Kripto Para

Ichimoku Bulut Göstergesi ile Kripto Ticareti

Ichimoku Kinko Hyo takma adıyla da bilinen Ichimoku Bulutu (çeviri: bir bakışta denge tablosu), ilk başta karmaşık bir fenomen gibi görünüyor. Bununla birlikte, bir kez onunla rahat olmaya başladığınızda, kripto alım satım kararlarınızı hızla alevlendirecektir.

30’lu yıllarda bir Japon gazeteci Goichi Hosoda tarafından geliştirildi. Ichimoku Bulutu, hareketli ortalama (MA) kavramı üzerine kuruludur. Deneyimsiz olanlar için, MA, bize belirli bir zaman diliminde hareketli bir ortalama fiyat vererek bir varlığın fiyatındaki rastgele dalgalanmaları yumuşatmaya yardımcı olabilecek bir ticaret göstergesidir. İşlemlerinizi daha tutarlı hale getirmek için telegramdaki profesyonel tüccarlardan gelen sinyallerle birleştirebilirsiniz.

Ichimoku Bulutu nedir?

Ichimoku Bulutu, piyasanın davranışını ayırt etmek için kullanılan birkaç teknik göstergenin birleşimidir. Ichimoku Bulutunun beş bileşeni vardır:

  1. 2 aralarında bulut dediğimiz gölgeli bir alan olan çizgiler (Ön Sıra A ve Önde Gelen Aralık B olarak adlandırılır).
  2. 2 hareketli ortalama çizgileri (Temel Çizgi ve Dönüşüm Çizgisi), bir uzun hareketli ortalama (Temel Çizgi, varsayılan süre = 26) ve diğer kısa hareketli ortalama (Dönüşüm Çizgisi, varsayılan dönem = 9).
  3. Bir Piyasa fiyatından 26 dönem grafiğin soluna doğru iten Lagging Span çizgisi.

Ichimoku bulutu, Japonya’da ortaya çıkan bir göstergedir, geleneksel pazarlarda ticaret yapmak için kullanılmıştır. Bununla birlikte, kripto dahil olmak üzere varlık sınıflarında insan psikolojisi değişmeden kalır. Bu, göstergenin ilkelerini kripto ayetine de mükemmel şekilde uygulayabileceğiniz anlamına gelir.

Bununla birlikte, diğer herhangi bir ticaret göstergesinde olduğu gibi, Ichimoku bulutu, diğer ticaret göstergeleriyle birlikte kullanıldığında en iyi sonuçları üretir. Daha derine inmeden önce, Ichimoku Bulutunun nasıl çalıştığından bahsedelim.

Ichimoku Bulutu Nasıl Çalışır?

Goichi Hosoda bunu 30’lu yıllarda kullandığında, 9, 26 ve 52 numaralarını Ichimoku Bulut göstergesi için ayarlar olarak kullandı. O zamanlar Japonya’da 6 günlük bir çalışma haftası vardı. Bu nedenle 9, 1,5 haftayı, 26 bir ayı ve 52 iki ayı temsil ediyordu. Ancak kripto para piyasaları günün her saatinde çalıştığı için bu ayarları her zaman 10, 30 ve 60 olarak değiştirebilirsiniz.

Bunu yaptıktan sonra, ticaret aracınız Ichimoku Bulutunun grafiğini çıkarmak için aşağıdakileri hesaplayacaktır:

Gecikmeli Açıklık Çizgisi

Lagging Span (veya Chikou Span) satırı, yalnızca mevcut dönemin kapanış fiyatıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, satır mevcut fiyattan 26 dönem geçmişe atlar.

Temel Çizgi

Temel Çizgi (veya Kijun-sen Çizgisi), önceki 26 mum çubuğunun merkezinde yer alır. Doğru üzerinde belirli bir noktayı hesaplamak için denklem:

Dönüşüm Çizgisi

Dönüşüm Çizgisi (veya Tenkan-sen Çizgisi), önceki 9 mum çubuğunun merkezinde yer alır. Doğru üzerindeki herhangi bir noktayı hesaplamak için denklem:

Dönüşüm Satırı Ichimoku

Önde Gelen Açıklık A

Öncü Açıklık A (veya Senkou Açıklık A), ayrıca bulut sınırının bir parçasını oluşturur. Çizgi, 26 periyot ileriye doğru çizilen Baz ve Dönüşüm Çizgilerinin yalnızca hareketli bir ortalamasıdır. Öndeki Aralık A, Öndeki Aralık B’den daha hızlı hareket eder, yeşil bir çizgi olarak görüntülenir ve çizgi üzerindeki bir noktayı hesaplamak için kullanılan denklem şudur:

Önde Gelen Açıklık A Ichimoku

Önde Gelen Açıklık B

Önde Gelen Aralık B (veya Senkou Span B), bulut sınırının başka bir bölümünü oluşturur. Bulutun sınırını oluşturan iki çizgiden daha yavaş olanıdır ve geleceğe 26 periyot çizilir. Önceki 52 dönemin hareketli ortalamalarının merkez noktasıdır. Çizgi genellikle kırmızı renkte gösterilir ve şu şekilde hesaplanır:

Önde Gelen Açıklık B Ichimoku

Kumo Bulutu

Öncü Açıklık A ve B, Kumo bulutunu oluşturan kapalı bir alan yaratır. Ichimoku sisteminin en belirgin unsurudur. Yeşil veya kırmızı olarak görüntülenir; Öndeki Aralık A, Öndeki Aralık B’den daha yüksekse, bulut yeşil renklidir, aksi takdirde kırmızıdır.

Ichimoku Bulutu Size Ne Söylüyor?

Karışımda beş farklı unsur olsa bile, yorumlama o kadar da zor değil. Bir Ichimoku bulutuna bakarken, önce Leading Span A ve B satırlarını belirleyin. Hangi satırın yukarıda ve aşağıda olduğuna bakın.

Önde Gelen Aralık B, Önde Gelen Aralık A’nın üzerindeyse, bir kripto varlığının düşüş eğiliminde olduğunu ve bulutun kırmızı olması gerektiğini gösterir. Aksine, Önde Gelen Aralık A, Önde Gelen Açıklık B’nin üzerindedir, kripto varlığı ivme kazanmaya başlar ve bu durumda bulut yeşil olmalıdır.

Aşağıdaki ticaret sinyallerini aramak için bulutu kullanabilirsiniz:

1. Eğilim

Bulutun konumuna, yani piyasa fiyatına dayalı olarak ortaya çıkan bir trend sinyali arayabilirsiniz. ve bulutun rengi. Fiyatlar bulutun üzerinde devam ederse, kripto varlığı yükseliş eğiliminde. Fiyatlar sürekli olarak bulutun altında kaldıysa, kripto varlığı düşüş eğiliminde. Birkaç durum dışında, bulut içinde sürekli dalgalanan bir fiyat nötr olarak kabul edilir.

Bir kripto varlığının trendinin tersine döndüğünü doğrulamak için Gecikme Süresi çizgisini de kullanabilirsiniz. Çizgi, fiyat hareketinin gücü hakkında daha iyi bilgi sunar. Muhtemelen, düşüş eğilimini (fiyat çizgisinin altında hareket ettiğinde) veya yükseliş eğilimini (fiyat çizgisinin üzerine çıktığında) doğrulamak için de kullanılabilir. Ancak, yalnızca Gecikme Aralığına güvenmemek en iyisidir. Daha iyi sonuçlar için diğer Ichimoku bulut öğeleriyle birlikte kullanın. Trendi doğrulamak için diğer bazı kripto trend göstergelerine de bakabilirsiniz.

Ichimoku bulutunun gücü, daha geniş eğilimle uyumlu olmasına bağlıdır. Daha tanımlanmış bir piyasa trendini göz önünde bulundurarak bir sinyali yorumladığınızda, sinyalin güvenilirliği, mevcut trendin aksi yönünde kısa bir görünüm sağlayan bir sinyalden çok daha yüksek olarak kabul edilebilir.

Özetle, düşüş piyasasındaki yükseliş eğilimi zayıf bir sinyal olarak kabul edilir. Ichimoku bulutunu yorumlayarak bir ticaret yapmadan önce, büyük resme bakın ve bulutun rengini ve konumunu düşünün.

2. momentum

Bir momentum sinyali oluşturmak için üç unsur bir araya gelir: Temel Çizgi, Dönüşüm Çizgisi ve Fiyat. Fiyat ve/veya Dönüşüm Çizgisi, Taban Çizgisini alttan kestiğinde, yükseliş momentumu sinyali verir. Bu çizgilerden biri (veya her ikisi) Taban Çizgisini yukarıdan kesiyorsa, düşüş momentumu sinyali verir.

3. Destek ve direnç

Ichimoku grafiği ayrıca direnç ve destek bölgelerini tespit etmek için harika bir araçtır. Bir Ichimoku bulutunuz olduğunda da destek ve direnç bölgeleri oluşturabilirsiniz. Bölgelerinizi belirlemek için tablodaki Önde Gelen Aralık A ve Önde Gelen Aralık B’yi arayın.

Direnç çizgisi, düşüş trendi sırasında, Öncü Açıklık A, destek hattı iken bir yükseliş trendi sırasında. Benzer şekilde, Önde Gelen Açıklık B, destek çizgisidir. düşüş trendi sırasında, ve direnç çizgisi bir yükseliş trendi sırasında. Grafiğinizdeki şamdanlar, her iki durumda da Öndeki Aralık A’ya daha yakın olacaktır.

Ichimoku Bulutunun Avantajları ve Dezavantajları

Diğer tüm teknik göstergeler gibi, Ichimoku bulutunun da bazı güçlü ve zayıf yönleri vardır. İyi bir tüccar olmak için, yolunuza çıkan kurşunları atlatmak ve bir fırsat ortaya çıktığında Ichimoku bulutunun tüm potansiyelinden yararlanmak için her ikisini de bilmeniz gerekir.

Ichimoku Bulutunun Avantajları

Ichimoku Cloud’un tüccarlara sunduğu bazı avantajlar aşağıdadır.

1. Hızlı bir bakışla performansı kapsamlı bir şekilde analiz edebilirsiniz

Size trendi, momentumu ve destek veya direnç bölgelerini hemen anlama lüksünü veren çok fazla teknik gösterge yok. Ichimoku bulutu birden fazla hesaplama kullanır ve bir tüccar olarak size grafiği ve grafikte çizilen tüm çizgilerin korelasyonunu değerlendirmenin çok daha uygun bir yolunu sunar. Bir tüccar için zaman değerli bir varlıktır. Grafikteki bilgileri ne kadar hızlı özümserseniz, işlem günü boyunca ortaya çıkan fırsatlardan o kadar hızlı yararlanabilirsiniz.

2. Bir eğilimi tek başına doğrulayabilen bir gösterge

Evet, az önce Ichimoku bulutunu diğer göstergelerle birlikte kullanmanın en iyisi olduğunu tartıştık. Ancak gösterge, yatırımcılara bir varlığın eğilimi ve sinyali hakkında fikir verebilir. Bazı tüccarlar Ichimoku bulutuna yemin ederler ve tek göstergeleri olarak Ichimoku bulutunu kullanmaktan çekinmezler. Bununla birlikte, işlem yapmadan önce diğer göstergelerle teyit etmeniz önerilir. Yine de sadece Ichimoku bulutunu kullanma seçeneği mevcut olmaya devam ediyor.

3. Özelleştirilebilirlik

Ichimoku bulutu beş öğede toplandığından, çoğu ticaret platformu size şu anda kullanmadığınız öğeleri ekrandan kaldırma seçeneği sunar. Bu size grafiğinizin daha net bir görünümünü verir ve belirli bir ticaret için en önemli unsurlara odaklanmanıza olanak tanır.

Ichimoku Bulutunun Dezavantajları

Ichimoku bulutu harika bir gösterge olsa da, göstergelerin Chuck Norris’i değil. Farkında olmanız gereken bazı çok gerçek dezavantajları var.

1. İleriye dönük değil

Ichimoku bulutu, hareketli ortalamalara dayanmaktadır. Bu, onları gecikmeli verilere bağımlı hale getirir; bu, yalnızca öncü göstergeleri kullanmayı tercih eden biriyseniz, size çekici gelmeyebileceği anlamına gelir.

2. Çok fazla veri her zaman iyi olmayabilir

İhtiyaç duyduğunuz bilgileri çok fazla hareket etmeden alabilmeniz için tüm bilgileri tek bir çizelgede toplayabilmek harika. Bununla birlikte, bazıları ihtiyaç duydukları bilgileri göz küresini daha zor bulabilir. Yoğunlaştırılmış veri hacmi, odağınızı kaybetmenize neden olabilir. Elbette, bu verilerin bir kısmını işlem platformunuzdan kaldırabilirsiniz, ancak bu ek bir adım gerektirir ve sizi yavaşlatabilir.

3. Uzun vadeli işlemler için düşük alaka düzeyi

Hareketli ortalamalar, gün içi tüccarlar için güçlü bir silahtır. Ancak, bir Ichimoku bulutunda gördüğünüz hareketli ortalamalar, uzun vadeli bir pozisyon almak isteyen tüccarlar için fazla değer sağlamayabilir. Örneğin, stratejinizin önümüzdeki 3 çeyrekte uygulanacağı bir pozisyon almak istiyorsanız, Ichimoku bulutundaki hareketli ortalama çok az fikir verebilir. Bununla birlikte, analizinizi desteklemek için uzun vadeli hareketli ortalamaları kullanabilirsiniz.

Son düşünceler

Kripto ticareti yaparken çok kısa vadeli pozisyonlar almayı planlıyorsanız, Ichimoku bulutu kesinlikle cebinizde olması için harika bir araçtır. Bu, karmaşık, ancak günlük kripto ticaretinizde anlaşılması ve uygulanması kolay birkaç göstergeden biridir. Bununla birlikte, uzun vadeli bir pozisyona giriyorsanız, Ichimoku bulutunun ötesine bakmak ve profesyonel tüccarlardan gelen bazı telgraf sinyallerini denemek isteyebilirsiniz.

Ichimoku göstergesini bağımsız olarak kullanmak mümkün olsa da (aslında bazı tüccarlar yapar), bu tür bir risk almamak en iyisidir, özellikle de sizin için bir sinyali onaylayabilecek başka seçenekleriniz olduğundan. Sadece Ichimoku bulutuna güvenmek, alım satımlarınıza biraz risk katar. Ticaret ve kripto para birimi zaten riskli oyun alanlarıdır, bu nedenle Ichimoku bulutunun bir arada kullanılması şiddetle tavsiye edilir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu