Akademi

Facebook Marketplace’te nasıl satış yapılır

Facebook Marketplace’te satış yapmak sadece kolay değil, aynı zamanda ucuz. Satışlarınızdan en fazla parayı kazanmanız için kesin kılavuzu bir araya getirmek için deneyimlerimizi bir araya getirdik.

Pazarda yeni bir şey mi arıyorsunuz yoksa zaten sahip olduğunuz bir şeyi değiştirmek mi istiyorsunuz? Facebook Marketplace gidilecek yer. Sadece satılacak şeyleri listelemekle kalmaz, aynı zamanda bir şeyler de satın alabilirsiniz ve tüm süreç süper hızlı ve kolaydır.

Öyleyse, katılmaya hevesliyseniz ancak “Facebook Marketplace nasıl çalışır?” gibi yakıcı sorularınız varsa. veya “Facebook Marketplace ücret alıyor mu?”, doğru yerdesiniz!

Facebook Marketplace’te satış yapmak ve ürününüz için mümkün olan en iyi fiyatı almak için en iyi ipuçlarının yanı sıra her şeye yanıtımız var.

 • Facebook Marketplace’te nasıl paylaşım yapılır?

  Kredi bilgileri: Chinnapong – Shutterstock

  Öğenizi Facebook Marketplace’te yayınlamak için Facebook’un “Marketplace” bölümüne gidin ve ardından “Yeni Liste Oluştur”u tıklayın.

  Listeleme türünüzü seçtikten sonra, ilgili tüm ayrıntıları girmeye hazırsınız. Öğeniz için bir başlık ve bunun için istediğiniz fiyatın yanı sıra durumunu belirtmeniz ve bir açıklama sağlamanız gerekir. Bu, tam adını ve ürün özelliklerini, ayrıca rengi ve diğer ilgili ayrıntıları içerecektir.

  Başarılı bir satış için, kendinizi potansiyel bir alıcının yerine koyun ve gerekli tüm bilgileri verdiğinizden emin olun. sen Çevrimiçi bir satıcıdan satın alıyor olsaydınız isterdi. Bu ayrıntı düzeyi, alıcıların, ürünün adını ve durumunu az önce listelemenizden daha fazla ilgilenmesini sağlayacaktır.

  Pazarlık yaptıktan sonra, öğenin fiyatı ve nerede buluşacağınız konusunda bir anlaşmaya vardığınızdan emin olmak için alıcıyla anlaşmanızı Facebook Messenger’da kapattığınızdan emin olun.

  Satışta sorun yaşıyorsanız siz de katılabilirsiniz. Facebook satış grupları bölgeniz için, bu da öğeniz için doğru kişiyi bulmayı çok daha kolay hale getirir.

 • Facebook Marketplace ücret alıyor mu?

  Facebook Marketplace ile ilgili en iyi şeylerden biri, çoğunlukla ücretsiz kullanmak. Listeleme ücreti yoktur ve çoğu durumda Facebook satışınızdan pay almaz.

  Ancak, Ocak 2022 itibariyle artık bunun bir istisnası var. Ürünleri şahsen değiştirmek yerine doğrudan Facebook Marketplace aracılığıyla postayla göndermeyi seçerseniz, %2 ücret ödemeniz gerekir.

  Bu, öğenin toplam maliyeti artı posta ücretinin bir yüzdesi olarak hesaplanır. Yani, 10 sterline bir şey sattıysanız ve teslimat maliyeti 2 sterlinse, 12 sterlin (24p)’nin %2’sini ödersiniz. Ve bu kuralın, teslimat için ödeme yapanın siz mi yoksa müşteri mi olduğundan bağımsız olarak hala geçerli olduğunu unutmayın.

  Facebook, bu ücretin getirilmesinin satıcıların daha fazla potansiyel alıcıya ulaşmasını sağlayacağını ve müşteri desteği ile satın alma korumasının finanse edilmesine yardımcı olacağını söylüyor. Ancak ödememeyi tercih ederseniz, satış sırasında yalnızca tahsilat seçeneğini kullanarak ücretten kurtulabilirsiniz.

 • Facebook Marketplace kuralları

  dizüstü bilgisayar ekranına bakan genç adam masanın yanındaki sandalyeye oturdu.

  Kredi bilgileri: Jacob Lund – Shutterstock

  Bunun gibi herhangi bir sitede olduğu gibi, bazı kısıtlamalar vardır. İşte Facebook Marketplace’te satılamayanlar ve dikkate alınması gereken diğer kurallar:

  • ‘Gerçek öğeler’ (fiziksel ürünler) olmayan şeyleri satamazsınız. Bu, örneğin işleri listeleyemeyeceğiniz anlamına gelir.
  • Temizlik gibi hizmetleri de listeleyemezsiniz.
  • Fotoğrafın, o öğenin başlığı ve açıklamasıyla eşleştiğinden emin olmalısınız, aksi takdirde ilanınız kaldırılabilir.
  • Facebook Marketplace’te hayvan satamazsınız (veya evlat edinme için listeleyemezsiniz).
  • Sağlıkla ilgili öğelerle ilgili herhangi bir listeye izin verilmez. Bu nedenle, ilk yardım çantanızı veya ekstra parasetamol paketlerini listelemeyin.
  • Öncesi ve sonrası fotoğrafları (fitness/kilo verme gibi) içeren ilanlar da Facebook Marketplace’ten kaldırılacaktır.
 • Ürünlerinizin iyi fotoğraflarını çekin

  Listelemenizde iyi fotoğraflara sahip olduğunuzdan emin olmak, hızlı ve daha yüksek bir fiyata satış yapabilmek için en önemli faktörlerden biridir.

  Öncelikle telefonunuzun kamerası iyiyse bunu kullanmanızı öneririz.

  Ancak bu sadece kalite ile ilgili değil – miktar da aynı derecede önemlidir. Facebook Marketplace söz konusu olduğunda, ne kadar çok fotoğraf olursa o kadar iyi. Öğenizi birden fazla açıdan yakalamaya çalışın, böylece alıcı, satın almayı seçerse tam olarak ne elde ettiğini görebilir.

  Doğal aydınlatma harika görünüyor. Ürünü yakındaki bir pencereden gelen ışığa yerleştirmenin işe yaradığını ve parçayı gerçek hayatta gösteren diğer ürünlerle bir fon bile oluşturabileceğinizi gördük.

  Örneğin, bir vazoyu satmaya çalışırken, içine kuru çiçekler koyduk ve yakınlarına birkaç saksı ve süs eşyaları yerleştirdik, bu arada ana öğeye odaklandık.

  Son olarak, son rötuşları yapmak için daha sonra fotoğrafı düzenlemenin yardımcı olabileceğini gördük. Üzerine bir Snapchat filtresi koymanız gerektiğini söylemiyoruz, ancak görüntünün parlaklığı gibi şeylerle oynayın.

  Çoğu akıllı telefonun fotoğraf uygulamanızda bunun için bir özelliği olmalıdır, ancak değilse, yardımcı olması için uygulama mağazanızdan ücretsiz bir uygulama indirmeyi deneyin. Veya fotoğraflarınızı bilgisayarınıza yükleyin ve bu ücretsiz fotoğraf düzenleme yazılımlarından birini kullanın.

 • Hangi fiyata satacağınızı araştırın

  cüzdanına koyarak bir pound para tutan bayan

  Kredi bilgileri: Yulia Grigoryeva – Shutterstock

  Ürününüz için mümkün olan en iyi fiyatı almak istiyorsanız, önceden biraz araştırma yapın.

  Önereceğimiz ilk şey, ürünün sıfır fiyatına ne kadar sattığını araştırmak ve ardından bu fiyatı öğenizin durumuyla karşılaştırmaktır. Ne kadar olduğunu düşünmeye değer sen bunun için çevrimiçi ödeme yapacaktı.

  Daha sonra, diğer kişilerin bu ürünü hem eBay’de hem de Facebook Marketplace’te çevrimiçi olarak ne sattıklarına bir göz atın. Bu size, ürününüz için ne tür bir fiyat ödemeniz gerektiği konusunda iyi bir fikir verecektir.

 • Öğenizi daha yüksek bir fiyata listeleyin

  Kendinize biraz yer açmak için, öğenizi her zaman gerçekten satmaya istekli olduğunuzdan biraz daha yüksek bir fiyata listelemenizi öneririz.

  Örneğin, öğeniz için 15 sterlin istiyorsanız, onu 20 sterlin karşılığında listelemeyi deneyin. Bu şekilde, biri gerçekten 20 sterline satın alırsa, o zaman harika – daha fazla para kazandınız! Ancak, alıcının pazarlık yapmaya çalışması durumunda, yine de ödediğiniz tutarı alabilirsiniz. aslında aranan.

  Deneyimlerimize göre, teklif verme genellikle 5 sterlinlik artışlarla gerçekleşir – bu nedenle, aynı örneği kullanmak gerekirse, ürününüzü 20 sterlin karşılığında listelediyseniz, doğrudan içeri girip size gizlice istediğiniz 15 sterlini teklif edebilirler.

  Bu bir kazan-kazan durumudur, çünkü gerçekten umduğunuz parayı alacaksınız ve alıcı bir pazarlık için pazarlık etmiş gibi hissediyor.

 • yerel değil mi? Öğelerinizi postayla gönderin

  Bayan paketi defter ve bant makasıyla paketliyor.

  Kredi: insta_photos – Shutterstock

  Facebook Marketplace, yerel bölgenizde ürün alıp satabileceğiniz bir yer olarak adını duyurdu. Ancak, bazı alıcıların, size ulaşamazlarsa, bunu onlara gönderip gönderemeyeceğinizi soracaklarını görebilirsiniz. Nasıl oynamak istediğinize bağlı olarak evet diyebilirsiniz.

  yaparsan, sen göndermeden önce ödeme almalıdır. Transfer için PayPal bilgilerinizi veya banka bilgilerinizi vermenizi öneririz. Bu, Facebook Marketplace’in kendi dağıtım sisteminden ayrıdır ve riski tamamen size aittir.

  Lütfen, şahsen nakit alışverişinin, size ödeme yapılıp yapılmadığını bileceğiniz için genellikle çok daha güvenli olduğunu unutmayın. Dolandırıcılar genellikle gönderir sahte PayPal e-postaları hesabınızın parayı aldığını ‘onaylayın’ ve ardından öğeyi en kısa sürede göndermenizi isteyecektir. Gerçekte ödeme yapmadıklarını fark ettiğinizde, ürünü zaten göndermiş olabilirsiniz.

  Posta ücretini üstten almak size kalmış – ancak genellikle alıcılar buna hazırlıklıdır. Satıcıdan doğru bir şekilde ücret alabilmeniz için mektup ve paket fiyatları için Royal Mail web sitesini kontrol ettiğinizden emin olun.

  Çevrimiçi satış, özellikle alıcı ürünü almazsa (veya almadığını iddia ederse!) riskleri de beraberinde getirir. Buradaki en iyi uygulama, paketi gönderirken posta ücreti kanıtı almaktır – bu şekilde, teslimatla ilgili herhangi bir sorun yaşarsanız veya ürünü takip etmeniz gerekiyorsa, bunu yapabilirsiniz.

  Ayrıca, Royal Mail standart bir hizmette öğenizi kaybederse, bunun için (standart teslimatta) 20 £’a kadar talepte bulunabilirsiniz.

 • Güvenlik için bir arkadaşını al

  Bir Facebook profilinin diğer ucunda kimin olduğunu asla gerçekten bilemeyeceğiniz için yerel bir alıcıyla buluşmak genellikle korkutucu bir deneyim olabilir.

  Güvenlik için, buluşma yerini herkese açık ve ideal olarak yaşadığınız yerden uzakta yapmaya çalışın. Ekstra güvenlik için bir arkadaşınızı yanınıza alın ve size doğru miktarda nakit verdiğinden emin olun (eğer parayı önceden size aktarmadıysa).

  Eve dönerken çevrenizin güvende olduğundan emin olun! Sizi korkutmak için burada değiliz ve umarım tüm deneyim sorunsuz geçer, ancak işlemin açık bir alanda mümkün olduğunca güvenli olmasını sağlamak için elinizden geleni yapmaya değer.

  Facebook Marketplace, ev yapımı ürünlerinizden kâr elde etmek için ideal bir yer olabilir – yapılacak ve satılacak en iyi şeylerle ilgili kılavuzumuza bir göz atın.
 • Facebook Marketplace’i diğer satış siteleriyle karşılaştırın

  facebook marketplace ve alış ve satış etiketli sekmeleri olan telefon

  Kredi: Air Elegant – Shutterstock

  Facebook Marketplace işinize yaramıyorsa, çevrimiçi para kazanmak için kullanabileceğiniz birçok başka satış sitesi var.

  eBay’de satış yapmaya karar verirseniz, bazı ücretlerin eklendiğini unutmayın. Bu nedenle, öğeniz eBay’de biraz daha fazla satılabilse de, satıcının ücretini ve posta ücretini (ve onu Postaneye götürmenin zorluğunu) hesaba katmanız gerekir – bunun sonunda, yalnızca birkaç sterlin.

  Bununla birlikte, eBay’in bazen 1 sterlinlik satıcı ücreti veya hatta tamamen ücretsiz listelemeler sunan promosyonlar yürüttüğünü gördük. Bunu hesabınızda etkinleştirebilirsiniz, ancak genellikle eBay bunu ana sayfasındaki bir afişte tanıtacaktır. Veya, bu teklifleri öne çıkarma eğiliminde olduğumuzdan, web sitemizin Öğrenci Fırsatları bölümüne bir göz atın!

  Eski CD’lerinizi ve DVD’lerinizi satmayı düşünüyorsanız, bunları MusicMagpie gibi bir siteye satmak daha kolay olabilir. Muhtemelen o kadar fazla geri dönüş alamayacaksınız, ancak tüm güçlükleri ortadan kaldıracaktır – daha fazla bilgi için çevrimiçi CD, DVD ve oyun satma kılavuzumuza bakın.

  Son olarak, el yapımı ürünler satmak istiyorsanız bunları Etsy’de satmanız daha iyi olabilir.

 • Freecycle’da bağış yapın

  Öğeniz Facebook Marketplace’te (veya başka bir sitede) listelenmişse ve istediğiniz kadar hızlı satmıyorsa, onu Freecycle’a bağışlamayı düşünün.

  Freecycle, herkesin istediği herhangi bir öğeyi hızlı bir şekilde listeleyebileceği bir sitedir ve yakınınızdaki insanlardan gelip ücretsiz olarak elinizden alabilecek kişilerden mesajlar alırsınız. Bir çöp sahasına gitmekten daha iyi, orası kesin!

 • Bir yanıt yazın

  Başa dön tuşu