Akademi

Finansal İstikrara Karşı Kripto Tehdidi ‘Tartışabilir’

Finansal İstikrar Kurulu, dijital varlıkların geleneksel sistemlerle giderek daha fazla birbirine bağlandığını söylüyor – bu, fiyat dalgalanmalarının piyasalara yayılabileceği anlamına geliyor.

Yeni bir rapor, kripto para birimlerinin küresel finansal istikrar için oluşturduğu tehdidin “hızla tırmanabileceği” konusunda uyardı.

Finansal İstikrar Kurulu diyor dijital varlıklar, geleneksel sistemlerle giderek daha fazla birbirine bağlanıyor – bu, fiyat dalgalanmalarının piyasalara yayılabileceği anlamına geliyor.

Kurumlar da sanal para birimlerine giderek daha fazla maruz kalıyor ve kaldıraç gibi “karmaşık yatırım stratejilerinin” kullanımı artıyor. Yazarlar şunları yazdı:

“Kripto varlıkların bu kurumlara olan ölçek ve birbirine bağlılığının mevcut büyüme yörüngesi devam ederse, bunun küresel finansal istikrar için etkileri olabilir.”

FSB’ye göre, tüketiciler arasında kripto para birimlerinin nasıl çalıştığına ilişkin düşük düzeyde bir anlayış olduğu ve “bazı kripto varlık odaklı kurumların operasyonel esnekliğine ilişkin belirsizlikler” olduğu için riskler burada bitmiyor.

FSB, raporu derlerken kripto para piyasalarının üç temel bölümünü incelemeye çalıştı: Bitcoin gibi desteklenmeyen varlıklar, sabit paralar ve merkezi olmayan finans protokolleri dahil ticaret platformları.

Yazarlar, stablecoin’lerin “rezervlerinde ani ve yıkıcı işlemlere açık” olduğu konusunda uyardı – ve işleri daha da kötüleştirmek için bazı ihraççılar, dolaşımdaki madeni paraların tamamen bir bankada oturan dolarlarla desteklendiğini kanıtlayamadılar.

Apple Podcast’ler, Spotify ve Google Podcast’lerde CoinMarketRecap podcast’ini dinleyin

FSB raporunu, yerleşik ödeme firmaları, perakendeciler ve sosyal ağlar bu alandaki fırsatları ararken, küresel düzenleyicilerin “ödemeler için kripto varlıkların benimsenmesindeki hızlanmaya” yakından bakmaları gerektiği konusunda uyararak sonuçlandırdı. (PayPal, kriptonun tüccarlarla bir ödeme yöntemi olarak kullanılmasına zaten izin verirken, Visa ve Mastercard da bu alana giderek daha fazla dahil oluyor.)

Bir başka endişe alanı, dünya çapında farklı düzenleyici yaklaşımlarla ilgilidir – bir yargı alanındaki zorlu önlemler diğerinde gevşek kurallara karşı oynandığında “potansiyel sistemik riskler” ortaya çıkabilir.

İleriye dönük olarak, FSB yetkilileri “kripto varlık piyasalarının uluslararası ve çeşitli doğası” göz önüne alındığında “sınır ötesi ve sektörler arası işbirliğine öncelik vermeye” çağırıyor.

Rapor uyarıları yankılar İngiltere Merkez Bankası başkan yardımcısı tarafından geçen Ekim ayında verilmişti.

Sir Jon Cunliffe yaptığı bir konuşmada, kripto para fiyatlarında “büyük bir çöküşün” “makul bir senaryo” olduğunu ve gelecekte bir noktada bunun dünyanın en büyük ekonomilerinden bazılarını istikrarsızlaştırabileceğini söyledi.

2007-08 mali krizini tetikleyen yüksek faizli ipotek piyasasının yaklaşık olarak nasıl değerlendiğine dikkat çekti. 1,2 trilyon dolar onun çöküşü sırasında. Buna karşılık, tüm kripto para birimlerinin toplam piyasa değeri, 2,3 trilyon dolar konuşması sırasında.

Sir Jon, düzenleyicilerin yeni teknolojileri “sadece farklı oldukları için tehlikeli” olarak sınıflandırmamaları gerektiğini vurguladı ve kriptonun “finansal hizmetlerde radikal iyileştirmeler” sağlayabileceğini kabul etti.

Ancak aynı zamanda, bu büyük ölçüde düzenlenmemiş alanda kullanılan kaldıraç seviyeleri ve dolaşımdaki “gerçek bir değeri olmayan ve büyük fiyat düzeltmelerine karşı savunmasız” olan madeni paraların sayısıyla ilgili korkularını dile getirdi.

Merkez bankaları ve düzenleyiciler, hızlı hareket eden kripto dünyasına ayak uydurmak için mücadele ediyor – özellikle ne kadar merkezi olmadığı için değil.

Kripto savunucuları genellikle FSB tarafından verilenler gibi uyarıları sesli olarak reddediyor ve bazıları bu organların kendi çıkarları için hareket ettiğini çünkü itibari paranın önemi azalırsa eski hale getirileceklerini iddia ediyor.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu