Kripto Para

Ethereum: DeFi’deki diğer zincirlerin yakında onun yerini alıp alamayacağının değerlendirilmesi

Zincirler, kilitli toplam değerlerini artırmaya hevesli [TVL] baskınlık, çünkü bu, benimsemeyi artırmanın ve uzaydaki varlıklarını artırmanın bir yoludur. Ethereum’un hüküm süren DeFi alt birimi olduğu düşünülüyor, ancak piyasalar büyüdükçe ve daha fazla köprü ve bağlantı oluştukça yatırımcılar ne seçiyor?

altların çatışması

Token Insight tarafından 2o21 yıllık kripto incelemesi, çok zincirli DeFi alanındaki madeni paraların bazı dikkate değer eğilimlerini ortaya çıkardı. Her şeyden önce, rapor, Ethereum’un ince olmayan kayan hakimiyetine bir göz attı. Raporda şunlar belirtildi:

“2020 ile karşılaştırıldığında, Ethereum hakimiyeti %99’dan %70’e düştü.”

2022 verilerine bakıldığında, bu düşüşün yılın ilk üç ayında nasıl devam ettiği görülüyor. 13 Mart itibariyle, Ethereum’un TVL’si toplamın sadece %54,73’ü idi. Artan hakimiyete sahip zincirler arasında %12,48 pay ile Terra ve %5,51 pay ile Avalanche yer alıyor.

Kaynak: DeFi lama

Rapor ekledi,

“Terra, Solana ve Avalanche Eylül ayından bu yana daha sonra rakip oldular.”

Bununla birlikte, 2022 istatistikleri, BSC ve Solana’nın TVL payı açısından düştüğünü gösterdi.

Kanatlarını açmanın zamanı geldi mi?

Doğal olarak, TVL hakimiyetindeki bu değişiklikler, Terra ve Avalanche’ın yeni kazananlar olup olmayacağı sorusunu gündeme getiriyor. TokenInsight, Avalanche’ın 2021’de “iyi bir yaz dalgası” geçirdiğini ve o zamandan beri Avalanche’ın TVL’sinin büyüdüğünü, düştüğünü ve ardından toparlanarak %5,51’e ulaştığını bildirdi.

Bu arada, Terra’nın LUNA’sı 2022 rallilerinden bu yana birçok yatırımcının gözbebeği oldu. Varlık, yükselen TVL’si sayesinde DeFi oyuncularını da kazandı. Bununla birlikte, Token Insight’a göre, Terra’nın Anchor kredi protokolü – şu anda 12,6 milyar dolarlık bir TVL ile – yüksek getirisini sürdürmekte zorlanıyor gibi görünüyor.

Ancak bu değişikliklere rağmen, henüz Ethereum’u pencereden atmanın zamanı gelmemiş olabilir. Piyasa değeri ve TVL’ye göre en büyük alternatif, her gün ortalama gaz ücretlerinin 100 gwei’nin oldukça altına düştüğü bir ay görüyor. Yüksek ücretlerin genellikle yatırımcıların Ethereum’dan uzaklaşmasının bir nedeni olmasıyla birlikte, fiyatlardaki bu düşüşün Ethereum’un TVL hakimiyetinde yeniden canlanmaya yol açıp açmayacağını göreceğiz.

Kaynak: YCharts

TVL’nin Hayaleti

TokenInsight’ın raporu, Fantom’un “büyük başarının” tadını çıkaran zincirlerden biri olduğunu buldu. Ancak, Fantom Vakfı üyeleri Andre Cronje ve Anton Nell’in şok edici ayrılışlarından bu yana, Fantom’un TVL’sinde keskin bir düşüş görüldü.

Bu, TVL’deki milyarlarca kişiye rağmen DeFi projelerinin kırılgan ve değişime oldukça duyarlı olabileceğini gösteriyor.

Kaynak: DeFi Llama

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu