Kripto Para

Nasıl Kraken, et al. Ukrayna’nın Rus kullanıcılarını ‘sabotaj’ talebine yanıt verdi

Kripto endüstrisi, istese de istemese de Rusya-Ukrayna savaşının içine çekiliyor. Sonra Ukrayna Başbakan Yardımcısı “Büyük kripto borsalarından” Rusların adreslerini engellemesini ve sivil kullanıcıları bile “sabotaj etmesini” isteyen bir tweet attı, işte endüstri oyuncularının tepkisi.

Hadi Kraken yapalım

Kraken’in CEO’su ve Kurucu Ortağı Jesse Powell yanıtladı Kraken, Ukrayna halkına saygı duysa da, yasal olarak zorunlu olmadıkça Rus kullanıcılarının hesaplarını dondurmayacaktır. Ancak, o uyardı Rus kullanıcılar böyle bir talebin olabileceğini “Yakın.”

Powell katma,

“Bu gereklilik, Kanada’da gördüğümüz gibi, protestolara, banka kaçakçılığına ve ülkeden kaçma girişimlerine yanıt olarak kendi hükümetinizden gelebilir. Rus halkını politikalarına karşı döndürmek için bir silah olarak ABD gibi yabancı devletlerden gelebilir.”

Ayrıca, yürütücü belirtti Ülkeleri “dünya çapında haksız yere saldıran ve şiddeti kışkırtan” kullanıcıların hesaplarını dondurmak zorunda kalırsa, ilk hedefin tüm ABD merkezli hesaplar olacağını söyledi.

Hizmetinizde, Ukrayna

Bununla birlikte, kripto endüstrisi tam olarak bir monolit değil – ve en az bir şirket buna uydu. Ukrayna doğumlu Metaverse girişimi DMarket, Rusya ve Beyaz Rusya’daki tüm kullanıcıların hesaplarını dondurduğunu iddia etti.

Bazıları hareketi desteklerken, diğerleri protesto ederken tepkiler karışıktı. Bu kararın kriptoda ademi merkeziyetçilik ilkelerini ihlal ettiğini iddia ettiler.

Geri ödeme zamanı

Bununla birlikte, bu önlemlerin dışında, kripto bağışları güçlü bir şekilde geliyor.

Blockchain analitik şirketi Elliptic, Ukrayna’nın resmi Twitter hesabının paylaştığı Bitcoin ve Ethereum/USDT adreslerinin 27 Şubat itibarıyla 12,1 milyon dolar aldığını bildirdi. Milyonlarca kripto bağışı, Ukrayna yanlısı bir askeri STK tarafından da kaydedildi.

Aslında, bazı kullanıcılar Ukrayna hükümetini desteklemek için NFT’ler de gönderiyor.

Elliptic, bağışların başka sebeplerden de geldiğini gözlemledi. Firma dedi ki,

“Bu, başlangıçta Julian Assange için fon toplamayı amaçlayan NFT’lerin satışından kaynaklandığı anlaşılan 1,86 milyon dolarlık tek bir bağışı içeriyor.”

GAVIN mevsimi – doğru adrese

Yüzbinlerce hatta milyonlarca dolarlık kripto bağışlar vaat edildi. Binance, “minimum 10 milyon dolar” bağış yapacağını duyurdu. Ek olarak Binance daha önce 16.042 BNB veya yaklaşık 6 milyon dolar bağışlamıştı.

Ancak Polkadot’un kurucusu Gavin Wood, Ukrayna’nın resmi Twitter hesabına – bir DOT adresi paylaştıysa – 5 milyon dolar bağışta bulunma sözü verdiğinde ruh hali değişti.

Bazıları Wood’u DOT’u tanıtmak için savaşı kullandığı için eleştirdiği için kullanıcılar çatıştı. Diğerleri, hareketi sermaye kazancı vergisi yoluyla kayıplardan kaçınmanın bir yolu olarak savundu.

Dikkate değer bir tepki Solana’dan Anatoly Yakovenko’dan geldi. Wood’a sert çıkıştı, ondan başka bir varlıkla takas etmesini veya bir köprü kullanmasını istedi.

Daha sonra Yakovenko hemfikir gibi görünüyordu bir Polkadot adresi yapmanın binlerce vergi ödemekten daha kolay olacağını.

İlgili bir notta, Tron’un kurucusu Justin Sun da, kullanıcılar Tron’a destek sağlamak için Ukrayna’nın kripto adreslerini kullandığını hissettikten sonra incelemeye alındı.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu