Akademi

Ethereum için Layer2’ye nasıl bağlanılır?

Cbir katman 2 hakkında konuşuyoruz, 2. katman veya L2, yapılandırıldığı blok zincirinden (L1 olarak bilinir) paralel ve ayrı olarak çalışmak amacıyla oluşturulmuş bir sistem veya protokole atıfta bulunuruz.

Buradaki fikir, bu sistemin, kullanıcılarının söz konusu sistem üzerinden işlemleri ucuz ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmesine izin vermesi ve ardından bu işlemlerin L2’nin çalışmasını destekleyen bloklar zincirinde saklanmasıdır.

Bununla L2 geliştiricileri üç önemli şeyi başarır:

 1. Sistemin hedef blok zincirinin ölçeklenebilirliğini iyileştirin.
 2. İşlemleri ekonomik olarak yürütmek için bir alan sunun.
 3. İşlemlerin güvenliğini ve ademi merkeziyetçiliğini koruyun.

En iyi yanı, bu sistemin her tür blok zincirine uygulanabilmesidir, bu nedenle Katman2, temel protokollerinin işlevselliğini ve güvenliğini bozmadan blok zincirlerinin ölçeklenebilirliğini geliştirmek için en çok çalışılan ve kullanılan yöntemlerden biridir.

Bunun güzel bir örneği internette görülebilir Yıldırım Ağı itibaren Bitcoin, kullanıcılarının anında ve çok düşük komisyonlarla (birkaç sent) ödeme göndermesine olanak tanır. Aynı şey, her biri kendi yeteneklerine ve teknik işleyişine sahip birkaç Katman2’nin (Plazma veya Çokgen gibi) olduğu Ethereum’da da olur.

Layer2’nin ana türleri nelerdir?

Şimdi, Katman2’nin çalışması, geliştirildiği blok zincirine veya Katman1’e çok bağlıdır. Ve bu iki noktadan kaynaklanmaktadır:

 1. Temel protokole ve onun monolitik veya modüler çalışma kapasitesine erişim.
 2. Blok zinciri içinde operasyonlar ve gelişmiş programlama için kapasite.

Bu bizi Layer2 ile bırakır ve aşağıdaki türlere ayrılabilir:

 1. merkezileştirilmiş: L2’nin merkezi bir yapı olması durumunda.
 2. Köprü: L1 ve L2 arasında aracı görevi gören ve ikisi arasındaki işlemi dengelemekten sorumlu bir protokolümüz var.
 3. Devlet Kanalı: L2 ve L1’in bunun için bir aracı düğüm kullanarak iletişim kurabildiği.
 4. Ödeme Kanalı: her iki ağ arasında doğrudan aktarıma izin veren basitleştirilmiş bir durum kanalı türü.
 5. Toplamalar: bu, çok sayıda işlemin gruplandırıldığı ve bunların ve geçerliliklerinin değiştirilemez bir kaydının olması için L1 bloklarında bir kaydının bırakıldığı bir L2’den başka bir şey değildir.
 6. zincirler işlemek: toplamalara çok benzer bir şekilde çalışır, yalnızca bu durumda L2 (veya Taahhüt Zinciri), L2’den L1’e gerçekleştirilen işlemlerin doğrulanabilir kriptografik kanıtlarını periyodik olarak gönderir.

Ve bu durumların her birinde, L2 geliştiricileri, söz konusu L2’ye uygulamak istedikleri ihtiyaçlara ve özelliklere uyan kriptografik teknolojiyi kullanabilirler. Örneğin, ZK-Toplamaları kripto ile birlikte Toplamaları kullanarak ölçeklenebilirlik sağlamak için kullanılabilir. zk-SNARK’lar yüksek düzeyde gizlilik sağlamak.

Ethereum üzerinde Layer2

Şimdi, Ethereum şu anda en fazla Layer2 aktif olan ağlardan biridir. Bu olumludur, çünkü size yalnızca ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçme seçeneği sunmakla kalmaz, aynı zamanda Ethereum ile ilgili en büyük sorun olan komisyon başına yüksek maliyetinden kaçınmanıza da yardımcı olur. Bunu akılda tutarak, tam olarak bu sorunu önlemek için burada Ethereum’un en önemli 2. Katmanlarından bazıları hakkında konuşacağız.

Bu Layer2 arasında şunları sayabiliriz:

çokgen

Polygon (MATIC), Ethereum ekosisteminde en çok kullanılan Layer2’lerden biridir. Bu bir Yan zincirprotokole dayalı olarak çalışan bir yan zincir Proof-of-Stake ile tam uyumluluğuna sahiptir. EVM ve yazılı akıllı sözleşmeler sağlamlık. Aslında, Polygon, Ethereum ile aynı adres şemasını kullanır, bu nedenle, cüzdanınızı bu ağın düğümlerine bağladığınızda, Ethereum’da oluşturulan asimetrik anahtarlar, Poligon’da mükemmel şekilde çalışır.

Poligon iki modda çalışabilir: en çok kullanılan Taahhüt Zinciri ve ikincisi, onu var olan Ethereum’un en hızlı Katman2’sinden biri yapan İyimser Toplamalar aracılığıyladır. Polygon’un başarısı, pratikte büyük çoğunluğun dApp’ler Ethereum, hızı ve düşük ücretlerinden etkilenerek kendi ağına taşındı.

Tahkim

Bir başka harika Ethereum Layer2, Arbitrum’dur. Bu Katman2, dApps geliştiricilerinin, çalışması için Toplamaları kullanan yüksek hızlı ve ölçeklenebilir bir ağın keyfini çıkarmasına olanak tanır. Bunu başarmak için Arbitrum tam EVM desteği sunar, böylece bir geliştirici Ethereum’dan bir dApp alabilir ve tamamen aynı şekilde çalışacağı Arbitrum’a taşıyabilir.

Arbitrum, Ethereum'un en çok kullanılan Layer2'sinden bir diğeri

İyimser Ethereum

İyimser Ethereum veya İyimserlik, kullanıcılarına İyimser Toplamalar etrafında inşa edilmiş yüksek hızlı ve ölçeklenebilir bir ağ sağlayabilen başka bir Katman2 ağıdır. Bunun için Optimistic Ethereum, kullanıcıların bu ağ içindeki dApp’lerle etkileşimine izin veren ve sonunda Ethereum ağındaki bu işlemlerin kriptografik bir kaydını bırakan, Ethereum ile uyumlu bir sanal makine olan OVM’yi (İyimser Sanal Makine) yarattı. .

İyimser Toplamalar adının kökeni çözümün işleyişine dayanmaktadır. İyimserlik kullanılır, çünkü toplayıcılar kanıt olmadan yalnızca gerekli minimum bilgiyi yayınlar, toplayıcıların sahtekarlık yapmadan çalıştığını ve yalnızca sahtekarlık durumunda kanıt sağladığını varsayar. İşlemler paketler halinde ana zincire bağlı olduğundan (yani birlikte gruplandırıldığından) “Toplamalar” kullanılır.

İyimserlik, Ethereum'un en çok kullanılan 2. Katmanlarından biri

Bu ağlara nasıl bağlanılır?

Elbette bahsettiğimiz üç ağ, Ethereum’da bulunan Layer2 ekosisteminin sadece küçük bir kısmı. Ama elbette bu ağlara nasıl bağlanıp onlardan faydalanabileceğimi merak ediyorsunuz? Bunu yapmanın en kolay yolu MetaMask cüzdanı ve web sitesidir. zincir listesi.

Tüm bu Layer2 Ethereum Web3 standardıyla çalıştığı için MetaMask gereklidir, bu nedenle MetaMask cüzdanı onlara bağlanmanıza ve işlem yapmak için kullanmanıza izin verir. Chainlist, Web3 ile uyumlu tüm bilinen ağları (mainnet, testnet ve Layer2) listeleyen bir web sitesidir.

Chainlist kullanarak Ethereum'da Layer2'ye bağlanma

ChainList’e bağlandıktan ve MetaMask’inizi doğru şekilde yapılandırdıktan sonra, bağlanmak istediğiniz ağa gitmeniz yeterlidir. Örneğin, MetaMask’imizin Optimistic Ethereum kullanabilmesini istiyorsak, bu Layer2’yi Chainlist’te aramanız ve “Cüzdan Ekle” düğmesine tıklamanız yeterlidir.

Chainlist kullanarak Ethereum'da Layer2'ye bağlanma

Bunu yaparak, yalnızca MetaMask cüzdanınızla etkileşimi kabul etmeniz yeterlidir ve sonunda İyimser Ethereum ağı MetaMask’inize entegre edilecek ve ardından kullanabilirsiniz. Aslında, yukarıdaki resmi görürseniz, düğümlerinin etkileşim adresi ve söz konusu ağın zincir tanımlayıcısı da dahil olmak üzere İyimser ağın tüm verilerini görebilirsiniz.
Şimdi MetaMask’ımızla gerçekten İyimser kullanabilir miyiz? Eh, MetaMask’a eklenen ağları incelersek, söz konusu ağın MetaMask’ımıza bağlı olduğunu açıkça görebiliriz.

MetaMask kullanarak Ethereum'da Layer2'ye bağlanma

Ve eğer İyimser Ethereum ağını (örneğin, Uniswap) kullanan bazı dApp’lere gidersek, tümü cüzdana eklediğimiz yeni ağ aracılığıyla söz konusu dApp ile bağlantı kurmak ve etkileşim kurmak için İyimser’i seçebiliriz.

Ethereum için Layer2 kullanarak Uniswap'a bağlanma

MetaMask’imizi Optimistic aracılığıyla bağlamak için, Uniswap ağları menüsüne tıklamanız, İyimserlik seçeneğini seçmeniz ve “Cüzdanı Bağla”ya tıklamanız yeterlidir. Bununla MetaMask cüzdanı ile etkileşimi kabul etmelisiniz ve sonunda bu güçlü Layer2 içinde Uniswap’ı kullanacaksınız.

Ethereum için Layer2 kullanarak Uniswap'a bağlanma

 

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu