Kripto Para

Hindistan: Kripto para birimi şirketlerinden kaçan endişe verici bir düzenleme hikayesi ortaya koyuyor

Küresel kripto para piyasası her geçen gün daha da büyürken, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler sektörü düzenleyici bir rejime sokmak için daha çok çalışıyor. Bazı ülkeler sektörü güvenli bir şekilde geliştirmek için verimli düzenlemeler yapmayı başarırken, diğerleri karşıt duruşlar ve genellikle şüpheci duruşlar yoluyla daha fazla belirsizlik yarattı.

Kesin bir düzenleyici çerçeve henüz yayınlanmamış olsa bile, benzer bir senaryonun Hindistan’da oynandığı görülebilir. Bununla birlikte, ülke geçen yıl bunu yapma arzusunu ilk kez dile getirdiğinde, Maliye Bakanı Nirmala Sithraman, kuralların yeniliği engellemeyecek şekilde yapılandırılacağını iddia etmişti.

Yine de, yerel haber medyası yakın zamanda, yaklaşık 30-50 Hint menşeli kripto para birimi şirketinin şu anda yurtdışında, yani Dubai ve Singapur gibi dostane ülkelerde faaliyet gösterdiğini bildirdi. Her iki şehir devleti de verimli ancak geniş kripto düzenlemeleri nedeniyle dünya çapında kripto cennetleri olarak kabul ediliyor.

The Economic Times, raporunda ayrıca, bu eğilimin ilk olarak 2018 yılında, ülkenin merkez bankasının her türlü kripto para birimini yasaklamaya karar vermesiyle ortaya çıkmaya başladığını belirtti. Bu duruş, önemli muhalefetin ortasında kısa sürede tersine çevrilirken, bir korku ve belirsizlik ortamı varlığını sürdürmeye devam etti.

Üstelik Hindistan’ın sektörle ilgili son hamleleri hiçbir işe yaramadı ve sadece göçü hızlandırdı. Aslında, Sithraman konuyla ilgili şüpheci ve kafa karıştırıcı bir duruş sergilemeye devam ettikçe endüstri savunucuları daha korkulu görünüyor. Ek olarak, bakanın bunun varlık sınıfının yasallaştırıldığını göstermediğini iddia etmesine rağmen, son zamanlarda tüm kripto para gelirlerine %30’luk bir vergi de uygulandı.

Bu, bugün Dubai’den faaliyet gösteren lider katman 2 çözümü Polygon gibi en iyi kripto projelerinin Hint kökenli olmasına rağmen, yerel borsalar da muazzam büyüme ve yatırımlara tanık oluyor.

Öte yandan Dubai, önümüzdeki yıl 1.000 operasyonel kripto işletmesi beklentisiyle büyüyen sektörden büyük ölçüde yararlanıyor. Bu ilgiyi kolaylaştırmak için Dubai kısa süre önce kripto para birimi işletmeleri için bir Serbest Ticaret Bölgesi oluştururken, Dubai Dünya Ticaret Merkezi (DWTC) dijital varlıklar, ürünler, operatörler ve borsalar için kapsamlı bir bölgeye ve düzenleyiciye dönüşme sürecindedir.

Dünya çapında düzenleyici belirsizlik içinde sıkışıp kalan lider kripto para borsası Binance, uluslararası bir sanal varlık ekosistemi olarak faaliyete geçmek için DWTC ile zaten bir anlaşma imzaladı.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu