Kripto Para

Ethereum için ‘Birleştirme’den sonra neden yapılmadı ve tozlanmadı?

Ethereum Vakfı’nın, Eth1 ile tek bir zincirde birleştiği için ‘Eth2’yi aşamalı olarak kaldırdığını biliyoruz. Ve bu olurken, ‘Şanghay’ altındaki çok önemli bir hard fork, Ethereum’u şekillendiriyor. Peki, birleşmeden sonra yol ne olacak? Yakın tarihli bir röportajda, kurucu ortak Vitalik Buterin, Ethereum Yol Haritasının çeşitli unsurlarını açıkladı.

“Birincisi The Merge idi. İkincisi, parçalama ve bazı ölçeklenebilirlik şeyleri olan The Surge. ”

Yolda çok ilerleme var

Ve Birleştirmenin tamamlanmasının ardından Buterin, tüm hesapların, sözleşmelerin ve işlemlerin PoW yerine PoS zincirinde çalışacağını kaydetti.

“Zaten bir ağımız var, zaten Kintsugi’miz var. Altı haftadır koşuyorum ve henüz test etmediğim tek ve en büyük şey iyimser senkronizasyon. ”

Ethereum Vakfı’nın, Aralık ayında Kintsugi Merge Testnet’i duyurmasının ardından kısa süre önce haberlerde yer aldığını biliyoruz. Test ağının temel amacı, birleştirme sonrası Ethereum ile ilgili sorunları denemek ve belirlemekti. Ve Ethereum Mainnet, Beacon Chain ile birleştiğinde, Buterin “The Verge” altındaki üçüncü aşama hakkında daha fazla bilgi verdi.

Sahnenin, Ethereum zincirini doğrulamayı ve bir düğüm çalıştırmayı kolaylaştıran bir teknoloji olan Verkle ağacı ile ilgili olduğunu açıkladı.

Kaynak

Devam ederek ekledi,

“Dördüncüsü, bazı tarihsel şeyleri ve protokoldeki bazı şeyleri daha önce kullandığımız ancak şimdi gerekli olmayan silmek olan The Purge. Ethereum protokolünü daha basit hale getirin. ”

TPS’yi artırmak bir öncelik

Bununla birlikte, 2021’deki büyük yükseltmelerin önümüzdeki yolun bel kemiği olduğu ortaya çıkıyor. Buterin, Berlin ve Londra sert çatallarının en önemlileri olduğunu hatırlattı. Londra hard fork EIP-1559 yükseltmesi söz konusu olduğunda, Buterin’e göre yalnızca işlem ücretlerini düşürmeye odaklanmakla kalmadı, işlem hızını da hızlandırdı.

Şimdiye kadar, Londra yükseltmesinden sonra, Ethereum, basın zamanında 1.792.379 ETH yakmış gibi görünüyor. Ayrıca, Haziran 2022 için hazırlanan Zorluk Bombası için de hazırlık yapacak. Yöneticiye göre,

“Tabii ki, [Difficulty Bomb] Gerçekten ihtiyaç duyulursa ertelenebilir, ancak şu anda hala biraz zaman baskımız var. ”

EIP-4345 Zorluk Bombasının tarihinin daha önce de yukarı itildiğini de unutmamak gerekir. Aralık 2021’de başlaması planlandı, ardından Mayıs 2022’ye ertelendi. Bununla birlikte, Ethereum merdiveni tırmanırken, Buterin’e göre PBS odak noktası gibi görünüyor. Buterin, önümüzdeki yol haritası bağlamında şunları söyledi:

Beşincisi, hesap soyutlama, PBS (PBS şu anda odaklandığımız bir konu), EVM yükseltmeleri ve daha fazlası gibi diğer tüm önemli yükseltmeleri içeren The Splurge. Ama birleştirmeyi ve parçalamayı doğru yaparsak en büyük ve en önemli sorunu çözmüş oluruz.”

Hala altcoin kralı

Ethereum’un fiyat hareketi açısından vites değiştirmek, toparlanma yolunda görünüyor. Yazının yazıldığı sırada, Ethereum kritik seviye olan 3 bin doların üzerindeydi ancak 24 saatlik grafikte zayıf kaldı. Bir zamanlar DeFi pazar lideri olan Ethereum da TVL zeminini rakiplerine karşı hızla kaybediyor.

DeFillama’da Ethereum artık kilitli toplam değerin yalnızca yaklaşık %61’ine hakim.

Kaynak: Defillama

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu