Akademi

Haftalık Özet: Bu Hafta Metaverse’de Neler Oluyor? [Feb. 10, 2022]

Metaverse düğünlerinden metaverse kullanıcılarını korumak için araçlara kadar, bu pazarlama modası ana akım haline geliyor. Ancak, metaverse haccının yakın zamanda “gerçek bir Hac” olarak sayılmasını beklemeyin.

İşte geçen haftaki bazı en iyi metaverse hikayelerinin bir özeti.

Hafta sonu boyunca, Decentraland, şu anda ilk ABD metaverse düğünü olarak tanımlanan şeye ev sahipliği yaptı. Bununla birlikte, çiftin büyük metaverse düğünü tamamen planlandığı gibi gitmedi, bu da teknolojinin gerçeklerle aynı büyüklükteki düğünlere güvenilir bir şekilde ev sahipliği yapabilmesi için hala biraz iyileştirmeye ihtiyacı olduğunu gösteriyor.
Decentraland tarafından yayınlanan bir davette, Arizona çiftinin dijital kimlikleriyle düğüm attığını belirtti.

“Ryan ve Candice’in dijital kimlikleri Metaverse’de evleniyor! Herkes, Decentraland’deki düğünden önce hiç yapılmamış İLK’e davetlidir. Bu sadece Decentraland için bir ilk olmayacak, aynı zamanda herhangi bir blok zinciri tabanlı meta veri tabanında gerçekleşecek ilk evlilik olacak.”

Çift, Ryan ve Candice Hurley, evliliği resmileştirmek için Rose Law Group’un hizmetlerinden yararlandı. Hukuk firması etkinliğe kendi Decentraland mülkünde ev sahipliği yaptı ve evliliği bir NFT olarak blok zincirine bağlamaya devam etti. Yaklaşık 2.000 misafirden oluşan sanal kalabalığa da ender NFT parti hediyelikleri verildi ve bu tarihi olaya damgasını vurdu.

Hukuk firmasının kurucusu ve başkanı Jordan Rose, kripto haber sitesi Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, düğünün blockchain tabanlı herhangi bir metaverse’de düzenlenen ilk düğün olduğunu iddia etti. Bu iddia tartışmaya açık olsa da, “metaverse hala emekleme aşamasında olduğundan, yasal olarak tanınan bir evlilik için yasal paradigmayı geliştirdik” diyerek devam ediyor. […] Şu anda metaverse’de evlilik için yasal bir çerçeve yok, bu nedenle yasal olarak bağlayıcı olup olmayacağı daha çok bir sözleşme meselesidir.

Rose’un düğünün yasallığı konusundaki güvencesine rağmen, bu konuda bazı tartışmalar oldu. Özellikle, Amerikan Evlilik Bakanlıkları (AMM), insanların bir düğün sırasında dijital meslektaşları olarak değil, gerçek hayattaki benleri gibi görünmeleri gerektiğine dikkat çekiyor. Sanal bir çevrimiçi düğün olması durumunda, çiftler ve görevliler, görünümlerini bozmayan ve gerçek zamanlı olarak iletişim kurmalarına izin veren video konferans araçlarını kullanmalıdır. Ayrıca, çoğu ABD eyaleti, memurların video konferans yoluyla uzaktan düğün çiftlerini yasaklar. Bununla birlikte, birçok hukuk uzmanı düğünün yasallığı konusunda ikna olmadı.

Törenle ilgili teknik aksaklıklara gelince, Decentraland katılımcı sayısıyla başa çıkmakta zorlandı. Katılan sunucu katılımcılarına bağlı olarak, Candice’in avatarı ya bir elbise ya da kapüşonlu giyiyordu ya da hiç yoktu. Ve etkinliğe ancak 20 dakika kala, misafirler için tüm NFT hediyeleri talep edildi.

Metaverse düğünlerinin yasallığı tartışma konusu olmaya devam ederken, metaverse’de Mekke ziyaretinin gerçek bir Hac olarak kabul edilmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

İslam alimleri arasında bir ay süren müzakerenin ardından, Müslümanların kutsal şehrine yapılan sanal ziyaretlerin bir müminlerin hac yapma yükümlülüğünü yerine getirmediği kararına varıldı. Diyanet İşleri Başkanlığı, metaverse haclarının yasak olmasa da “gerçek hac” olarak görülmeyeceğini açıkladı.

Bu ayın başlarında Diyanet’in Hac ve Umre Hizmetleri Daire Başkanı Remzi Bircan şunları söyledi:

“Bu [Hajj on the metaverse] gerçekleşemez. Müminler kabe üzerinde kabe’yi ziyaret edebilirler ama bu asla gerçek bir ibadet sayılmaz” diye konuştu.

Mekke’ye sanal ziyaretler konusundaki tartışmalar, Suudi Arabistan’ın “Sanal Kara Taş Girişimi”ni başlatmasının ardından Aralık ayında gündeme geldi. Girişim, dünyanın dört bir yanından Müslümanların, Mekke Ulu Camii’nin merkezinde Kabe’ye yerleştirilmiş antik Hacr Esved taşını görmelerini sağlayacak.

Philipp Plein metaverse çılgınlığına girdi. Alman moda tasarımcısı ve Philipp Plein International Group’un kurucusu, Decentraland’da bir mülk satın almak için 1.4 milyon dolar harcadı.

Plein Plaza olarak adlandırılan metaverse arazisi, bir dizi otel ve lüks konut, bir sanat müzesi ve mağazaya dönüştürülecek. Arsanın doğrudan Genesis Plazalarından birine bakan önemli bir noktada yer aldığı ve gerçek dünyada yaklaşık 176.528 fit kareye eşdeğer 65 Decentraland parseli kapladığı iddia ediliyor.

İşlem, Bug$ Bunny takma adı altında moda markası tarafından kolaylaştırıldı. NFT müzayede evi ve pazar yeri Portion’un kurucusu ve CEO’su Jason Rosenstein, bir miktar yardım teklif etti ve mülkün geliştirilmesinde yer aldı.

Bu arada, dijital görsel sanatçı Antoni Tudisco’nun Plein Plaza projesinin oluşturulmasına katkıda bulunması bekleniyor.

Uzaya yaptığı baskın hakkında yorum yapan Plein, “bu yeni evrenin gelişimi ve kurulmasında bu kadar erken Metaverse’nin bir kısmına sahip olmak için bu fırsatı değerlendirmekten” gurur duyduğunu söyledi. Ekledi:

Philipp Plein, Plein Sport ve Milyarder gibi tüm markalarımızın yaratıcılığını geliştirmek ve paylaşmak için oradayız, ayrıca kişisel olarak çokça inandığım insan etkileşiminin bu yeni boyutunda da oradayız.”

Kayıtları düzleştirmek için Plein, dijital varlıkları ve potansiyellerini açıkça benimseyen ilk tasarımcılardan biriydi. Geçen yıl şirketi, e-ticaret platformunda ve fiziksel mağazalarında 20’den fazla dijital varlıktan yapılan ödemeleri destekleyerek kripto para ödemelerine kollarını açtı.

Meta’s Horizon Worlds ve Horizon Venues’da aralıksız cinsel taciz raporlarının ardından şirket, “avatarların belirli bir mesafeye gelmesini önleyen, insanlar için daha fazla kişisel alan yaratan ve istenmeyen etkileşimlerden kaçınmayı kolaylaştıran varsayılan bir kişisel sınır getirdi. “
Geçen Perşembe günü yayınlanan bir blog yazısı, özelliğin bir avatarın etrafında dört fitlik bir parametre ile görünmez bir silindir oluşturduğunu açıkladı. Sistem, cinsel yırtıcıların ve diğer avatarların bir kullanıcının kişisel alanına girmesini önleyecektir. Bir kullanıcının hareketi iki silindirin üst üste gelmesine neden olacaksa, kullanıcılar herhangi bir açık geri bildirim fark etmeden “sistem sınıra ulaştıklarında ileri hareketlerini durduracaktır”.

“Kişisel Sınır, halihazırda yürürlükte olan mevcut taciz önlemlerimizi geliştiriyor – örneğin, bir avatarın ellerinin birinin kişisel alanına tecavüz etmesi durumunda kaybolacağı durumlar. Horizon Worlds’ü 2020’de yalnızca davetlilerin katılabileceği bir beta olarak piyasaya sürdüğümüzde, bunun sadece bir başlangıç ​​olduğunu biliyorduk ve zaman içinde topluluk geri bildirimlerine dayalı olarak yinelenecek ve gelişecektik. Bu da dahil olmak üzere insanların geri bildirimlerine dayalı olarak sürekli olarak yeni özellikler gönderiyoruz.”

Kabuni Ventures Başkan Yardımcısı Nina Jane Patel’in Aralık ayında Meta’s Horizon Worlds’e giriş yaptığında dört adede kadar erkek avatar tarafından cinsel ve sözlü tacize uğradığını açıklamasını görmek sürpriz olmadı.
Olay, The Verge Aralık ayı başlarında bildirene kadar fark edilmedi. Haber manşetlere çıktıktan sonra, bir Meta temsilcisi olayı “talihsiz” olarak nitelendirdi ve beta test cihazının tacizi önlemek için yerleşik güvenlik özelliklerini etkinleştirmediğini de sözlerine ekledi.

Devam eden metaverse çılgınlığının hayranı mısınız? Evinizin rahatlığında ofis toplantıları yapma fikri size çekici geliyor mu? Metaverse geleceğini düşünen tek kişi sen olmayacaksın. Ancak, metaverse benimsemesi hayal kırıklığı yaratacak kadar yavaş olabilir.

Teknoloji araştırma ve danışmanlık şirketi Gartner tarafından yapılan yeni araştırmaya göre, insanların yaklaşık %25’i iş, öğrenme, eğlence veya alışveriş için metaverse’de günde en az bir saat geçirecek. Gartner, meta veri tabanına doğru bu geçişi öngören markaların şimdiden sanal deneyimleri güçlendirmek için çerçeveyi inşa ettiğini belirtiyor.

Pazartesi raporu, kuruluşların %30’unun 2026 yılına kadar metaverse ile ilgili ürün ve hizmetleri kullanacağını tahmin ediyor. Gartner araştırma başkan yardımcısı Marty Resnick şunları söyledi:

“Satıcılar, kullanıcıların hayatlarını dijital dünyalarda tekrarlamaları için şimdiden yollar inşa ediyor. […] Sanal sınıflara katılmaktan dijital arazi satın almaya ve sanal evler inşa etmeye kadar bu faaliyetler şu anda ayrı ortamlarda yürütülüyor. Sonunda, teknolojiler ve deneyimler arasında birden fazla varış noktası olan tek bir ortamda – metaverende – yer alacaklar.”

Meta veri deposu tek bir varlık tarafından kontrol edilmediğinden, Garnet markaların alanı birleştirmek için işbirliği yapmasını bekliyor. Dijital para birimleri ve NFT’ler tarafından desteklenen sanal bir ekonomi olacak.

Merkezi Tokyo’da bulunan çok uluslu bir Japon video oyunu yayıncısı olan Bandai Namco, 8 Şubat 2022’de yıl ortası raporunun yayınlanmasının ardından metaverse kamplarında dilleri sallamaya başladı.

Metaverse, farklı şirketler için farklı şeyler ifade edebilirken, Bandai Namco onu “hayranlarla bağlantı kurmak için yeni çerçevesinde” kilit bir unsur olarak görüyor. Bu amaçla, video oyunu yayıncısı “her IP için bir meta veri deposu geliştirmek” istiyor.

“Bu IP Metaverse’de, müşterilerin bir IP ekseninde geniş bir eğlence yelpazesinin keyfini çıkarmasını sağlayacak sanal alanların yanı sıra, fiziksel ürünleri ve mekanları dijital öğelerle birleştirmek için Bandai Namco’nun kendine özgü güçlü yanlarından yararlanan çerçeveler bekliyoruz.”

Rapor, Bandai Namco’nun metaverse deneylerine başlayacağı alanlar hakkında herhangi bir ayrıntı vermese de, şirketin veri temeli ve içeriğin geliştirilmesi için zemin hazırlamak için 15 milyar Yen veya yaklaşık 130 milyon dolar tahsis edeceğini belirtti. önümüzdeki üç yıl. Bandai Namco ayrıca “Yeni IP oluşturma, Grup çapında IP projeleri ve diğerlerinin yanı sıra açık inovasyon” için 25 milyar Yen (yaklaşık 217 milyon $) taahhüt edecek.

Raporda “metaverse” teriminden bahsedilmesine rağmen, Bandai Namco kripto para birimleri, blockchain oyunları veya NFT’ler gibi diğer ilgili yönlere atıfta bulunmadı. Bununla birlikte, şirket, giyilebilir Pac-Man NFT’leri oluşturmak için Genies adlı bir avatar oluşturma şirketi ile ortaklık kurarak zaten uzaya giriyor.

Rapor, metaverse denemesi için herhangi bir özel IP’yi de seçmedi. Bununla birlikte, Bandai Namco, Soul Calibur, Tekken, Dark Souls, Dark Pictures Anthology, Mobile Suit Gundam ve yakında çıkacak olan Elden Ring dahil olmak üzere geniş bir IP kataloğuna sahiptir. Diğer potansiyel adaylar arasında Tales serisi, Pac-Man, Taiko No Tatsujin ve diğer arcade klasikleri yer alıyor.

Bu makale, yalnızca bilgi amaçlı üçüncü taraf web sitelerine veya diğer içeriğe bağlantılar içerir (“Üçüncü Taraf Siteleri”). Üçüncü Şahıs Siteleri, CoinMarketCap’in kontrolü altında değildir ve CoinMarketCap, bir Üçüncü Şahıs Sitesinde bulunan herhangi bir bağlantı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir Üçüncü Şahıs Sitesinin içeriğinden veya bir Üçüncü Şahıs Sitesinde yapılan herhangi bir değişiklik veya güncellemeden sorumlu değildir. Parti Sitesi. CoinMarketCap, bu bağlantıları size yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla sunmaktadır ve herhangi bir bağlantının dahil edilmesi, sitenin veya operatörleriyle herhangi bir ortaklığın CoinMarketCap tarafından onaylandığı, onaylandığı veya tavsiye edildiği anlamına gelmez. Bu makalenin kullanılması amaçlanmıştır ve yalnızca bilgi amaçlı kullanılmalıdır. Açıklanan herhangi bir ürün veya hizmetle ilgili herhangi bir önemli karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız önemlidir. Bu makale finansal tavsiye olarak tasarlanmamıştır ve bu şekilde yorumlanmayacaktır. Bu yazıda ifade edilen görüş ve görüşler yazarın [company’s] aittir ve CoinMarketCap’inkileri yansıtmayabilir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu