Akademi

Super Bowl Reklamları ‘Kripto Para Birimi Olmadığını Kanıtlayın’

Bir senatör şöyle diyor: “Eğer bu gerçekten para birimi olarak kullanılacaksa, neden reklam satın almanız gerekiyor? Federal Rezerv’in ABD doları karşılığında milyonlarca dolarlık bir reklam satın aldığını hiç görmedim.”

Kripto savunucuları uzun zamandır Bitcoin’in bir para birimi olduğunu tartışıyorlar – ancak bir ABD senatörüne göre, Super Bowl sırasında borsalar için reklam akışı durumun böyle olmadığını kanıtlıyor.

ABD Senatosu Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Komitesine başkanlık eden Sherrod Brown bir duruşma sırasında şunları savundu:

“Bu şirketlerin reklam yapma ihtiyacı hissetmeleri, en büyük iddialarından biri hakkında biraz bilgi veriyor – eğer bu gerçekten para birimi olarak kullanılacaksa, neden reklam satın almanız gerekiyor? Daha önce hiç görmedim. Federal Rezerv, ABD doları karşılığında milyonlarca dolarlık bir reklam satın alıyor.”

Şirketler arasında Coinbase, FTX, Crypto.com ve eToro ile milyonlarca dolar harcamak Brown, Super Bowl sırasında hayranlara ulaşmak için, reklam çılgınlığının diğer varlık balonlarına paralellik gösterdiği konusunda uyardı ve “kripto para değildir, spekülasyon için tasarlanmıştır” iddiasını ikiye katladı. Ekledi:

“2000 Super Bowl’da 14 farklı dotcom start-up’ından 21 reklam yer aldı. İnternet bir sonraki sınır olabilirdi, ancak bu şirketler değildi – çoğu bir veya iki yıl içinde feshedildi ve bugün sadece dördü hala buralarda . Bugün buradayız çünkü bir kez daha gerçek insanların gerçek parası risk altında. Kanıtlanmamış vaatlerin ötesine bakmamız ve Amerikalıları ve tüm finansal sistemimizi korumamız gerekiyor.”

Coinbase’in pazarlama şefi, borsanın blogunda yayınlanan bir Soru-Cevap bölümünde bu karşılaştırmayı dotcom balonu ile görmezden geldi ve reklamlardaki artışı “kriptonun ana akıma ve kültürel zeitgeistin merkezinde patlamaya başladığının bir başka işareti” olarak nitelendirdi.

Apple Podcast’ler, Spotify ve Google Podcast’lerde CoinMarketRecap podcast’ini dinleyin

Brown, “Başkanın Durağan Paralar Üzerine Finansal Piyasalar Raporu Çalışma Grubunu İncelemek” adlı bir oturumda açılış konuşması yapıyordu.

Ayrıca, kripto para birimlerine yatırım yapan birçok Amerikalı’nın “çoğu zaman bunu gerçekten anlamadığı” konusunda uyardı ve borsaların büyük kâr arayışlarında mümkün olduğunca çok Amerikalıya ulaşmak için “umutsuz” olduğunu iddia etti:

“Reklamlar birkaç şeyi dışarıda bıraktı. Dolandırıcılık, dolandırıcılık ve doğrudan hırsızlıktan bahsetmediler. Reklamlar, kriptonun devasa fiyat dalgalanmalarında büyük kaybedebileceğinize işaret etmedi. Size yüksek fiyattan bahsetmediler. Kripto şirketleri tarafından cebe indirilen ücretler. Ve kesinlikle kripto piyasalarının temel yatırımcı korumalarından ve gözetiminden yoksun olduğunu açıklamadılar.”

Brown ayrıca stablecoin’ler için derin bir sinizm olduğunu ifade etti ve “inşa ettikleri şeyin gerçek para kadar iyi olduğunu” iddia ediyor.

Amerikalıların “bu vaatlere dikkatle bakmaları gerektiği” konusunda uyararak, bir ihraççının rezervleri hakkında yalan söylediği için nasıl on milyonlarca dolar para cezası ödediğine dikkat çekti – ve iki yıldan fazla bir süredir, “sadece gerçekten ‘desteklendi’28 % zaman.” Brown uyarmaya devam etti:

“Bir Super Bowl reklamı gördüyseniz ve vereceğinizi düşündüyseniz [crypto] bir deneyin ve fikrinizi değiştirip sabit paranızı dolar ile değiştirmek isterseniz, şansınız olmayabilir. Web sitesi kapalı olabilir. Paranız sıkışabilir.”

Brown, finansal kriz ve cezalandırma ücretleri büyük bankalara olan güveni sarsarken, kriptonun cazibesini “Amerikalılar Wall Street tarafından tekrar tekrar yakıldı” olarak anladığını vurgulayarak sözlerini tamamladı. Hatta Pazar günü Super Bowl’da görünen bazı reklamları “zorlayıcı televizyon” olarak tanımladı.

Ancak onun kapsayıcı noktası, Kongre’nin finansal krizden önce uyarıları dikkate almamış olmasıydı, bu da bankaların bir kurtarma paketi aldığı ve “çalışanların bedelini ödediği” anlamına geliyordu ve ekledi:

“Ekonomimiz COVID-19’dan toparlanmaya devam ederken – işçiler nihayet işyerinde daha yüksek ücretler ve daha fazla pazarlık gücü görmeye başladıkça – ihtiyacımız olan son şey riskli yeni bir finansal ürünün felakete yol açması.”

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu