Kripto Para

Ethereum: Coinbase, Kraken merkezileşmeye taraf mı?

Ethereum’un ana zincirinin bu yıl içinde Beacon Chain ile birleşmesi ve onu etkin bir şekilde bir Proof of Stake protokolüne dönüştürmesi bekleniyor. Bunun beklentisiyle, kullanıcılar, basın zamanında 24,83 milyar doların üzerinde bir değere sahip 9,41 milyon Ether’i aşan stake depozito sözleşmesiyle ETH’lerini giderek daha fazla stake etmeye başladılar.

Birleştirme beklentisi artarken, onaylayıcılar tarafından kullanılan işaret zinciri istemcilerinde artan merkezileşmeye ilişkin endişeler de artıyor. Bu, özellikle “Ethereum işaret zincirindeki 296 bin doğrulayıcıdan 78 binini elinde tutan” Coinbase ve Kraken gibi merkezi borsalar tarafından yürütülen doğrulayıcılar için geçerlidir.

Doğrulayıcılar, blokları doğrulama ve ayrıca ödül alma yeteneği karşılığında Ether’lerini para yatırma sözleşmesine yatıranlardır.

Son zamanlarda bir topluluk üyesi işaret etti Twitter’da da aynı şekilde, bu borsaların tüm doğrulayıcılarını çalıştırmak için Prysmatic Labs kullandığını da sözlerine ekledi. Bu, ağ içinde istemcinin merkezileşmesine yol açarak, onu saldırılara karşı daha duyarlı hale getirebilir.

Ethereum ağı, çeşitli dillerde geliştirilmiş bir dizi birlikte çalışabilir istemciye sahiptir. Doğrulayıcılar, bunları hem kolaylık sağlamak için hem de herhangi bir hata veya hack’in etkisinin, etkilenen istemciyi çalıştıran ağ bölümüyle sınırlı olmasını sağlamak için kullanabilir.

Kaynak: jmcook.eth / mirror.xyz

Bununla birlikte, Ethereum geliştiricisi Jonathan Cook, yakın tarihli bir blog yazısında “Ethereum düğümlerinin büyük çoğunluğunun tek bir istemci çalıştırdığını ve ağa gereksiz riskler davet ettiğini” belirtti. Ekledi,

“Doğrulayıcıların birden fazla istemciye eşit olarak dağıtılmasıyla, belirli istemcilerden yararlanan saldırıların veya hataların sonuçları büyük ölçüde azalırken, tek istemci egemenliği bir çarpan riski görevi görür.”

Bunun nedeni, herhangi bir konsensüs istemcisini etkileyen bir hatanın doğrudan yanlış tasdiklere neden olabilmesidir. Veya kötü niyetli bir saldırganın bir istemciyi yanlış doğrulamalar yapmaya zorlamasına izin veren bir güvenlik açığını açığa çıkarabilir.

Cook ayrıca, stake edilen etherin 1/3’ünü kontrol eden bir hatanın etkileri ihmal edilebilir olsa da, bundan daha fazla herhangi bir kontrolün tüm ağ için sonuçlara yol açacağını açıkladı. Ayrıca, etkilenen istemcileri kullanan doğrulayıcılar, Beacon zinciri iyileşene kadar kazıklanan Ether’lerini yakmaya da dayanabilir.

Daha da korkunç bir senaryo, bahis konusu Ether’in 2/3 veya daha fazlasını kontrol eden hatadan kaynaklanabilir, çünkü bu, Beacon Zincirini çatallayabilir ve hatta böceğin kendi zincirini sonlandırmasına izin verebilir.

Cook, “Yanlış bilgiler muhtemelen Ethereum’un tarihine sonsuza kadar yapıştırılacaktır” diye ekledi.

Ağ geçmişte bu tür saldırılara maruz kaldı ve her seferinde kıl payı kurtuldu. Prysm, 2021’in başlarında Eth1 mevduat köklerinin doğrulanmasıyla ilgili bir hataya maruz kaldı ve daha sonra büyük doğrulayıcı payı nedeniyle hızla yayıldı. Sonuçları önemsiz olsa da, geliştiricilere müşteri çeşitlendirmesinin önemi hakkında adil bir fikir verdi.

Şaşırtıcı bir şekilde, superphiz.eth aldı güvence Kraken’den bu endişeler üzerine. Coinbase henüz kendi açıklamasını yayınlamadı. Borsa dedi ki,

“Çeşitlendirmek için diğer müşterileri araştırdığımızı doğrulayabiliriz. Prysm laboratuvarlarını tamamen terk etmeyeceğiz, ancak geliştiricilerimizin çeşitlendirmeye çalıştığını bilerek içiniz rahat olsun. ”

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu