Akademi

Grafik (GRT) Nedir?

VEMerkezi olmayan protokol Grafik, üzerine kurulu bir protokoldür. blok zinciri teknolojisi diğer blok zincirlerinde veri indeksleyici olarak hizmet etme amacına sahiptir. Bu, söz konusu blok zincirinde yer alan bilgilere erişimi optimize eden merkezi olmayan bir veritabanı oluşturmak içindir. Bu sayede belirli bir zamanda bu bilgilere ihtiyaç duyan diğer projeler, gerekli bilgilere çok daha verimli ve hızlı bir şekilde ulaşabilmektedir.

Bunu başarmak için The Graph, iki olağanüstü teknolojiyle desteklenen eksiksiz bir altyapı oluşturdu: Ethereum (ETH) ve IPFS. Birincisi, bilgi işlemlerinin platform için yerel bir belirteçle ilişkilendirildiği birlikte çalışabilir düğümlerden oluşan bir ağ oluşturulmasına izin verir. İkincisi, bilgileri merkezi olmayan, güvenli ve yüksek hızlı bir şekilde depolamak için bir düğüm ağının oluşturulmasını sağlar. Bu şekilde The Graph, geliştiricilere açılır. dApp’ler bilgi taleplerini hızlandıran ve zincirler arası etkileşim sistemini çok kolay bir şekilde geliştirmelerine yardımcı olan bir platforma erişim.

TheGraph’ın Tarihi

The Graph’in hikayesi, 2017 yılında projenin kurucu ortağı ve CEO’su Yaniv Tal’in blockchain verilerine erişimi kolaylaştırmayı amaçlayan bir veri indeksleme protokolü geliştirmesiyle başladı. Üç yıllık bir çalışmanın ardından The Graph, Aralık 2020’de ana ağının lansmanı ile gerçek oldu.

O zamandan beri Grafik, blok zinciri projelerinin bilgilendirici ayağı haline geldi. AAVE, değiştir, sentez, Aragon, merkezsiz, Mintbase, Gnosis, PoolTogether, DODO, UMA, Audious, Enzyme, diğerleri arasında. 160’tan fazla dizin oluşturucuya ve yaklaşık 7.500 temsilciye sahip olmanın yanı sıra The Graph, büyük bir potansiyele sahip bir projedir ve talep hacmiyle görülebilecek bir şeydir: 2021 boyunca günde 1.500 milyondan fazla sorgu.

TheGraph nasıl çalışır?

Grafik, Ethereum ağına yakından bağlı özel bir düğüm ağı üzerine inşa edilmiştir. Genel fikir basittir: farklı blok zincirlerinden bilgi toplayıcı olarak çalışan düğümlere sahip olmak. Bu saklanan bilgilere daha sonra, dApp geliştiricilerinin ihtiyaç duydukları verileri daha verimli bir şekilde elde etmelerini sağlayan bir API aracılığıyla erişilebilir.

Bu tür ağlar, blockchain dünyasında nadir değildir, aslında aşağıdaki gibi projeler: zincir bağlantı Çok benzer bir şey yapıyorlar, sadece diğer blok zincirlerinden gelen bilgileri indekslemek yerine, ChainLink bunu blok zinciri dünyasına bağlı olmayan hizmetler aracılığıyla yapıyor ve bu bilgiler o kadar ayrıntılı değil. Her durumda, The Graph ve ChainLink ağının temel işleyişi benzerdir: her ikisi de üçüncü taraflar için harici hizmetlerden bilgilere erişen, bunları işleyen, depolayan ve sunan ağlardır.

Bu durumda, The Graph 160’tan fazla indeksleme düğümü (Aralık 2021), 7.400’den fazla temsilci ve 2.200’den fazla küratör ile oldukça büyük bir ağa sahiptir. Tüm bu ağ, The Graph’in beklendiği gibi çalışmasını ve oluşturulduğu tüm hizmetleri dağıtmasını sağlar. ancak Bu düğümlerin her biri ne yapar? Sizin rolünüz nedir ve The Graph içinde başka hangi işlevler mevcuttur?

Graph GRT nasıl çalışır?

Grafik içindeki düğümler

Herhangi bir merkezi olmayan blok zinciri ağı gibi, The Graph da farklı işleri yapmaktan sorumlu bir dizi genel düğüme sahiptir, yani:

Dizin oluşturucular

Dizin oluşturma düğümleri, The Graph’in nasıl çalıştığının önemli bir parçasıdır. Bu düğümlerin işi, bir Graph Tokens (GRT) hissesine sahip olmak ve ağdaki en önemli hizmeti sunmaktır: ağ üzerinde yapılan sorguları indeksleme ve işleme.

Her indeksleme düğümünün, The Graph içindeki bir veya daha fazla alt grafiğe katılma görevi vardır. Bunlar “alt yazılar” aslında belirli bir blok zincirinin bilgilerini indekslemek ve düzenlemek için alandır. Bu şekilde dizin oluşturucular, tüm bu bilgileri işlemek için hesaplama gücü sağlar ve ağ kullanıcılarına yanıtlar sunmak için hızla erişilebilir bir veritabanı sağlar. Staking, indeks düğümlerinin sahiplerinin çalışmaları için ödüller kazanmalarını sağlar.

Ancak bunun önemli bir noktası var, o da GRT ödüllerinin ağ içinde belirli bir süre kilitli kalmasıdır. Bunun nedeni, indeksleme sürecinde avantaj elde etmek için indeksleme düğümlerinin bağlanmasını ve bağlantısını kesmesini önlemektir.

küratörler

Küratörler, hangi alt grafiklerin yüksek kalitede olduğunu sınıflandıran kişilerdir ve oradan indeksleyicilerin işlerini yürütmek için izledikleri bir öncelik ağacı oluştururlar. Yani, ana işlevi, indeksleyiciler tarafından ağ içinde hangi alt grafiklerin indekslenmeyi hak ettiğini belirtmektir. Bu sınıflandırma, belirli bir alt grafik için ağ içindeki blok zinciri, belirteçler ve sorgu istekleri gibi bir dizi kriter dikkate alınarak yapılır.

Bir küratör düğümünün başlatılması, söz konusu işi gerçekleştirebilmek için ağ içinde bir paylaştırma gerektirir.

yetki verenler

Temsilciler aslında ağ içindeki düğümler değil, bir düğümü kendileri yönetmek zorunda kalmadan ağ güvenliğine katkıda bulunmak için paylarını dizinleyicilere devretmeye karar vermiş kişilerdir. Başka bir deyişle, yetki veren, ağ içinde daha fazla güç payına izin vermek için bir dizin oluşturucuya likidite enjekte eden GRT jetonlarının sahibidir.

Grafikteki Düğümler GRT

Grafikte Düğümler Nasıl Çalışır?

Artık ağdaki katılımcıları bildiğimize göre, The Graph’in misyonunu yerine getirmesi için nasıl çalıştıklarını öğrenmenin zamanı geldi. Bunu başarmak için proje, PostgreSQL (bir veritabanı), GraphQL (API’ler için sorgular ve veri sorgulama dili) ve IPFS gibi geliştirme dünyasında iyi bilinen teknolojileri kullandı. Böylece, ağın aşağıdaki topolojisi ile kalıyoruz:

  1. Dizin oluşturucular: ağın düğümleri olan ve ağın güvenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için Proof of Stake kullananlar.
  2. Küratörler: Alt grafikleri ve kalitelerini analiz etmek için Proof of Stake’i kullanan ve ardından indeksleme önceliklerini atayan ikincil düğümlerdir.
  3. Temsilciler: Ağı likidite enjekte etmek ve üçüncü şahısların ona saldırmasını önlemek için kullanan kişiler.

işin başlangıcı

Çalışma, ikincil olmalarına rağmen, ağ için hangi alt grafiklerin gerçekten yararlı olduğunu analiz etme görevine sahip olan küratörlerle başlar. Küratörler bir alt grafiğin değerli olduğuna karar verdikten sonra, indeksleme için onu işaretlerler.

İndeksleme düğümlerinin işinin başladığı yer burasıdır. Bu düğümlerdeki yazılım, PostgreSQL kullanan bir veritabanını (dizin oluşturucuda merkezileştirilmiş) etkinleştirir. Bu veritabanının fikri, dizine alınmış bilgilere zincir üzerinde arama yapmaktan çok daha verimli ve çeşitli bir şekilde erişmeyi hızlandırmaktır (önbelleğe almaktır). Bu, hiçbir durumda Graph’ın merkezi olduğu anlamına gelmez, yalnızca bir hedefe ulaşmak için bir araç kullandığı anlamına gelir ve bu, blok zincirinde yaygın olarak kullanılan bir şeydir. Örneğin, bir blok gezgini aslında zincir üzerinde arama yapmaz, bunun yerine verileri blok zincirinden alınan bir veritabanına karşı bunu yapar. Bu, işlemleri blok numarası, karma, TXID, adres ve hatta işlem içeriğine göre aramanıza olanak tanır.

Dizin oluşturucular bu bilgileri sınıflandırır ve veritabanlarına ekler. Ve verilerin aşırı olması, kendi imkanlarıyla bakımının pahalı olması veya basitçe daha global ve sansürsüz bir erişim istenmesi durumunda, tüm veritabanı IPFS aracılığıyla çoğaltılır. Her durumda, dizin oluşturucular alt grafik bilgilerini analiz etmiştir ve sorguları almaya ve hızlı bir şekilde yanıt vermeye hazırdır. Endeks oluşturucular işleri için stake etmeye güvendikleri için, delegasyon yapanlar, enjekte edilen sermayeden kâr elde ederek belirli endeksleyicilere daha fazla likidite enjekte edebilirler. Her durumda, dizin oluşturucular ve yetki verenler birliği tek bir şey arar: Graph’ın çalışmasını sağlayan Proof of Stake’in güvenliğini güçlendirmek.

Veri sorgularına verilen yanıtlar

Ağ çalışır durumda ve çalışır durumdayken, bir kullanıcı veya geliştirici, uygulamaları için sorgular gerçekleştirmek için The Graph API’yi kullanabilir. Örneğin geliştirici, verileri Ethereum’un üzerinde depolayan bir dApp oluşturur. Söz konusu dApp, işlemler ve olaylar aracılığıyla ağ ve kullanıcıları ile etkileşime girer. Ve tüm bunlar, Ethereum blok zincirinde saklanan bilgilere dönüşür.

Ethereum’da depolanan tüm bu bilgiler daha sonra The Graph ağı tarafından işlenir. Bunun nedeni, ağda o geliştiricinin dApp bilgilerinin depolanmasını gerektiren bir alt grafiğin olmasıdır. Gerekli bilgileri alan The Graph düğümleri, veritabanlarına hızlı bir yanıt için hazır hale getirir. Böylece, dApp, dizinlenmiş bilgi gerektirdiğinde, Ethereum ağına bir istek (sorgu) yapmak yerine, bunu The Graph ağına yaparlar. Bu sorgu, GraphQL dili kullanılarak gerçekleştirilir. Bu şekilde indeksleme düğümleri bilgi talebini alır, veritabanlarında (PostgreSQL) arama yapar ve dApp’e bir yanıt gönderir. Son olarak, dApp istenen verileri kullanıcıya görüntüler ve işlem döngüsü tamamlanır.

İsteği neden doğrudan Ethereum’a yapmadığınızı merak edebilirsiniz. Cevap, pahalı, uygulanması karmaşık ve çok yavaş olmasıdır. Örneğin, Ethereum’da (doğrudan zincir üzerinde) işlem bilgilerinin aranması, bunun blok blok, işlem işlem yapılmasını gerektirir. Bu nedenle, blok kaşifleri (ve The Graph), bu çözümlerin hızı daha üstün olduğu için bir veritabanı (MySQL, MariaDB veya PostgeSQL gibi) kullanma kısayolunu kullanır.

Ayrıca, Ethereum’da (gaz cinsinden) bir ticaretin maliyeti The Graph’ten çok daha yüksektir. Dolayısıyla bu proje, bu tür bir çözüm için çok daha optimal bir çözüm olarak sunulmaktadır.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu