Akademi

Hindistan’da Kripto Para Birimi – NFT’leriniz ve Kripto Para Birimleriniz Artık Daha Pahalı!

Hindistan kripto para birimlerini ve NFT’leri vergilendirecek, ancak bunun bedeli ne olacak? Bu, dünyanın en büyük kripto ekonomilerinden birinde kripto ateşini öldürecek mi?

Güney Asya ulusu Hindistan, kripto dünyasını (özellikle Hindistan’daki kripto kardeşlerini) şaşırtan bir duyuruda, dijital para birimini gelecek yıl tanıtmayı ve kripto para birimleri ile NFT’leri vergilendirmeyi planladığını kamuoyuna açıkladı.

Herhangi bir sanal varlığın transferinden elde edilen gelir, %30 vergilendirilirÜlkenin maliye bakanı Nirmala Sitharaman’a göre. O da bir savundu Sanal varlıkların satın alınmasında yapılan ödemelerde kaynağında %1 vergi indirimi tüm bu tür kripto işlemlerinin verilerini kaydetmek için.

Geçen hafta Salı günü yapılan bütçe duyurusu sırasında Narendra Modi hükümeti, 2022-2023 mali yılında resmi bir dijital para birimi çıkaracağını ve kripto para birimlerinden kazanılan kazançları vergilendirmeye başlayacağını duyurdu.

Yeni Delhi var Kasım 2021’de bir yasak önererek kripto yatırımcılarını zor durumda bıraktıktan sonra sanal paraları yasaklamaktan çoğunluğa atlamaya vites değiştirdi.

ısrar etmesine rağmen kriptolar “para birimi” değildir, Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, Hindistan merkez bankası tarafından gelecek yıl bir CBDC (merkez bankası dijital para birimi) başlatılacağını duyurdu.
Sitharaman, Parlamento’daki Birlik Bütçesi 2022-23 konuşmasında, “Dijital rupi, 2022-23’ten itibaren RBI tarafından Blockchain ve diğer teknolojiler kullanılarak çıkarılacak. Bu, ekonomiye büyük bir destek sağlayacak” dedi.

#reducecryptotax hashtag’i Hindistan’da trend olmaya başladığından, kripto para birimlerindeki %30’luk vergi Hindistan vatandaşları tarafından hoş karşılanmadı.

Birçok kişi iken %30’luk bu verginin kripto dünyasına olan kamu ilgisini azaltacağına inanıyor, WazirX’ten Priyanka Sharma bu konuda ilginç bir yorum yaptı. CoinMarketCap ile yaptığı röportajda Priyanka şunları söyledi:

“FM’imizin kriptoyu sanal bir dijital varlık olarak nasıl adlandırdığı göz önüne alındığında, hükümetimizin kriptoyu yükselen bir varlık sınıfı olarak nasıl tanımaya başladığını not etmek de ilginç. Vergilendirmede netlik büyük bir gelişme çünkü Hindistan’ın kripto ekosistemine meşruiyet ve tanınma sağlıyor.”

Ayrıca şunları ekledi: (Kriptoların yasallaştırılması) ayrıca bankalar gibi resmi hizmetleri borsalarla ilişki kurmaya ve işbirliği yapmaya teşvik etmelidir. Bütçenin açıklandığı gün (WazirX’te) bir önceki güne göre kayıtlarımızda %52’lik bir artışa tanık olduk.

Belirsizlikler nedeniyle kenarda oturan insanların, özellikle de şirketlerin çoğunluğunu motive edecek, artık kriptoya katılabilecek.”

Küresel kripto kabulü söz konusu olduğunda Hindistan ikinci sırada yer alıyor. Hindistan’da vergilendirilen ve bir varlık biçimi olarak kabul edilen kripto ile ülke, büyük nüfusu nedeniyle Vietnam’ı kolayca sollamak ve Güney Asya ulusunun her zaman dünyada BT ihracatının bir merkezi olduğu gerçeği.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çok sayıda halka açık şirket, Bitcoin’i bilançolarına dahil etmiş olsa da, Hindistan kurumsal sektörü, muhtemelen düzenleyici kaygılar nedeniyle büyük ölçüde ilgisiz kaldı, ancak bu şimdi çok hızlı bir şekilde değişecek.

Kurumsal yatırımcılar mevzuattan nefret ederken belirsizlik ve belirsizlik, son zamanlarda açıklanan vergi kuralları havayı temizlemeye yardımcı oldu.

Bu makale, yalnızca bilgi amaçlı üçüncü taraf web sitelerine veya diğer içeriğe bağlantılar içerir (“Üçüncü Taraf Siteleri”). Üçüncü Şahıs Siteleri, CoinMarketCap’in kontrolü altında değildir ve CoinMarketCap, bir Üçüncü Şahıs Sitesinde bulunan herhangi bir bağlantı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir Üçüncü Şahıs Sitesinin içeriğinden veya bir Üçüncü Şahıs Sitesinde yapılan herhangi bir değişiklik veya güncellemeden sorumlu değildir. Parti Sitesi. CoinMarketCap, bu bağlantıları size yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla sunmaktadır ve herhangi bir bağlantının dahil edilmesi, sitenin veya operatörleriyle herhangi bir ortaklığın CoinMarketCap tarafından onaylandığı, onaylandığı veya tavsiye edildiği anlamına gelmez. Bu makalenin kullanılması amaçlanmıştır ve yalnızca bilgi amaçlı kullanılmalıdır. Açıklanan herhangi bir ürün veya hizmetle ilgili herhangi bir önemli karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız önemlidir. Bu makale finansal tavsiye olarak tasarlanmamıştır ve bu şekilde yorumlanmayacaktır. Bu yazıda ifade edilen görüş ve görüşler yazarın [company’s] aittir ve CoinMarketCap’inkileri yansıtmayabilir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu