DeFiKripto Para

Ethereum DeFi kullanıcı sayıları, Ethereum’un benimsenmesinin başarısı hakkındaki bu gerçeği ortaya koyuyor

2021’e kriptoda bakarken, uzmanlar ve analistler genellikle “DeFi patlaması” terimini kullanıyor. Dahası, en iyi alternatif olarak Ethereum, genellikle söz konusu patlamanın arkasındaki itici güç olarak lanse edilir. Ancak, Ethereum’un benimsenmesi gerçekten göründüğü gibi mi?

Aldatmacanın altındaki gerçek

Arcane Research tarafından hazırlanan bir rapor, birçok kişinin Ethereum’un DeFi sahnesini ağın güç merkezi olarak görebileceğini, ancak DeFi kullanıcılarının Ethereum’un toplam benzersiz adres sayısının sadece %2.3’ünü oluşturduğunu ortaya koydu.

Rakamlarla ifade etmek gerekirse, bu, toplam yaklaşık 188 milyon benzersiz Ethereum adresinden DeFi etkileşimli yaklaşık 4,4 milyon benzersiz adrestir. Yine, kullanıcıların birden çok adresi nasıl oluşturdukları düşünüldüğünde bu sayılar doğru olmayabilir.

Bu, doğal olarak Ethereum’un benimsenme oranı hakkında ciddi soruları gündeme getiriyor. Arcane Research’ün raporu, Ethereum’un önündeki engellerden birinin, teknolojiyle ciddi şekilde çalışmaktansa hızlı kar elde etmeyi tercih eden yatırımcıların zihniyeti olabileceğine değindi.

Bir başka baş ağrısı da tabii ki gaz ücretleriydi.

Kaynak: Arcane Research

Öte yandan, Ethereum’un kilitli toplam değeri 123 milyar dolardan fazla [TVL]yani önemli bir benimseme kesinlikle gerçekleşiyor.

Kesinlikle kendi “suçunu” üstlendin

DeFi sevenler, Ethereum’un kullanıcı tabanının yalnızca küçük bir bölümünü oluşturabilir, ancak yasadışı faaliyetler söz konusu olduğunda DeFi, niş olmaktan uzaktır. Chainalysis’in 2022 kripto suç raporu, kara para aklama için DeFi protokollerinin kullanımında %1,964’lük astronomik bir artış kaydetti. Dahası, Ethereum da kolay değil.

Chainalysis’in raporunda şu ifadeler yer aldı:

“En büyük 20 kara para aklama mevduat adresi, yasa dışı adreslerden gönderilen tüm Bitcoin’in sadece %19’unu alırken, bu oran stabilcoin’ler için %57, Ethereum için %63 ve altcoin’ler için %68’dir.”

Toplamda, 2021’de yaklaşık 8,6 milyar dolarlık kripto para aklandı.

Yoluma veya otoyola eter

Basın zamanında, Ether’in fiyatı son 24 saatte %2,48 düşerek 3.058,04 dolardı. En yüksek alt, Ocak 2022’nin en düşük seviyelerinden bu yana kademeli bir ralli görürken, Glassnode verileri, ETH için alıcı adreslerin sayısının dört ayın en düşük seviyesine düştüğünü gösterdi.

Bu, yatırımcıların duygularının hala zayıf olduğunu gösteriyor.

Kripto koyun sayma

Ayrıca Arcane Research’ün raporu, benzersiz adresleri saymanın bir ağın benimsenme oranını değerlendirmenin en doğru yolu olmadığına işaret etti. Ancak bunun sadece bir Ethereum sorunu olmadığını hatırlamak önemlidir.

Birkaç ay önce gazeteci Laura Shin, Solana’nın Phantom cüzdanının benimsenme istatistiklerini sorguladı.

Bu durumda Shin, aktif kullanıcılar ile aktif adresler arasındaki farktan emin olmak istedi.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu