100.000 dolardan çok daha düşük bir hedefe revize ederken, kısa vadede Ethereum Classic için puro olmayacak gibi görünüyor. O halde, bunu gerçekten kesin olarak söyleyebilir miyiz? Sonuçta, bu kripto piyasası.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu