Kripto Para

Hindistan: ASCI, ‘yanıltıcı’ içeriği sınırlamak için kripto reklamları için yeni kurallar yayınladı

Hindistan’daki milletvekilleri, kripto ticaret araçlarının yasa dışı faaliyetler için potansiyel olarak kötüye kullanılmasıyla ilgili endişelerini paylaştı. Aslında, kripto para borsalarının reklamlarıyla ilgili endişeler de yayınlandı. Milletvekillerine göre, bu reklamlar müşterilere vahşi kar vaat ediyor ve yeterince şeffaf değil.

Dolayısıyla, düzenleyici gözlemciler artık “standartlaştırılmış kendi kendini düzenlemesinin” bir parçası olarak kripto reklamlarını dahil etti.

Uzun zamandır geliyor

Hindistan Reklam Standartları Konseyi (ASCI) 23 Şubat’ta sanal dijital varlıklarla ilgili reklamlarla ilgili yönergeler yayınladı. 1 Nisan 2022’de veya sonrasında yayınlanan tüm sanal dijital varlıklarla ilgili reklamlar için geçerli olacaktır. Basın açıklamasına göre, daha önceki reklamlar “15 Nisan 2022’den sonra yeni yönergelere uymadıkları sürece kamuya açık alanda görünmemelidir.”

Sanal dijital varlıklar (VDA) ürünleri ve borsaları için veya VDA’ları içeren tüm reklamlarda, şu şekilde okunan sorumluluk reddi beyanı bulunmalıdır:

“Kripto ürünleri ve NFT’ler düzenlenmemiştir ve oldukça riskli olabilir. Bu tür işlemlerden kaynaklanan herhangi bir zarar için düzenleyici rücu söz konusu olamaz.”

Konsey, görsel-işitsel medya aracılığıyla açıklama ve yayın için kullanılacak baskı boyutunu belirledi. Sosyal medya gönderilerinde, bu tür bir sorumluluk reddi beyanı, resim veya video eklerinin yanı sıra başlığı da taşır. Reklamın baskın dilinde mevcut olacaktır.

Yukarıdaki sürüm baskısında belirtilen tüm sorumluluk reddi beyanları, ASCI yönergelerinde belirtilen minimum gereksinimleri karşılamalıdır. Bunun dışında VDA ürün veya hizmetlerinin reklamlarında “para birimi”, “menkul kıymetler”, “saklayıcı” ve “depozito” kelimeleri kullanılmayacaktır. ASCI olmanın nedeni, tüketicilerin bu terimleri düzenlenmiş ürünlerle ilişkilendirebileceğine inanmasıdır.

Bu arada, VDA ürünlerinin kazançları/karları açık, doğru, yeterli ve güncel bilgileri içerecektir. Ajans ayrıca, reklamlarda “12 aydan kısa süreli iadelere yer verilmeyeceğini” de sözlerine ekledi. Hareket, “geçmiş performansa ilişkin bilgilerin herhangi bir kısmi veya taraflı bir şekilde sağlanmamasını” sağlayacaktır.

ASCI Başkanı Subhash Kamath da aynı konudaki görüşlerini paylaştı,

“Bu yönergeleri oluşturmadan önce hükümet, finans sektörü düzenleyicileri ve endüstri paydaşlarıyla birkaç tur görüşme yaptık. Bunun yeni ve henüz gelişmekte olan bir yatırım yolu olduğu düşünüldüğünde, sanal dijital varlıkların ve hizmetlerin reklamının özel bir rehberliğe ihtiyacı var.”

Bu yönergeler, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin geçen yıl “yanıltıcı” VDA reklamları konusunda dikkatli olduğunu ileri sürmesinin ardından geldi.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu