Kripto Para

Hindistan: %1 TDS teklifinden sonra kripto hacimleri ‘uçurumdan düşecek’

Hindistan Maliye Bakanı TV Somanathan geçen hafta medya kuruluşlarına kripto vergilendirmesinin at yarışlarından veya bahislerden ve önerilen %30 işlem vergisiyle diğer spekülatif işlemlerden elde edilen kazançların yanında tutulduğunu söyledi. Bunun yanı sıra, eşik ile açıklanan %1 TDS, sektörü endişelendirdi.

‘Ciltler uçurumdan düşecek’

Zerodha’nın CEO’su ve kurucu ortağı Nithin Kamath, TDS duyurusu ile kripto para birimi hacimlerinin düşeceği konusunda uyardı. Yerel bir gazeteye şunları söyledi:

“Şeytan ayrıntıda gizlidir derler. Altındaki %0,1’lik TCS’ye benzer şekilde, tüm Crypto işlemlerinde %1 TDS’yi kaçırdım. TDS’nin sadece kazançlar üzerinde olduğunu varsaydım. Bu %1 TDS ile, Hindistan’daki Crypto hacimlerinin, uygulandığında 1 Temmuz 2022’de uçurumdan düşeceğini düşünüyorum. ”

Kayda değer olan şey, medya etkileşimlerinde CBDT Başkanı JB Mohapatra’nın TDS’nin sorumluluğunun alıcıda olacağını açıklamasıdır. Bununla birlikte, bir Hintli, karşı taraf bilinmediğinde merkezi olmayan veya bir P2P platformuyla uğraşırken daha fazla netlik gerekir. Benzer şekilde, karşı taraf Hindistan’da yerleşik değilse de sorular ortaya çıkıyor.

Spekülasyon cesareti kırıldı

India Blockchain Alliance’ın kurucusu Raj Kapoor, Forbes’a şunları söyledi:

“Uzun vadeli bir yatırımcıysanız, TDS’yi ödemek sorun olmamalı. Ancak, günlük olarak birden fazla işlemle uğraşan bir günlük tüccarsanız, işiniz biter. Spekülasyonları caydırır.”

Ancak ilginç bir şekilde, bütçe açıklamalarının hemen ardından borsalar, borsa kayıtlarında kısa vadeli bir artış bildirmişti. Rejimin etkisi tartışılırken ve herhangi bir sonuca varmak için erken olsa bile. WazirX CEO’su Nischal Shetty, The Economic Times’a, Borsa’nın Bütçe duyurusundan bir gün sonra kayıtlarda %50’den fazla artış gördüğünü söyledi. Diğer borsalar da kayıtlarda bir artış kaydetti, ancak artışa neden olan şey doğrudan bütçeyle ilişkilendirilemez.

TDS bitine geri dönersek, politika 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak şekilde ayarlanmıştır. Kaynakta İndirilen Vergi (TDS) nasıl çalışır, ITR beyannamelerini doldurduktan sonra alınan vergi tutarı ödendikten sonra iade edilir. Ancak Kamath, TDS’nin bir sonucu olarak hacimlerin düşeceğini ve spreadlerin önemli ölçüde genişleyebileceğini de belirtti.

“%1 TDS, her ticaret değerinin %1’inin platform tarafından engellendiği anlamına gelir. Yani 50 işlemde, P&L’den bağımsız olarak hesap değerinin %50’si TDS için bloke edilebilir. Hacimler düşmeye mahkumdur ve spreadler önemli ölçüde genişleyebilir. Bu sonuçta bir kartopu etkisi yaratacak.”

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu