AkademiBitcoin Haberleri

Hangi kripto para alınmalı 2022?

Kripto para piyasasına yatırım yapmakla ilgileniyorsanız, ortalamanın üzerinde getiri elde etmenin mükemmel bir yolu, satın alınabilecek en ucuz kripto para birimini aramaktır.

Bu madeni paralar düşük bir fiyattan işlem görme eğiliminde olduğundan, herhangi bir yukarı yönlü hareket, bilgili yatırımcılar için piyasayı aşan getirilerle sonuçlanabilir. Hangi kripto para alınmalı 2022 araştırma ve analiz sonucunda, şu anda piyasadaki en iyi yeni kripto için seçtiklerimiz aşağıdadır:

Bitcoin ve Ethereum’dan Dogecoin ve Tether’e kadar binlerce farklı kripto para birimi vardır ve bunlar kripto dünyasına ilk başladığınızda sizi bunaltıcı hale getirebilir. Kararınızı almanıza yardımcı olmak için, bunlar piyasa değerlerine veya şu anda dolaşımda olan tüm madeni paraların toplam değerine göre en iyi 10 kripto para birimidir.

1. Bitcoin (BTC)

  • Piyasa değeri: 537 milyar sterlin üzerinde

2009 yılında Satoshi Nakamoto takma adını kullanan biri tarafından oluşturulan Bitcoin (BTC), orijinal kripto para birimidir. Çoğu kripto para biriminde olduğu gibi, BTC bir blok zinciri veya binlerce bilgisayardan oluşan bir ağ üzerinden dağıtılan bir defter günlüğü işlemleri üzerinde çalışır. Dağıtılmış defterlere yapılan eklemeler, iş kanıtı adı verilen bir işlem olan kriptografik bir bulmacayı çözerek doğrulanması gerektiğinden, Bitcoin güvenli ve dolandırıcılardan korunur.

Bitcoin’in fiyatı, bir hane adı haline geldiğinden fırladı. Mayıs 2016’da yaklaşık 370 £ karşılığında bir Bitcoin satın alabilirsiniz. 1 Şubat 2022 itibariyle, tek bir Bitcoin’in fiyatı 28.000 Sterlin’in üzerindeydi. Bu yaklaşık %7,600’lük bir büyüme.

2. Ethereum (ETH)

  • Piyasa değeri: 240 milyar sterlinin üzerinde

Hem bir kripto para birimi hem de bir blok zinciri platformu olan Ethereum , koşullar yerine getirildiğinde otomatik olarak yürütülen akıllı sözleşmeler ve değiştirilemez tokenler (NFT’ler ) gibi potansiyel uygulamaları nedeniyle program geliştiricilerin favorisidir .

Ethereum da muazzam bir büyüme yaşadı. Nisan 2016’dan Şubat 2022’ye kadar, fiyatı yaklaşık %25.000 artışla yaklaşık 8 sterlinden 1.980 sterlinin üzerine çıktı.

3. Tether (USDT)

  • Piyasa değeri: 57 milyar sterlinin üzerinde

Diğer bazı kripto para türlerinden farklı olarak, Tether bir sabit paradır, yani İngiliz sterlini, ABD doları ve Euro gibi fiat para birimleri tarafından desteklenir ve varsayımsal olarak bu değerlerden birine eşit bir değer tutar. Teorik olarak bu, Tether’in değerinin diğer kripto para birimlerinden daha tutarlı olması gerektiği anlamına gelir ve diğer madeni paraların aşırı oynaklığına karşı temkinli olan yatırımcılar tarafından tercih edilir.

4. Binance Coin (BNB)

  • Piyasa değeri: 46 milyar sterlinin üzerinde

Binance Coin, dünyanın en büyük kripto borsalarından biri olan Binance’de işlem yapmak ve ücret ödemek için kullanabileceğiniz bir kripto para birimi biçimidir .

2017’deki lansmanından bu yana Binance Coin, Binance’in değişim platformunda yalnızca işlemleri kolaylaştırmanın ötesine geçti. Artık ticaret, ödeme işlemleri ve hatta seyahat düzenlemeleri için rezervasyon yapmak için kullanılabilir. Ayrıca Ethereum veya Bitcoin gibi diğer kripto para birimi biçimleriyle takas edilebilir veya takas edilebilir.

2017’de 10p altında fiyatlandırıldı, ancak bu yıl 1 Şubat’a kadar yaklaşık %377.000’lik bir kazançla yaklaşık 277 £’a yükseldi.

5. Tether (USDC)

  • Piyasa değeri: 32 milyar sterlinin üzerinde

Tether gibi, USD Coin (USDC) bir stablecoin’dir, yani ABD doları tarafından desteklenir ve 1 USD ila 1 USDC oranını hedefler. USDC, Ethereum tarafından desteklenmektedir ve küresel işlemleri tamamlamak için USD Coin’i kullanabilirsiniz.

6. Cardano (ADA)

  • Piyasa değeri: 26 milyar sterlinin üzerinde

Kripto sahnesinden bir süre sonra Cardano, hisse kanıtı doğrulamasını erken benimsemesiyle dikkat çekiyor. Bu yöntem, Bitcoin gibi platformlarda bulunan işlem doğrulamanın rekabetçi, sorun çözücü yönünü ortadan kaldırarak işlem süresini hızlandırır ve enerji kullanımını ve çevresel etkiyi azaltır. Cardano ayrıca, kendi kripto parası olan ADA tarafından desteklenen akıllı sözleşmeleri ve merkezi olmayan uygulamaları etkinleştirmek için Ethereum gibi çalışır.

Cardano’nun ADA jetonu, diğer büyük kripto paralara kıyasla nispeten mütevazı bir büyüme kaydetti. 2017’de ADA’nın fiyatı yaklaşık 1.5p idi. 1 Şubat 2022 itibariyle fiyatı %5,150 artışla 77p civarındaydı.

7. Solana (SOL)

  • Piyasa değeri: 25 milyar sterlinin üzerinde

Merkezi olmayan finans (DeFi) kullanımlarını, merkezi olmayan uygulamaları (DApp’ler) ve akıllı sözleşmeleri güçlendirmeye yardımcı olmak için geliştirilen Solana, işlemleri hızlı ve güvenli bir şekilde işlemesine yardımcı olan benzersiz bir karma hisse kanıtı ve geçmiş kanıtı mekanizmaları üzerinde çalışır. Solana’nın yerel simgesi olan SOL, platforma güç sağlar.

2020’de piyasaya sürüldüğünde, SOL’nin fiyatı 0,57 £’dan başladı. Şubat 2022’nin başında fiyatı yaklaşık %13.000’lik bir kazançla 74 £ civarındaydı.

8. XRP (XRP)

  • Piyasa değeri: 21 milyar sterlinin üzerinde

Dijital bir teknoloji ve ödeme işleme şirketi olan Ripple ile aynı kuruculardan bazıları tarafından oluşturulan XRP, fiat para birimleri ve diğer büyük kripto para birimleri dahil olmak üzere farklı para birimi türlerinin değişimini kolaylaştırmak için bu ağda kullanılabilir.

2017’nin başında XRP’nin fiyatı 0,004 £ idi. 1 Şubat 2022 itibariyle, fiyatı %10,000’den fazla bir artışa eşit olan 46p’ye ulaştı.

9. Dünya (AY)

  • Piyasa değeri: 15 milyar sterlinin üzerinde

Terra, iki tür kripto para birimi arasında bir denge sağlamaya dayanan, sabit paralar için bir blok zinciri ödeme platformudur. TerraUSD gibi Terra destekli sabit paralar, fiziksel para birimlerinin değerine bağlıdır. Karşı ağırlıkları Luna, Terra platformuna güç veriyor ve daha fazla Terra sabit para basmak için kullanılıyor.

Terra sabit paraları ve Luna, arz ve talebe göre uyum içinde çalışır: Bir sabit paranın fiyatı bağlı para biriminin değerinin üzerine çıktığında, kullanıcılar bu Terra sabit parasından daha fazlasını yaratmak için Luna’larını yakmaya teşvik edilir. Aynı şekilde, değeri temel para birimine kıyasla düştüğünde, bu, kullanıcıları daha fazla Luna basmak için Terra sabit paralarını yakmaya teşvik eder. Terra platformlarının benimsenmesi arttıkça, Luna’nın değeri de artıyor.

Fiyatının 0,47 Sterlin olduğu 3 Ocak 2021’den itibaren Luna, bir yıl sonra neredeyse %8.000 artışla 37.79 Sterlin’e yükseldi.

10. Puantiyeli (DOT)

  • Piyasa değeri: 14 milyar sterlin üzerinde

Kripto para birimleri herhangi bir sayıda blok zinciri kullanabilir. Polkadot (ve adaşı kripto), birlikte çalışabilmeleri için çeşitli blok zincirlerini birbirine bağlayan bir kripto para birimi ağı oluşturarak bunları entegre etmeyi amaçlar. Bu entegrasyon, kripto para birimlerinin yönetilme şeklini değiştirebilir ve Polkadot’un 2020’de piyasaya sürülmesinden bu yana etkileyici bir büyümeyi teşvik etti.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu