Kripto Para

Fitch, El Salvador’un uzun vadeli IDR’sini ‘B-‘den ‘CCC’ye düşürdü

Bitcoin’i para birimi olarak yasallaştıran ilk ülke olan El Salvador, Bitcoin ile yılmaz ilişkiler sürdürdü. Yıllar boyunca ülke, BTC’yi elinde tuttuğu ve satın aldığı için sayısız eleştiriyle karşı karşıya kaldı. Aslında ülkenin maliye bakanı Alejandro Zelaya ilk “bitcoin tahvilini” Mart ayında çıkarmayı planlamıştı. Bildirildiğine göre, tahvil 15-20 Mart tarihleri ​​arasında ihraç için “tamamen hazır”..

Yokuş aşağı, gidiyor

Derecelendirme kuruluşu Fitch’in El Salvador’un BTC duruşu için son notları güneye doğru daha da düştü. El Salvador’un uzun vadeli yabancı para cinsinden ihraççı temerrüt notunu (IDR) ‘B-‘den ‘CCC’ye düşürdü. Bu, ülkenin Bitcoin tahvilini ihraç etme girişiminden sadece haftalar önce oldu. Raporda, ‘kurumların zayıflaması ve cumhurbaşkanlığında güç toplanması, kamu politikalarının öngörülemezliğini artırdı’ denildi.

Daha fazla belirsizlik

Fitch’e göre, Orta Amerika ülkesi 2023’te 1,2 milyar dolara yakın dış borç amortismanı ile karşı karşıya kaldı ve 800 milyon doları Ocak ayında ödenecek. Ülke 2022’de 1,2 milyar dolarlık bir finansman açığıyla karşı karşıya kalacak ve bu 2023’te 2,5 milyar dolara çıkacaktı. Bu, kısa vadeli borca ​​olan bağımlılığın artmasından kaynaklanan artan finansman risklerini yansıtıyordu.

“Ek çok taraflı finansman gibi diğer dış finansman kaynaklarını çevreleyen yüksek derecede bir belirsizlik var. Derecelendirme kuruluşu, bir IMF programını çevreleyen şüphelerin yanı sıra “bitcoin destekli tahvil” ihraç etme kapasitesinin göz önüne alındığını söyledi.

Bağlam için: Salvador hükümeti, olası 1,3 milyar ABD Doları tutarındaki üç yıllık programlar için IMF ile yaklaşık bir yıldır genişletilmiş görüşmelerde bulunuyor. Finansman finansman açığını kapatacak ve muhtemelen diğer çok taraflı kredilerin kilidini açacaktır.

El Salvador’un Bitcoin cinsinden Volkan Tahvilleri, El Salvador’un ödenmemiş devlet tahvillerindeki %13’lük gösterge 10 yıllık getiriye kıyasla %6,5’lik bir kupon sundu. Aynı zamanda, Moody ülkenin uzun vadeli notunu B’den Caa1’e indirdi. Burada “Caa1” önemsiz not olarak değerlendirildi (kötü durum ve çok yüksek kredi riskine tabi).

reaksiyonlar

Eh, Twitter’daki kripto topluluğu içinde bir heyecan yarattı. Bazıları bu karara katılırken, diğerleri aksini düşündü. Örneğin, BTC savunucusu Stacy Herbert, El Salvador ekonomisinin BTC’yi yasallaştırdıktan sonra tanık olduğu patlamayı kabul etti.

Buna rağmen Başkan Nayib Bukele, derecelendirme kuruluşlarının görüşlerini önemsemedi.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu