Kripto Para

Ethereum’un düşen gaz ücreti, fiyatı için tehlikeli bir gösterge olabilir; işte neden

Geçen yıl boyunca, Ethereum’un artan gaz ücreti, kripto para birimi endüstrisinin en büyük endişeleri arasındaydı. Özellikle Ethereum’un DeFi ve NFT’lerdeki büyük rolü nedeniyle. Artan gaz ücretleri istemeden daha fazla sıkışıklığa yol açmıştı. Bu nedenle, daha yüksek işlem süresi ve maliyetleri. Ethereum’un geliştirme ekibi, bu sorunları çözme konusunda boyun eğiyor. Ancak, gaz ücreti geç geriliyor gibi görünüyor.

Kaynak: bitinfocharts

Aslında, Ethereum’un ortalama ağ ücreti bu hafta altı ayın en düşük seviyesine ulaştı. Ve 10 Ocak’taki son zirvesinden neredeyse %80 düştü. Yazma sırasında, ortalama bir Ethereum işleminin maliyeti 0,0046 ETH veya Ocak ayının başındaki 52 dolardan 12,14 dolara düştü.

Kaynak: Glassnode

Ardından, Ethereum’un medyan gaz ücreti de Ocak ayının başından bu yana %84’ün üzerinde düştü. Yazma sırasında, 10 Ocak’ta kaydedilen 29.92 dolara kıyasla 0,002 ETH veya transfer başına 5,3 dolarda kaldı. Akaryakıt ücreti 28 Şubat’ta daha önce düşük olmasına rağmen, yine de geçen yıl bu zamana göre seviyelerin çok daha yüksek olduğunu belirtmek gerekir.

Ayrıca, yakın zamanda 15 Şubat’ta kullanılan gazda keskin bir düşüş kaydedildi ve o zamandan beri düzeldi. Ancak, her iki gösterge birbiriyle doğru orantılı olduğundan, gaz fiyatındaki düşüş için bir açıklama sağlayabilir.

Kaynak: Glassnode

Kullanılmış gazdaki düşüşün kendisi daha düşük işlem maliyetlerinden kaynaklanabileceği gibi, işlemlerin kendisindeki düşüşten de kaynaklanabilir. Ethereum’daki ortalama işlem sayısı, Kasım ayının sonundan bu yana düşüşte. 27 Şubat’ta Ethereum ağı 1.12 milyon işlem gerçekleştirdi.

Kaynak: Glassnode

Bunun bir nedeni, DeFi kullanımında devam eden düşüş olabilir. DeFi akıllı sözleşmelerinde kilitlenen toplam değer, üç ay önce 98,4 milyar dolardan 68,9 milyar dolara düştü. Bunun çoğu, daha büyük makro faktörlerden ve çoğu kripto para biriminin son zamanlarda yaşadığı fiyat düşüşünden kaynaklanıyor.

Sos: DeFi Nabız

Bununla birlikte, Ethereum’un gaz kullanımını ve ücretini aşağı çeken bir diğer faktör, alternatif blok zincirlerinin yükselişidir. Ethereum üzerinde bir token takası yazı yazılırken 8,75 dolara mal olurken, L2 Zero-Knowledge (zk) Rollup zkSync aynı hizmetler için 0,22 dolar talep etti.

Kaynak: l2fees.info

Aslında, zkSync 2.0 yakın zamanda Ethereum’un ilk EVM uyumlu zk toplaması olarak lanse edilen genel test ağında piyasaya sürüldü. Ayrıca akıllı sözleşmelerle etkileşime girebilir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu