Akademi

Haftalık Özet: Bu Hafta Metaverse’de Neler Oluyor? [Feb. 6, 2022]

Metaverse ürünleri ve deneyimleri oluşturma yarışı derinleştikçe, şirketlerin kullanıcılarını korumak için daha fazlasını yapması gerekebilir. Bir kadın, metaverse’de üç erkek tarafından cinsel tacize uğrama konusundaki deneyimini paylaştı. Bu arada Meta’nın metaverse çabaları sosyal medya devini zarara uğrattı.

Geçen haftanın en iyi metaverse haberlerinin bir özetini burada bulabilirsiniz.

Aralık ayında, Meta’nın Horizon Worlds uygulamasının ilk testçilerinden birinin metaverse üzerinde cinsel tacize uğradığı haberi geldi. Görünüşe göre bu, sanal dünyada yeni bir cinsel suç dalgasının başlangıcıydı.

Bir anne, Meta’nın çevrimiçi dünyasında üç farklı adam tarafından saldırıya uğradıktan sonra şimdi kaygı çekiyor. Nina Jane Patel metaverse girdikten sadece 60 saniye sonra el yordamıyla arandığını, etrafta kovalandığını ve bağırdığını iddia etti.

Patel’e göre, kişiliğini temsil ettiğini hissettiği bir avatar yarattı – genç, orta yaşlı bir kadın, sarışın, kot pantolon ve uzun kollu bir bluz giymiş. Ancak, lobiye girdikten 60 saniye sonra, karakteri ‘saldırgan bir şekilde elle taciz edildi’. Saldırganları cinsel imalar saçarak takip edildi ve el yordamıyla arandı. Birkaç dakika süren saldırının ekran görüntülerini de aldılar.

“Ufuk Mekanları meta veri tabanına girdim […] 60 saniye içinde hepsi erkek sesli üç erkek avatar bana doğru geldi ve uygunsuz bir şekilde bana dokundu. Ben ne olduğunu anlamadan avatarıma, hem üst hem de alt bedenime dokunmalarının ekran görüntülerini alıyorlardı. Bunu yaparken de ‘Sevmiyormuş gibi yapma’ gibi şeyler söylediler. Uzaklaşmaya çalıştım ama beni takip ettiler. Bu insanların kim olduğunu bilmiyordum ya da kalıp araştırmak için zamanım yoktu.”

Daily Mail tarafından bildirildiği üzere saldırı, meta veri tabanında oturum açmış diğer kişilerin tam görüş alanı içinde gerçekleşti.

Patel’in deneyimi, pedofiller ve cinsel suçlular için güvenli bir sığınak olmasıyla ilgili olarak meta evrenin geleceği hakkında birçok endişe yarattı. Londra hukuk firması Brett Wilson’ın kıdemli bir avukatı, saldırının gerçekten bir suç olmadığını söyledi. Bununla birlikte, bakanların meta veriye girenleri korumak için yasaları çıkarmayı düşünmeleri gerekebilir. Nick Brett dedi ki:

“Bir kadının sanal olarak cinsel saldırıya uğradığı yerde, bunun kendisi muhtemelen yasa dışı olmalı, ancak şu anda değil.”

43 yaşındaki anne, deneyimi hakkında daha fazla yorumda bulunarak, “arkadaşları ve meslektaşları [had] Metaverse’de ırkçılık, cinsiyetçilik ve diğer saldırı biçimlerini deneyimledi. Avatarlarının cinsel ve sözlü tacize uğradığı kadınlardan çok zarar verici deneyimler duydum.”

Açık konuşmak gerekirse 18 yaş ve üzeri kişilere açık olan Mekanlar’da ‘güvenli bölge’ özelliği bulunuyor. Açıldığında, bir kullanıcının avatarının üzerinde bir balon belirir ve başkalarının onlarla etkileşime girmesini engeller. Ancak Nina bu özelliğin yetersiz olduğunu iddia ediyor.

İlginç bir şekilde, Nina Kabuni adında kendi eğitim metaverse’ini oluşturmaya devam ediyor. Platformu sekiz ila on altı yaş arası çocukları hedefliyor ve daha sıkı ebeveyn denetimlerine sahip olacak.

Bu haftanın başlarında McDonald, Çin Ay Yeni Yılı’nı metaverse’de kutlamak için moda markası Opening Ceremony’nin kurucu ortağı Humberto Leon ile birlikte çalıştı.

“Kaplan Yılı” olarak ilan edilen girişim, fast-food şirketinin ilk çapraz medya işbirliğiydi. “McDonald’s Hall of Zodyak: Humberto Leon ile 2022 Ay Yeni Yılı”, Çin mantar oymalı dioramalarından ve 3D ahşap yapbozlarından ilham alan Leon’dan zodyak heykellerini sergiledi.

Ziyaretçiler 1 Şubat-15 Şubat tarihleri ​​arasında AltspaceVR ve Spatial sanal gerçeklik platformlarına girerek zodyak koleksiyonlarını keşfetme fırsatı buluyor. Katılımcılar için burçlarına göre burç okumaları da mevcut.

Hayranlar, Leon’un farklı kimliğini ve Ay Yeni Yılı yansımalarını öğrenebilecekleri bir TV reklamına ev sahipliği yapan McDonald’s salonunda rahatlayabilir. Salonda bir fener ekranı bulunur ve ziyaretçiler kendi fenerlerini yakıp gökyüzüne bırakabilir.

Deneyimi daha da sürükleyici ve ayrıntılı hale getirmek için kırmızı zarflar (hongbao) var. Bunlar geleneksel olarak parayla doldurulur ve refahı simgelemek için kullanılır. Katılımcılar sanal kırmızı zarfları başkalarıyla paylaşabilir.

İşbirliği hakkında yorum yapan Leon şunları söyledi:

“Ay Yeni Yılı sadece aile ve arkadaşlarla kutlama zamanı değil, aynı zamanda biz Asyalı Amerikalılara kültürel mirasımızı evimiz olarak adlandırdığımız çeşitli topluluklardaki insanlarla paylaşmak için mükemmel bir fırsat sunuyor. McDonald’s ile ortaklık yapmak benim için çok şey ifade ediyor çünkü o her zaman tüm kültürlerin evrenselliğini kucaklamaya ve kutlamaya kendini adamış, markada ve dünyada kendimi görmeme yardımcı olan bir marka. Yeni Ay Yılı’nı McDonald’s ile Asya kökenli Amerikalı topluluğun yaratıcılığını ve yenilikçiliğini vurgulayacak şekilde başlatmak, kimliğimin ve onu şekillendiren etkilerin gerçek bir ifadesini sunmaktan gurur duymamı sağlıyor, ki bunu pek çok kişinin ilişkilendireceğini biliyorum.”

Metaverse baskısını genişletmek amacıyla Meta (eski adıyla Facebook) Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Bu gezegendeki milyarlarca benzersiz insanı daha iyi yansıtmaları için Avatarları genişlettiğini” duyurdu. Ayrıca şirket, engelli kişiler için yeni yüz şekilleri ve yardımcı cihazlar ekliyor.

İleriye dönük 3D Avatarlar, DM’lerin yanı sıra Instagram Hikayelerinde de mevcut olacak. Bu özellik şu anda ABD, Kanada ve Meksika’da kullanılabilir.

“VR ve Quest, metaverse vizyonumuzun önemli parçalarıdır, ancak metaverse’i, telefonunuz ve bilgisayarınız gibi daha tanıdık platformlara ek olarak, VR ve AR arasında köprü kuran, birbirine bağlı bir dijital dünya olarak görüyoruz. Avatarları platformlarımızda kullanıma sunmak, bunu gerçeğe dönüştürmek için erken bir adım.”

Uluslararası spor bahisleri ve kumar şirketi Entain, meta veri tabanı alanına girmeye hazırlanıyor. Şirket, metaverse oyunları ve diğer interaktif eğlence ürünleri geliştirmek için bir inovasyon merkezi olan Ennovate’i piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Entain, küresel inovasyon laboratuvarını kurmak için 133 milyon dolar yatırım yapmak istiyor. Spesifik olarak şirket, sektördeki start-up’ları finanse etmek ve karşılıksız tokenler (NFT’ler) için uygulamalar geliştirmek istiyor.
Entain’in CEO’su Jette Nygaard-Andersen, CNBC ile yakın tarihli bir röportajda, Amerikan telekomünikasyon holdingi Verizon, İngiliz telekom kuruluşu BT ve merkezi olmayan video dağıtım ağı Theta Labs dahil olmak üzere girişimde yer alan ortakları belirledi.

Söyleşiye göre Ennovate’in Mart ayına kadar tam olarak faaliyete geçmesi bekleniyor. Jette, şirketinin “müşteriler için yeni, heyecan verici ürünler ve deneyim” ile sektöre öncülük etmekle ilgilendiğini kaydetti. Şirketin “en ileri teknolojisinin” metaverse için spor, eğlence ve oyun deneyimlerindeki yeniliklere öncülük etmesine olanak tanıdığından övündü.

Çarşamba günü Meta, dördüncü çeyrek ve tam yıl 2021 sonuçlarını bildirdi ve Reality Labs bölümünden 10 milyar dolardan fazla kayıp olduğunu ortaya koydu. Görünüşe göre, şirketin metaverse itişi, tüm güneş ışığı ve gökkuşakları olmayabilir.

2021’in dördüncü çeyreğinde Meta, iki segmente dayalı finansal sonuçları raporlamaya başladı: AR ve VR ile ilgili içerik, yazılım ve donanımı içeren Reality Labs; ve Facebook, Instagram, WhatsApp, Messenger ve diğer hizmetleri kapsayan uygulama ailesi.

Rapora göre, Reality Labs bölümü 2021’de 2,2 milyar dolar gelir elde ederken 10 milyar dolar gelir kaybı kaydetti. Genel olarak, Meta’nın geçen yılki net geliri 39 milyar dolardı.

Meta, ağır kayıplara rağmen gelecek konusunda oldukça iyimser. 2022’nin ilk çeyreği toplam gelirinin 27 ila 29 milyar dolar arasında olmasını bekliyor. CEO Mark Zuckerberg raporda şunları söyledi:

“Geçen yıl Makaralar, ticaret ve sanal gerçeklik gibi bir dizi önemli büyüme alanında kaydettiğimiz ilerleme beni cesaretlendiriyor ve meta veri deposunu oluşturmaya çalışırken 2022’de bunlara ve diğer önemli önceliklere yatırım yapmaya devam edeceğiz. ”

The Wall Street Journal’ın haberine göre, bu arada, sonuçların açıklanmasının ardından Meta hisselerinin fiyatı %20’nin üzerinde düştü.
Meta’nın hisse senedi fiyatı şu anda şirketin dördüncü çeyrek metaverse kayıplarının yükünü çekerken, Apple son metaverse hedeflerinin dalgasını sürüyor. Şirketin hisse senedi fiyatları, metaverse planlarının önemli ayrıntılarını açıkladıktan sonra yükseldi.
Apple Inc., ilk mali çeyrek kazanç çağrılarında, App Store’un yaklaşık 14.000 AR uygulamasına ulaştığını açıkladı. Apple CEO’su Tim Cook, şirketinin “bu alanda çok fazla potansiyel gördüğünü ve buna göre yatırım yaptığını” söyledi. Ekledi:

“İşte sihrin gerçekten gerçekleştiği yer burası. Bu noktada piyasada olmayan şeylere epeyce yatırım yapılıyor.”

Açıklamanın ardından Apple hisseleri yaklaşık yüzde 5 yükseldi. Ayrıca hizmet gelirlerinde yüzde 24, yani 19 milyar dolarlık bir artış oldu.

Bu makale, yalnızca bilgi amaçlı üçüncü taraf web sitelerine veya diğer içeriğe bağlantılar içerir (“Üçüncü Taraf Siteleri”). Üçüncü Şahıs Siteleri, CoinMarketCap’in kontrolü altında değildir ve CoinMarketCap, bir Üçüncü Şahıs Sitesinde bulunan herhangi bir bağlantı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir Üçüncü Şahıs Sitesinin içeriğinden veya bir Üçüncü Şahıs Sitesinde yapılan herhangi bir değişiklik veya güncellemeden sorumlu değildir. Parti Sitesi. CoinMarketCap, bu bağlantıları size yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla sunmaktadır ve herhangi bir bağlantının dahil edilmesi, sitenin veya operatörleriyle herhangi bir ortaklığın CoinMarketCap tarafından onaylandığı, onaylandığı veya tavsiye edildiği anlamına gelmez. Bu makalenin kullanılması amaçlanmıştır ve yalnızca bilgi amaçlı kullanılmalıdır. Açıklanan herhangi bir ürün veya hizmetle ilgili herhangi bir önemli karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız önemlidir. Bu makale finansal tavsiye olarak tasarlanmamıştır ve bu şekilde yorumlanmayacaktır. Bu yazıda ifade edilen görüş ve görüşler yazarın [company’s] aittir ve CoinMarketCap’inkileri yansıtmayabilir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu