Akademi

Orkide (OXT) Nedir?

VEYAgünümüzün en güçlü teknolojik araçlarından biri de internettir. Ancak, çoğunlukla standartlar ve özgür yazılım üzerine kurulu bir teknoloji, sandığımız kadar özgür değildir. Bu, Orchid’in (OXT) kesinlikle değiştirmek istediği çelişkidir.

İnterneti hem iletişimimiz, hem ticaretimiz, hem de eğlencemiz için kullanıyoruz… bu ağlar ağında her şeyin bir yeri var. Ancak büyüyen bir sorun var: ağa erişim sınırlıdır. İçeriğine herhangi bir şekilde erişmenizi istemeyen hükümetlerden, bir hizmete girişinizi reddeden şirketlere kadar. Herkes seni gözetliyor ve seni çok para kazandıran bir ürün olarak görüyor. Vakaların her birinde sorun aynıdır: bağlantılar, veri yönlendirme üzerinde hiçbir kontrolümüz yoktur ve bu nedenle bu uygulamaların kurbanı olabiliriz.

Başlangıcından itibaren kripto savaşlarıcypherpunk’lar bu andan korktular ve buna hazırlandılar: kolay erişimli asimetrik kriptografi, dijital özgürlüklerin savunulması ve anonimlik için araçlar yaratılması gibi. ücretsiz ağ, I2P Y TOR onlar sadece sansür ve baskıyla mücadele için büyük çabanın bir parçası. Ve tüm bunların ortasında blockchain teknolojisi de temel bir rol oynuyor. Sadece merkezi olmayan bir para biçimi yaratarak değil, aynı zamanda bu sansüre düşmekten kaçınmaya yardımcı olan teknolojiler aracılığıyla, tam da Orchid ve yaratıcılarının temel hedefleri olarak belirledikleri şey.

BIT2ME ÜZERİNDEN ORKİDE SATIN AL

Kripto para birimleri dünyasının keyfini çıkarmaya başlamak ister misiniz? O zaman Bit2Me kullanıcı hesabınızı açma zamanı. Yapması çok kolay ve ayrıca bu bağlantıyı takip ediyor Bit2Me’deki ilk satın alma işleminizde tamamen ücretsiz 5 € kazanacaksınız.

Orkide (OXT) tam olarak nedir?

Orchid, kullanıcılarının tamamen merkezi olmayan bir şekilde sanal özel ağ (VPN) hizmetlerine erişmesini sağlayan blok zinciri tabanlı bir platformdur. Amaç, dünyanın herhangi bir yerindeki kullanıcıların kurumsal veya devlet sansürünü atlamasına, İnternet hizmetlerine özgürce ve özel olarak erişmesine izin vermektir.

Bunu başarmak için, Orchid, hedeflerine ulaşmak için kullanıcı trafiğini yönlendirebilen bir bağlantı sağlayıcı havuzu hazırladı.ve bu hizmetler karşılığında, bu sağlayıcılar, yönlendirilen trafik ve bu trafiği güvenli bir şekilde kontrol etmek için gerekli hesaplama gücü için tazminat olarak Orchid belirteçleri (OXT) alır.

Orkide, kendilerini Orkide’yi incelemeye adayan Jake S. Cannell, Justin Sheek, Jay Freeman, Greg Hazel, Jennifer Rodriguez-Mueller, Eric Hou, Brian J. Fox ve Dr. Steven Waterhouse gibi büyük bir uzman grubunun çabasıdır. Orchid şirketinin kurulduğu yıl olan 2017’de internet sansürü sorunu. Geliştirme çabaları ilk olarak Kasım 2019’da meyve verdi, bu noktada Orkide ağı devreye girdi ve Beyaz kağıt projenin. O zamandan beri Orchid, dünya çapında finansal teşvikler ve sıcak noktalar ile merkezi olmayan bir özel tarama ağı olarak yoluna devam etti.

Yıldız Ağı

Orkide nasıl çalışır?

Orkide aslında birbirleriyle iletişim kuran ve kullanıcılar olarak onlara bağlanmanıza izin veren bir düğümler ağıdır. Bu sayede oluşan tüm trafik kendi ağı üzerinden yönlendirilir ve bulunduğunuz yerde yaşayabileceğiniz sansür veya kısıtlamaları aşarak İnternet’e erişmeniz mümkündür. Bu noktada Orchid’i Freenet, I2P veya TOR gibi ağların sunduğuna çok benzeyen bir gizlilik çözümü olarak görebiliriz. Ancak Orchid’in bu çözümlerden farklı olduğu birkaç nokta var. Özellikle, yukarıdakilerin hiçbiri hizmet sağlamak için teşvik sağlamadığından ve bazen o kadar yavaş olabilir ki kullanımları tüm anlamını yitirir.

Bunu başarmak için Orchid, hizmetlerinin dünyanın her yerinden sorunsuz bir şekilde sunulmasını sağlayan ve aynı zamanda ağı güçlendirmek için düğümlerin oluşturulmasını teşvik edebilen ve sansür ve izlemeyi daha zor hale getiren bir altyapı oluşturdu. .

Orkide Protokolü, bağlantınızı zincirlerden kurtarın

Orchid’in çalışması için oluşturduğu yapılardan ilki Orchid Protocol’dür. OpenVPN veya Wireguard’ın bağlantıları için kullanabileceği ve bağlantı katmanı olarak WebRTC protokolünü kullanan bir bağlantı protokolünden oluşur. Bu sayede Orchid düğümlerinde işlenen tüm trafik, noktadan noktaya şifrelenerek bilgilerin güvenli bir şekilde seyahat etmesini sağlar ve gizliliğimiz korunur.

Bu noktaya kadar Orchid’in sunduğu şeyin herhangi bir VPN hizmeti olduğunu düşünebilirsiniz, ancak kendinize şu soruyu sorun. Bir VPN hizmetinin maliyeti nedir ve gerçekten ne kadar özeldir? Bir VPN hizmetine abonelik, ayda 10 € ‘ya ve birçok kez teklifinin maliyetine mal olabilir: “Mahremiyet”, bu şirketlerin uyması gereken düzenlemeler nedeniyle böyle değil. Orkide durumunda, ağ tamamen merkezi değildir ve sistem faaliyetlerinizi kaydetmemek için inşa edilmiştir. Mikro ödemeler yoluyla kullanabileceğiniz ve ödeyebileceğiniz bağlantının farklı bir kullanımına izin vermenin yanı sıra.

Ancak Orchid, amacı bu olmadığı için tam bir anonimlik sunmuyor. Bunun yerine, protokolün amacı, bağlantınızı İnternet servis sağlayıcısının gözünde gizli tutarak blokları veya sansürü atlamanıza izin vermektir. Bu bir dezavantaj gibi görünebilir, ancak Orchid’in bağlantılarının Freenet, I2P veya TOR gibi ağlardan gelen bağlantılardan çok daha hızlı olması avantajına sahiptir.

Orkide Pazarı, dünyaya bant genişliği sunuyor

Protokolü oluşturmak, Orchid’in çalışması için yalnızca ilk adımdır, bu noktada bir pazar, servis sağlayıcıların röleler, köprüler (çıkış düğümleri) ve kullanıcılar ile bant genişliği alışverişi yapabileceği bir alan düzenlemek gerekir. İşte üç yeni kavram:

  1. Gerçekte trafiği yakalama ve ağ boyunca yönlendirme yeteneğine sahip röle düğümleri olan röle düğümleri (röle düğümleri).
  2. İstenen sitelere erişilebilmesi için çıkış noktaları oluşturmaktan sorumlu olan düğümler olan köprü düğümleri (köprü düğümleri).
  3. Ve son olarak, ağ kaynaklarını kullanan tüm kullanıcılar olan kullanıcılar.

Orchid, ağı, geçiş ve köprü düğümlerinin ağ kaynaklarını kullanıcılara sunarak temettü elde etmek için OXT belirteçlerini stake edebilecekleri şekilde organize etti. Ve aynı zamanda, bu düğümler, bir siteye erişim talebinde bulunduklarında kullanıcılardan küçük ödemeler alır ve bu da bu aktörler tarafından bant genişliği kullanımına yol açar.

Stake sistemi her durumda, düğümlerin dürüst bir şekilde çalışmasını ve diğer ağlarda olduğu gibi ağın her zaman çalışır durumda kalmasını sağlar. Bu sistemin fikri, node’ların kötü niyetli hareket ederek bilgi çalmaya çalışmasını engellemektir, ancak bundan kaçınmak için tüm ağ trafiğinin (girişten çıkışa) tamamen şifrelenmesini sağlayan kriptografik güvenlik önlemleri vardır. asimetrik şekil.

Buna ek olarak, staking sistemi ve ağa bağlı düğümler (röle ve köprüler gibi) Ethereum ağı üzerinde akıllı bir sözleşme içerisinde mevcut olup, sisteme her zaman ücretsiz ve güvenli erişim sağlar.

Yıldız Ağı

Olasılıksal nanoödemeler, Orchid için ikinci bir katman çözümü

Şimdi, özellikle “mikro ödemeler” hakkında konuştuğumuzda, Ethereum (ETH) kullanımı biraz yersiz görünebilir. Şu anda, Ethereum ağının nasıl doygun hale geldiğini ve işlem başına gaz fiyatının basit bir işlemin 50 € ‘yu geçebileceği noktaya kadar fırladığını görmek yaygındır. Ethereum’u bir ödeme aracı olarak kullanmak kesinlikle verimli değildir ve Orchid’in hedefini tamamen kıracaktır.

Olasılıksal nanoödemeler, Orchid tarafından geliştirilen ve kullanıcıların ağ kullanım ücretlerini çok ucuz ve hızlı bir şekilde ödemelerine olanak tanıyan ikinci bir katman teknolojisi sunar. Bunu başarmak için nanoödemeler, biletleri düğümler arasında dağıtan bir olasılıksal bilet sistemi kullanır. Bu biletler, hamiline para talep etme şansı verir, bu nedenle ne kadar çok bilet kazanma olasılığınız o kadar artar. Bu olasılıksal bilet sistemi zincir dışına gönderilir ve orada ağın düğümleri, belirli bir miktarı toplayıp ödüllerini talep edene kadar onları biriktirir. Böylece, tüm biletleri arasından, düğümün komisyonlarını kazanması ve alması muhtemeldir, böylece zincir üstü işlemlerin kullanımını azaltır ve ağın kullanım maliyetini büyük ölçüde azaltır.

Bu ödeme sistemi mümkündür, çünkü bir kullanıcı OXT jetonlarını satın aldığında ve bunları hesabına bir bakiye olarak yatırdığında, gerçekte bakiyesi, OKT jetonlarını zincirde bırakarak ve değerini kullanarak OXT jetonlarının temsil ettiği biletlerin değerini yansıtır. çok ucuz komisyonlar ödemek için zincir dışı biletleriniz.

Orkide OKT Jetonu

Orchid’in yerel OXT belirteci, ana işlevleri olan bir ERC-20 Ethereum belirtecidir:

  1. Düğümlerin stake etmesi ve böylece platforma katılabilmesi için bir araç olarak hizmet edin.
  2. Kullanıcıların hizmetlere erişmesine izin verin.

Bu, Orchid Market’in her zaman ağ güvenliğini korurken herkes için hizmet ve ekonomik fırsatlar yaratmasına ve işlemesine olanak tanır. Bu belirteç doğası gereği enflasyonisttir ve tüm varlığı boyunca yalnızca toplam 1.000.000.000 OKT olacaktır. Akıllı sözleşmeniz burada görülebilir bağlantı.

Yıldız Ağı

Ağ içinde güvenlik

Güvenlik, Orchid’in temel direklerinden biridir ve bunu mümkün olan en yüksek seviyede tutmak için çeşitli mekanizmalar oluşturmuşlardır. İlk olarak, ağ sybil saldırılarına karşı dirençlidir, bu nedenle böyle bir saldırı neredeyse imkansızdır. Bu ilk dönüm noktasına ulaşmak için Orchid, ağını Proof of Work ve Proof of Stake olan bir çift konsensüs protokolü etrafında inşa etti.

PoW sistemi, her düğümün kendisini ağ içinde benzersiz bir şekilde tanımlayan benzersiz bir hesaplama çalışması oluşturması için kullanılır. Bu iş öyledir ki, eğer bir saldırgan onu birkaç düğümde yürütmek zorunda kalırsa, ona küçük bir servete mal olur, bu da bu tür bir eylemi caydırır. Kendi adına, PoS sistemi de aynı amaç için kullanılır ve her bir düğümden ağ içinde katılım haklarını elde etmek için bir OXT jetonunu stake etmesini ister.

Ayrıca Orchid, trafik analizine ve Ortadaki Adam (MITM) saldırılarına karşı dayanıklıdır. Bunlar, verileri yakalamak ve içeriğini öğrenmek için kullanılan saldırı türleridir. Bu mümkündür çünkü Orkide Protokolü, asimetrik bir anahtar sistemi kullanarak bilgiyi noktadan noktaya şifreleyen bir protokoldür. Bu, örneğin, kullanıcı ile web sitesi arasındaki bağlantıya (genellikle TLS 1.2 veya TLS 1.3 ile bir HTTPS bağlantısı) sahip olabilen ve hiç kimsenin bilgilere müdahale edememesini sağlayan ek bir korumadır. Ancak, bu son özelliğin Orchid’e değil, web sitesine bağlı olduğunu ve kurulmamışsa, çıkış düğümünün diğer tarafındaki herhangi birinin bilgileri engelleyebileceğini unutmayın (aynısı TOR ve diğer ağlarda olur) .

Stake sistemine ve platformun blok zinciri işlevlerinin geri kalanına gelince, hepsi Ethereum’a bağlıdır, bu nedenle güvenlik seviyeleri bu ağ ile aynıdır, bu yüzden Ethereum’un sahip olduğu hesaplama potansiyeli seviyesi göz önüne alındığında, bunun için endişelenmemeliyiz. an ve ETH2.0’ın gelecekte sahip olacağı PoS güvenlik sistemi.

Yıldız Ağı

BIT2ME ÜZERİNDEN ORKİDE SATIN AL

Kripto para birimleri dünyasının keyfini çıkarmaya başlamak ister misiniz? O zaman Bit2Me kullanıcı hesabınızı açma zamanı. Yapması çok kolay ve ayrıca bu bağlantıyı takip ediyor Bit2Me’deki ilk satın alımınızda tamamen ücretsiz 5 € kazanacaksınız.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu