Akademi

Hosting Seçerken Dikkat Edeceğiniz 8 Madde

Hosting kelime anlamıyla “barındırma” anlamına gelir. Web sitenize ait dosyaların barındırıldığı alanlara internet dilinde “hosting” denilmektedir.

Hazırlanan web siteleri ve projelerin internet üzerinde çalışması için dosyaların bir yerde bir arada saklanması ve ve kullanıcı tarafında ilgili sayfalara girildiğinde aktif olması gerekir. Tıpkı sabit diskinizde olduğu gibi, herhangi bir resim ya da yazı dosyanızın diskinizden istediğiniz zaman açılması gibi düşünülebilir.

Hosting’ler Nasıl Çalışır?

Hosting’ler sunucu ismini verdiğimiz platformda yer alır ve buradaki bir domaine bağlı hesaplardan sadece biridir. Sunucular ise, internette sitelerin yayınlanabilmesi için özel olarak inşa edilmiş, internet bağlantıları çok hızlı olan, yüzlerce kullanıcıya hizmet verebilen bir bilgisayarlardır. Dosyalar burada saklanır ve domain – IP ilişkileri neticesinde kullanıcılar web sitesine girdiklerinde bu sayfalara erişim sağlarlar. Bu bilgisayarların en önemli özelliği ise 7 gün 24 saat aralıksız çalışıyor olmalarıdır.

Barındırma hizmetleri sunucu bilgisayarlarının konfigürasyonuna göre farklılık gösterirler. Hosting firmaları bu farklılıklara ilişkin düşük veya yüksek bütçeli hizmetlendirme fiyatları sunabilirler.

Fiyat ve performanları genel olarak şu özelliklere göre değişebilmektedir:

 • Depolama alanının büyüklüğü,
 • Bant genişliğinin yapısı,
 • Sunucu işletim sisteminin türü (Linux, Windows vs.),
 • Veri tabanı desteği (MySQL, MSSQL vs.),
 • Sunulan yönetici paneli (CPanel, Plesk, Direct Admin vs.)
 • SSL yani güvenlik sertifikası desteği
 • Erişim seçenekleri (tam erişim, kısıtlı erişim)

Bu yüzden çok ucuz bir barındırma hizmetinin ihtiyaçlarınızı tamamen karşılabilmesi mümkün olmayabilir. İhtiyaç ve gereksinimlerinizi bilerek hareket etmeniz gerekir.

Hosting ve Sunucu Seçenekleri

Projelerinizin yapısına göre hosting veya sunucu kullanabilirsiniz. Eğer içeriği kısıtlı, ziyaretçi sayısı az olan küçük çaplı bir haber siteniz veya basit seviyede bir kurumsal siteniz varsa, normal seviyede bir barındırma hizmeti sizin ihtiyacınızı karşılayabilir. Ancak büyük çaplı bir haber siteniz var, dinamik yapı içeren bir web sitesi sahibiyseniz bundan daha fazlası gerekecektir. Yani daha büyük çaplı bir sunucu kullanma durumu söz konusu olacaktır.

PAYLAŞIMLI HOSTİNG (SHARED):
Tek bir sunucu üzerinde çok sayıda hosting hesabı oluşturulabilmektedir. Eğer paylaşımlı bir barındırma hizmeti kullanıyorsanız, bir sunucu üzerinde diğer bir çok web sitesiyle beraber aynı sunucunun bant genişliği ve fiziksel gücünü kullanıyorsunuz demektir. Yüksek kalibreli bir web sitesiniz varsa bu tür bir hosting sizin için sorun teşkil edebilir. Sitenize çok ziyaretçi geldiği zaman siteniz aşırı derecede yavaşlar, aynı şekilde birlikte yer alan diğer sitelerden birinde benzer durum söz konusu olduğunda bunun size de yansıması muhtemeldir.

KİRALIK FİZİKSEL SUNUCU (DEDICATED):
Sunucu barındırma şirketleri (data center’lar) sizin isteklerinize göre özel bir sunucu konfigüre eder ve bunu bir sözleşme karşılığında hizmetinize sunar. Bu fiziksel bir makinedir ve tamamen size aittir. Talep ettiğiniz özelliklere göre hizmet şartları ve fiyatları farklılık gösterebilir.

KİRALIK SANAL SUNUCU (VDS):
Taleplerinize bağlı olarak fiziksel bir sunucu üzerinde belirtilen kadar CPU, RAM ve HDD özellikleri ile tamamen size ayrılan bir alanda kullandığınız hizmettir.

BAYİ HOSTİNG (RESELLER):
Birden fazla hosting hesabını size bir paket halinde sunan hizmettir. Bu hostingler bir sunucu da olabilir, sanal sunucu da olabilir.

Haber Sitesi İçin Hosting / Sunucu Seçenekleri

Eğer haber sitesi sahibiyseniz, sunucu ve hosting seçimlerinde biraz farklı bir adım izlemeniz gerekebilir. Haber siteleri özel hazırlanmış yazılımlardan oluşurular ve sunucu / hosting tarafında farklı kurulumlara gereksinim duyabilirler. Bunların konfigüre edilmesi kimi zaman size ekstra maliyet olarak yansıyabilir.

Haber sitelerinin en başta iyi bir ön bellekleme ile çalışması gerekmektedir. Ön bellekleme sitenize gelen ziyaretçilerin her seferinde yeniden bütün siteyi ve içeriklerini yüklemesine gerek kalmadan sunabilmenizi sağlar. Bunun dışında alt yapı için başka ihtiyaçlar da söz konusu olabilir: Harddisklerin SSD olması, trafiklerinizin kısıtlı olmaması, güçlü bir işlemci (CPU), teknik destek vb. Eğer sunucu veya hostinginiz bu alt yapıya sahip değilse sorun yaşayabilirsiniz.

TE Bilişim haber yazılımları için sitenizi host ettiği paketlerini tamamen özel olarak konfigüre ettiği sunucular üzerinden sağlar. Tercihinize göre talep ettiğiniz sunucu veya hostinge göre gerekli alt yapı ayarlamaları hazır olarak size sunulur ve bu çerçevede ekstra bir ihtiyacınız söz konusu olmaz. Ayrıca teknik destek ekibinin aciliyet gerektiren zamanlarda anlık müdahale edebilmesine de imkan sağlar.

Hosting Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

 1. Disk Alanı: Yeni bir site kuruyorsanız, kapasitenizi tahmin edemiyorsanız, en düşük seviyede disk alanı ile başlamanız bir sorun teşkil etmeyebilir. Ancak sitenizin belli bir kapasitesi varsa ve belirli bir oranda bu yük artıyorsa ona göre disk alanı belirlemek zorundasınız. Aksi durumda sitenize erişilemediği gibi içerik ekleme konusunda da ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz.
 2. Aylık Trafik / Transfer (Bandwidth): Sitenizin aylık trafik oranına göre önemli olan bu değer, sınırsız olarak belirtilmesine rağmen belli bir sınıra yine tabi olabilmektedir. Aylık trafik demek, web sitenize giren kullanıcıların 1 ay içinde erişebilecekleri veri demektir. Örnek vermek gerekirse, ana sayfanızın toplam boyutu 50 KB ise, iki kullanıcı girdiğinde 100 KB veri söz konusu olacak demektir. Bu değer 10 ziyaretçide 500 KB demektir.
 3. Kontrol Paneli: Eğer özel web site ve projeleriniz için bir hosting kullanacaksanız kontrol panelleri konusunda bilginizin olması gerekiyor. Hizmet sağlayıcıların bir çoğu cPanel, Plesk veya Direct Admin panellerini sunuyor. Bu paneller temelde aynı işlemleri yapmalarına karşın, kullanım kolaylığı ve diğer bazı hususlarda birbirlerinden ayrılıyorlar. Bu yüzden hangi kontrol paneline bağlı hizmet / sunucu olduğunu bilmenizde yarar var, çünkü bunlara bağlı ekstra ödemeler yapmanız gerekebilir.
 4. Erişilebilirlik (Uptime): Hosting sağlayıcıları bu konuda %99 oranlarında erişilebilirlik garantisi vermekteler. Genelde hosting planlarının bir parçası olan bu özelliği kontrol etmenizde yarar var.
 5. Veri Tabanları: Web siteniz için birden fazla veritabanı gerekiyorsa ona göre hareket etmenizde yarar var. Genel olarak paketler 1 veya 2 veritabanı sunuyorlar. Sunucu tarafında ise genelde bu konuda bir sınır söz konusu olmuyor.
 6. SSL Sertifikası: Barındırma hizmeti sağlayıcınız SSL konusunda size çözüm üretebiliyor mu konusu önemli bir yer tutuyor. Çünkü SSL hizmetlerini ayrı almanız durumunda takibiniz de zorlaşabilir.
 7. Teknik Destek: Hizmet satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri de, teknik destek kısmıdır. Bir sorun yaşadığınızda destek hizmetini alamıyor ya da çok geç alıyorsanız, bu işleriniz için sorun demektir. Bu yüzden teknik destek hizmeti hızlı ve tatmin edici düzeyde çözüm üreten bir firmayı tercih etmelisiniz.
 8. Yedekleme: Hizmet aldığınızfirmanızdan web sitesi verilerinizin hangi periyotta yenilendiğini sormayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu