Akademi

Ethereum’a Giriş | İskenderiye

Ethereum projesi, 2013 yılının sonlarında Vitalik Buterin tarafından bir teknik inceleme aracılığıyla kuruldu. Buterin, o sırada Mastercoin projesi üzerinde çalıştığı için dikkate değer bir gelişmeye işaret ediyor. Buterin, Mihai Alisie, Anthony Di Iorio, Gavin Wood ve Charles Hoskinson ile birlikte ilk olarak Ocak 2014’ün sonlarında Miami Bitcoin konferansında Ethereum’u sundu.

Bu projenin gelişimini finanse etmek için bir kitle satışı gerçekleştirildi, Kampanya Temmuz ile Eylül 2014 arasında sürdü ve Genesis ihracıyla yaratılan 50 milyonun üzerinde Ether sattı. Yatırımcılar, satışın ilk iki haftasında bir Bitcoin karşılığında 2.000 ETH alabilirken, daha sonra BTC başına 1.339 ETH’ye düştü. İlk iki hafta boyunca satılan tokenlerin neredeyse %90’ı 31.000 BTC yükseltti ve Ethereum ile ilgili geliştirme ve diğer faaliyetleri finanse etmek için 12 milyon ETH yaratılmasıyla sonuçlandı.

Ethereum, gelişimin üç önemli aşamasını gördü:

 • Sınır (Temmuz 2015) — İşlem etkinliği, akıllı sözleşmeler için sanal makine kullanımı, madencilik fizibilitesi ve ağın stres testi.
 • Homestead (Mart 2016) — Ethereum İyileştirme Önerileri entegrasyonu, daha hızlı işlemler, Ethereum Vakfı, harici taraflardan ETH bağışlarını kabul etmeye başladı
 • Metropolis (Ekim 2017) — Gelişmiş ölçeklenebilirlik, işlem süreçleri ve güvenlik için Byzantium (Ekim 2017) ve Constantinople (2019) ile çift yükseltme. Madencilik ödülünün azaltılması.
Bir sonraki büyük yükseltme, Ethereum’u iş kanıtından hisse kanıtına geçiren ve aynı zamanda “birleştirme” olarak da adlandırılan Serenity’dir. Bu yükseltme için resmi bir lansman tarihi yok, ancak 2022’nin ikinci çeyreğinde gerçekleşmesi planlanıyor.
Ethereum ve Ether terimleri, birçok yönden iç içe oldukları için düzenli olarak karıştırılır. Ethereum, akıllı sözleşmelerin ve işlemlerin kullanımını destekleyen ağdır, Ether veya ETH ise işlem değeri sağlamak ve ağ ücretlerini karşılamak için kullanılan para birimidir.
Ethereum ağında çalışan tüm hizmetler, protokoller ve ürünler, para birimi olarak Ether’i kullanır. Bitcoin’in BTC’si olduğu gibi, Ethereum’un da Eter’i vardır.

Şu anda Ether’de tedarik sınırı yok.

Bugün kullanıldığı şekliyle Ethereum ağını birkaç önemli unsur oluşturmaktadır. İçerirler:

 • Akıllı sözleşmeler: Belirli koşullar karşılandığında bir dizi kuralı otomatik olarak yürüten kendi kendini yürüten bilgisayar programı. Fonların ağdaki sahipliğini ne zaman değiştirdiğini ve bunun hangi koşullar altında gerçekleşebileceğini belirlemek için kullanılabilir. Akıllı sözleşmeler, NFT’ler, DeFi ve diğerleri dahil olmak üzere birçok merkezi olmayan amaca güç sağlar.
 • Ethereum blok zinciri: Ethereum’un işlem ve etkinlik geçmişinin değişmez bir kaydı
 • Konsensüs mekanizması: Şu anda Ethereum, blok zincirindeki bilgileri doğrulamak ve kaydetmek için iş kanıtı kullanır. Ancak bu algoritma, Serenity yükseltmesi sırasında hisse kanıtı olarak değişecektir.
 • Ethereum Sanal Makinesi (EVM): Ağ kurallarını yürütmek ve tüm işlemlerde ve akıllı sözleşmelerde bu rolleri uygulamak için Ethereum makinesinde çok önemli bir dişli.
 • Eter: Ethereum ağının yerel para birimi
 • sağlamlık: Akıllı sözleşmeler yazmak, protokoller ve merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak ve daha fazlası için kullanılan Ethereum ağının programlama dili. Solidity nesne yönelimlidir ve C++, JavaScript ve Python’dan etkilenir.

Tüm bu bileşenler bir araya geldiğinde geliştiriciler, Ethereum ağında heyecan verici şeyler gerçekleştirebilir.

Yeni başlayanlar için Solidity’yi nasıl öğreneceğinize dair kılavuzumuza göz atın.

Ethereum için birincil odak, önümüzdeki 18-24 ay içinde bir noktada gerçekleşecek olan Ethereum 2.0’a yükseltmedir. Ethereum 2.0’a geçiş, ağın fikir birliği algoritmasını, hisse kanıtı ve daha fazla ölçeklenebilirlik, güvenlik ve sürdürülebilirlik yükseltmeleri olarak değiştirecektir.
Bu yükseltmenin ilk kısmı İşaret Zincirini içerir. Ethereum üzerinde staking sağlamak için gerekli altyapıdır ve gelecekteki yükseltmeler için sağlam bir temel görevi görür. Beacon Chain, bugün Ethereum 2.0 ağında yer almaktadır, ancak Ethereum’un ana ağ, iş kanıtı sürümünden ayrı olarak çalışır.
Sonunda, ikisi birleşecek, tüm ağ için stake yapmaya olanak tanıyacak ve çalışma kanıtını desteklemeye son verecek.
Daha sonra, geliştiricilerin hala parça zincirleri uygulaması gerekir. Shards, Ethereum’un bu geliştirici odaklı ekosistem için iki önemli husus olan işlemleri işlemek ve veri depolamak için çok daha büyük bir kapasiteye sahip olmasını sağlayacaktır. Geliştiriciler yükseltmeleri birden fazla aşamada kullanıma sundukça, parçalar daha fazla özellik kazanacaktır. Parça zincirlerinin uygulanması 2023’ten önce gerçekleşmeyecek.
Kripto para birimlerine olan küresel ilgi arttıkça, Ethereum gibi para birimlerine yatırım yapma talebi daha açık sözlü hale geliyor. Ethereum (ETH), merkezi borsalardan ve ticaret platformlarından veya halihazırda bir kripto para birimine sahipseniz merkezi olmayan platformlardan edinebileceğiniz bir kripto para birimidir.

Ethereum’a yatırım yapmak için cüzdanınızı açmadan önce, temel bilgileri doğru bir şekilde öğrenmeniz önemlidir. Satın aldığınız ETH’yi saklamak için Ethereum’u destekleyen bir kripto cüzdanına ihtiyacınız olacak. Ek olarak, ihtiyaçlarınız için doğru kripto para birimi değişimini bulmanız gerekir. Bazı ticaret platformları tüm ülkelerde çalışmaz, bu da dikkatli olunması gereken bir şeydir.

Hem merkezi hem de merkezi olmayan borsalar, Ethereum satmanıza da izin verecektir.

Her seferinde bir haber bülteni olan kripto para birimi devrimini sergilemek için bize katılın. Milyonlarca diğer abonemizle birlikte günlük haberleri ve piyasa güncellemelerini doğrudan gelen kutunuza almak için şimdi abone olun (doğru, milyonlar bizi seviyor!) – ne bekliyorsunuz?

Dünyadaki hemen hemen her kripto para borsası, kullanıcıların Ethereum gibi para birimleri edinmelerine yardımcı olur. Keşfetmek için seçenekler şunları içerir:
 • Binance
 • madeni para tabanı
 • Bitfinex
 • bitstrap
 • Kraken
 • tamam
 • huobi
 • Ve bircok digerleri

Tüm bu değişimler, bir hesap oluşturmanızı ve kimliğinizi doğrulamanızı gerektirir. Bunu yapmak, katı düzenleyici gerekliliklere uydukları için bu şirketler için çok önemlidir. Hesap oluşturmak ücretsizdir.

Hesabınız doğrulandıktan sonra, Ethereum’a yatırım yapabilmeniz için hesaba para eklemenin zamanı geldi. Çoğu borsa, bazı şirketler kredi kartlarını ve hatta nakit para yatırmayı kabul etse de, kullanıcıların hesaplarını banka havalesi ile finanse etmesine izin verir. Elinizin altındaki farklı seçenekleri araştırdığınızdan ve size uygun olanı kullandığınızdan emin olun. Banka havalesi kullanmanın tamamlanması birkaç iş günü sürebilir, ancak kullandığınız platforma bağlı olarak aynı gün para yatırmak mümkün olabilir.

Hesabınızda para olduğunda, Ethereum için işlem çiftini ve hesabınızın para birimini bulmak için değişim arayüzünde gezinin. [part of] ödemeye hazır olduğunuz fiyattan bir satın alma siparişi vererek bakiyenizi Ethereum’a aktarın. Tamamlandığında, Ether bakiyesi değişim cüzdanınızda olacaktır. Onu orada bırakabilir veya yalnızca özel anahtarını veya tohum ifadesini bildiğiniz bir Ethereum cüzdanına taşıyabilirsiniz.

Halihazırda kripto para birimine sahipseniz, Ethereum’a yatırım yapmak bir ticaret meselesidir. [part of] Mevcut kripto para birimlerinizi Ethereum’a. Bunu merkezi olmayan bir borsa aracılığıyla yapmayı tercih edenler için şu platformlara göz atmayı unutmayın:
 • değiştir
 • suşi değiş tokuşu
 • 1 inç
 • Ve bircok digerleri

Merkezi platformlardan farklı olarak, merkezi olmayan bir değişim, kullanıcıların bir hesap oluşturmasını gerektirmez. Bunun yerine, kullanıcılar daha akıcı bir deneyim yaratarak doğrudan kripto cüzdanlarından ticaret yapabilirler.

Ticaret, sahip olduğunuz bir varlığı Ethereum’a dönüştürmek etrafında döner. Satın alma emrini merkezi olmayan borsaya gönderin ve tamamlandığında ETH bakiyesi doğrudan cüzdanınıza gönderilecektir.

2022’deki en iyi 10 merkezi olmayan borsanın özetine göz atın.
Artık Ethereum’a yatırım yapmak için hangi platformları kullanacağımızı bildiğimize göre, bir sonraki adım bir Ethereum cüzdanı kurmak. Onsuz, Ether’inizi güvenli ve emniyetli bir şekilde saklayamazsınız. Merkezi borsalar, kullanıcıların kripto fonlarını saklama çözümleri aracılığıyla depolamasına yardımcı olsa da, kullanıcının fonlara erişmek için her zaman onayına ihtiyaç duymasını sağlar ki bu ideal değildir.

Bir Ethereum cüzdanı, kullanıcıların ERC-20, ERC-721 ve diğer ağ belirteç standartlarına bağlı kalarak Ethereum ve belirteçleri depolamasına olanak tanır.

Kullanılabilecek birkaç tür Ethereum cüzdanı vardır. Bazı kullanıcılar bilgisayarlarından veya mobil cihazlarından erişebilecekleri bir yazılım çözümünü tercih ederler. Diğerleri biraz daha fazla güvenlik ve kontrol tercih eder ve bir donanım cüzdanını tercih eder. Donanım cüzdanı, kullanmak için bir bilgisayara takılması veya Bluetooth aracılığıyla bir mobil cihaza bağlanması gereken, şifreleme ile korunan bir USB cihazıdır.

Sert cüzdan örnekleri şunları içerir:
 • Defter Nano S/X
 • trezor
 • satochip
Bir yazılım çözümünü tercih edenler için aşağıdaki seçenekler popüler ve güvenlidir:
 • MetaMask (bilgisayar ve mobil)
 • EtherCüzdanım
 • MatematikCüzdanı
 • Arjantin
 • Numio
 • Opera Tarayıcı (iOS ve Android)
 • Ve bircok digerleri

Kendiniz için doğru cüzdanı bulmak, cüzdanın kendisinden ne beklediğinize bağlı olacaktır. İşlev, farklı seçenekler arasında farklılık gösterecektir ve herkesin gereksiz zillere ve ıslıklara ihtiyacı yoktur. Gönderme ve alma işlevi, Ethereum’a yatırım yaparken en önemlisidir. Bununla birlikte, bazı insanlar NFT’ler, merkezi olmayan uygulamalar, DeFi platformları ve daha fazlası ile etkileşim gibi daha geniş bir alanı keşfetmek isteyebilir.

Bir yazılım cüzdanı kullanmak basittir. Yazılımı favori cihazınıza kurun ve kurulum sürecinden geçin. Cüzdan sizin için bir tane oluşturursa, tohum ifadesini yedeklediğinizden emin olun. Bu kelime grubu, cüzdanın özel anahtarını temsil ederek, o adresin ve onunla ilişkili tüm fonların gerçek sahibi olmanızı sağlar.

Bu bilgilerin yedeklenmesi bir kağıda yazılarak yapılmalıdır. Bilgileri dijital olarak depolamak, özellikle metin dosyası çevrimiçi olarak depolanıyorsa, bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız hale getirir.

Kurulum tamamlandıktan sonra, size cüzdan adres(ler)inize ilişkin bir genel bakış sunulacak ve isterseniz yeni bir tane oluşturma seçeneği sunulacaktır. Bu adres, Ethereum’a yatırım yaptığınızda ve cüzdanınıza para gönderdiğinizde kullanılacaktır.

Merkezi veya merkezi olmayan bir borsa kullanmaktan bağımsız olarak, satın aldığınız Ethereum’u her zaman cüzdanınıza taşıdığınızdan emin olun. Kontrol ettiğiniz cüzdan, fonları üçüncü taraf onayı gerektirmeden harcayabilmenizi sağlar.

Ethereum cüzdanınızla ilişkili tohum ifadesinin belirli bir yazılım veya donanım parçasına bağlı olmadığını belirtmekte fayda var. Bu nedenle, farklı bir cüzdan keşfetmeye karar verirseniz, mevcut adreslerinizi ve bakiyelerinizi kolayca içe aktarabilirsiniz. Farklı seçeneklerle oynamaktan çekinmeyin, ancak her zaman hesap bilgilerinizi koruyun.

Sıcak ve soğuk cüzdanlar arasındaki fark ve yeni başlayanlar için en iyi 10 kripto cüzdanı hakkındaki kılavuzumuza göz atın.

Bu makale, yalnızca bilgi amaçlı üçüncü taraf web sitelerine veya diğer içeriğe bağlantılar içerir (“Üçüncü Taraf Siteleri”). Üçüncü Şahıs Siteleri, CoinMarketCap’in kontrolü altında değildir ve CoinMarketCap, bir Üçüncü Şahıs Sitesinde bulunan herhangi bir bağlantı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir Üçüncü Şahıs Sitesinin içeriğinden veya bir Üçüncü Şahıs Sitesinde yapılan herhangi bir değişiklik veya güncellemeden sorumlu değildir. Parti Sitesi. CoinMarketCap, bu bağlantıları size yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla sunmaktadır ve herhangi bir bağlantının dahil edilmesi, sitenin veya operatörleriyle herhangi bir ortaklığın CoinMarketCap tarafından onaylandığı, onaylandığı veya tavsiye edildiği anlamına gelmez. Bu makalenin kullanılması amaçlanmıştır ve yalnızca bilgi amaçlı kullanılmalıdır. Açıklanan herhangi bir ürün veya hizmetle ilgili herhangi bir önemli karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız önemlidir. Bu makale finansal tavsiye olarak tasarlanmamıştır ve bu şekilde yorumlanmayacaktır. Bu yazıda ifade edilen görüş ve görüşler yazarın [company’s] aittir ve CoinMarketCap’inkileri yansıtmayabilir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu