Genel

Ethereum’dan Buterin’in blok süresinin ‘gelecekte çok azalması’ hakkında söylemesi gerekenler

Ölçekleme veya eksikliği, Ethereum ağı için ciddi bir sorun olmuştur. Platformun verimini artırmak için birkaç plan yolda olsa da, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, sınırlamalarını vurgulamaktan çekinmiyor.

içinde Cevap bir Reddit konusu, Buterin, blok süresinin azaltılmasının daha iyi ağ bağlantılarına sahip düğümlere yol açabileceğini vurguladı. Hepsi, daha az şanslı akranlarına göre haksız bir ekonomik avantaja sahipken. Bu, “Ethereum madenciliğine veya staking merkezileşmesine yol açan riskler” ile sonuçlanabilir.

Blok süresi, düğümlerin veya doğrulayıcıların yeni bir blok içindeki işlemleri doğrulaması ve ardından bunu ağın blok zincirine eklemesi için geçen süredir.

Buterin, Proof of Work senaryosunda blok süresinin azaltılmasıyla ilgili sorunun, zamanın rastgele atanması olduğunu söyledi. Bu, blokların birbirine gerçekten yakın olarak doğrulanması için bir pencere oluşturur. Böylece daha hızlı ağ bağlantısına sahip olanlara kendi bloklarını yaymada avantaj sağlar.

Şimdi, özellikle amca blokları hala ödüllendirildiğinden, daha uzun blok sürelerinde bu ihmal edilebilir. Ethereum’daki amca blokları, doğrulanmış bir blokla kabaca aynı zamanda çıkarılıp deftere gönderilen bloklardır.

Ancak Proof of Stake, kurucu ortağına göre farklı bir top oyunudur. Ethereum, bir sonrakine dahil edilmesi için slot başına şu anda yaklaşık 9100’de binlerce imza gerektiriyor. Bu, doğrulama için gereken birkaç imzanın zincire kaydedilmeyeceği ve dolayısıyla ödüllendirilemeyeceği anlamına gelebileceğinden, blok süresini azaltma olasılığını önemli ölçüde aşındırır.

Yine, bu, daha iyi bağlantılara sahip olanlara doğrulama sürecinde bir üstünlük sağlayacaktır. Böylece, ağın ademi merkeziyetçilik anlayışından fedakarlık edilir.

Özellikle, Buterin “gelecekte slot başına zamanın çok azalmasını” beklemese de, “tek slot kesinliği”nde bir çözüm bulunabilir. dedi ki,

… Tek bir slot, bir işlemi, bugün olduğu gibi güçlü bir şekilde onaylamak yerine, gerçekten sonuçlandıracaktır. Gerçekten hızlı onaylara ihtiyaç duyan uygulamalar, ön onay sağlayan sıralayıcılara sahip kanallara veya toplamalara güvenmek zorunda kalacaktı. ”

Ayrıca, protokolün “birkaç saniye sonra bazı işlemlerin bir sonraki veya başka bir yakın gelecekteki bloğa dahil edileceğine dair güçlü bir güvence” sağlamak için bir mekanizma oluşturduğunu açıkladı.

Bu, Ethereum maestrosunun blok zinciri teknolojisinin bile oluşturabileceği sınırlamaları vurguladığı ilk örnek değil.

Geçmişte, Buterin, “blok zinciri ölçeklendirmesini sınırlayan önemli ve oldukça ince teknik faktörler olduğunu” belirtti. Özellikle düğüm eşitliği ve ademi merkeziyetçilik sürdürülecekse.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu