Kripto Para

Ethereum’un DAO hack’inde fail bulundu mu? 6 yıl sonra ortaya çıktı

Blok zinciri araştırma firmasi Chainalysis ve gazeteci Laura Shin, 2016 yılında çok konuşulan 60 milyon dolarlık The DAO hack olayını aydınlattıklarını iddia ettiler ve Toby Hoenisch adında bir mühendisi ön plâna çıkardılar.

ABD medyasından Forbes’a konuşan Hoenisch, “İddialar, açıklamalarınız ve vardığınız sonuç hiçbir şekilde tutarlı değil” dedi ve kısa bir açıklama yaptı.

“Mikserlerle karıştırmaya çalıştı” iddiası

“Unchained” adında ünlü bir podcast programının da sunucusu olan ve kripto para sektöründe bilinen bir gazeteci olan Laura Shin, iddialarına dayanak olarak işlem geçmişini gösterirken, Chainalysis de hacker’ın 50 Bitcoin’i, karıştırmak ve işlem geçmişini gizlemek için Wasabi Wallet’a gönderdiğini iddia etti. Fonları, bu süreçte de takip edebildiğini belirten Chainalysis, hacker’ın Bitcoin’leri 4 borsaya yaydığını aktardı.

Gizlilik için Grin’e çevrildi

Bu 4 borsadan birinde çalışan bir kişi ise Shin’e, hacker’ın fonları, gizlilik coin’i olan Grin’e çevirdiğini ve ardından grin.toby.ai adlı bir Grin ‘node’una gönderdiğini söyledi. Bu node’un IP adresi de aynı zamanda ln.toby.ai ve lnd.ln.toby.ai. ismindeki Bitcoin Lightning, node’larına da sahipti. Ayrıca bu IP adresindeki bir node’a da TenX adı verilmişti. TenX ise Toby Hoenisch’in başarısız olmuş bir ICO projesinin ismi…

İsimler ele veriyor

Avusturyalı mühendisin Twitter da dahil olmak üzere birçok sosyal medya hesabında “@tobyai” adını kullanması da dikkat çekerken, Shin’in verdiği bilgiye göre bir e-mail adresi de @toby.ai ile bitiyor. Shin ayrıca konuyla ilgili yazdığı yazısında, Hoenisch’in The DAO’daki kod hata ve boşluklarına da vakıf olduğunu iddia etti.

Ethereum‘un ilk zincir üstü fonlama platformlarından biri olan ve token sahiplerinin hangi projeye fon sağlanacağı konusunda oy kullanabildiği The DAO, 17 Haziran 2016’da hack’lenmişti. Hacker, sistemde bulduğu boşluk sayesinde fonları sifonlamıştı.

İyi niyetli bazı hacker’lar olayla birlikte hemen harekete geçmiş ve kısa süre içinde fonları dondurmuşlardı. Süreç içinde Ethereum’da hard fork olmuş ve Ethereum Classic ile Ethereum olarak zincir ikiye ayrılmıştı. Sorun bu şekilde çözülmüş ve fonlar sahiplerine geri verilmişti.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu