AkademiAltcoin HaberleriKripto Para

ICP Coin Nedir? Internet Computer (ICP) Projesi

Mevcut internet ortamına büyük ölçüde Google, Facebook ve çevrimiçi etkinliklerin çoğuna ev sahipliği yapan birkaç kişi gibi büyük teknoloji şirketleri hakimdir. Bununla birlikte, bu yıllardır devam ederken, anlatıyı değiştirmek için İnternet Computer Protokolü (ICP) adlı yeni bir blok zinciri girişimi kuruldu.

ICP, Bitcoin ve Ethereum gibi diğer blok zinciri protokolleri gibi , insanların merkezi olmayan uygulamalar ( dApps ) oluşturmasını ve açık kaynaklı yazılım geliştirme kitinden (SDK) yararlanarak internette içerik yayınlamasını istiyor.

Ayrıca protokol, kullanıcıların Amazon, Google veya Facebook gibi geleneksel zincir dışı hizmetlere müdahale etmeden internete erişmelerini istiyor.

Internet Computer (ICP) Kısa Tarihi

İnternet Computer Protokolü (ICP), 2016 yılında Dominic Williams tarafından kurulan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Dfinity Foundation’ın bir ürünüdür. Tecrübeli bir geliştirici olarak Dominic ve ekip üyeleri, yaklaşık beş yıl sonra, Mayıs 2021’de resmen başlatılan İnternet Computer protokolünü araştırmaya ve geliştirmeye kendilerini adadılar.

Vakıf, Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Japonya ve Almanya’ya yayılmış en az 188 çalışanı ile ağın Kaliforniya, Zürih ve San Francisco’da bulunan üç farklı araştırma merkezinde çalışan yerinde personel ile iftihar etmektedir.

Şimdiye kadar proje, aralarında Andreessen Horowitz, Amino Capital, Polychain Capital, Aspect Ventures, Eterna Capital ve daha birçoklarının da bulunduğu önde gelen birçok saygın yatırımcı tarafından desteklendi.

Internet Computer (ICP) Nedir?

İnternet Computer kendisi, daha önce açıkladığımız gibi, kullanıcıların açık kaynaklı bir SDK kullanarak yazılım uygulamaları oluşturmasına ve barındırmasına olanak tanıyan İnternet Computer Protokolü (ICP) olarak bilinen kendi yeni blok zinciri protokolü tarafından desteklenen bir tür kripto para birimidir .

ICP, dünya çapındaki bağımsız veri merkezlerinin birbirine bağlanabilirliğinden yararlanarak, Google, Amazon ve Facebook gibi mevcut merkezi internet servis sağlayıcılarına merkezi olmayan bir alternatif bulut hizmeti sunabilmektedir.

Bunu başarmak için ICP, tescilli protokolü çalıştırmak için mümkün olduğunca çok bilgisayara ihtiyaç duyar – bu nedenle, veri depolama için bağımsız bulut depolama işlevi gören geniş bir ağ oluşturur. Karşılaştırıldığında, ICP ağı, çeşitli kullanıcılar için geleneksel merkezi bulut hizmetlerine göre daha büyük avantajlara sahiptir.

Özellikle, ICP ağı açık standartlar aracılığıyla çalışır ve büyük bir bulut bilişim sağlayıcısı kendi hizmetleriyle rekabet eden ürünlere ev sahipliği yaptığında ortaya çıkabilecek çıkar çatışmalarından kaçınabilir.

Williams’a göre, başlangıç, blok zinciri ilerlemesinden yararlanarak, “İnterneti süper güçlere sahip güvenli yazılımları barındıran bir bilgisayar olarak yeniden yaratmayı” hedefliyor. Başka bir deyişle, ICP, daha fazla insanın uygulamaların yeni, farklı sürümlerini oluşturup çalıştırmasını sağlayan daha açık ve merkezi olmayan bir internet yaratmak istiyor.

İnternet Computer nasıl çalışır?

Mimari çerçevesindeki en büyük farkla başlayalım. Bulut üzerinde çalışan blok zinciri ağlarının çoğunun aksine , ICP, dünyaya yayılmış bağımsız taraflar tarafından işletilen özel bilgisayarlara güvenir.

Nasıl çalıştığına gelince, tek bir sunucu kullanmak yerine – Google Cloud veya Amazon bulut hizmetinde olduğu gibi – İnternet Computer , bir kullanıcıdan diğerine veri iletmek için birkaç bilgisayara bağlıdır. Bu şekilde, çalışması için tek bir bulut altyapısına ihtiyaç duymaz, ayrıca birbirine bağlı bilgisayarların dünyanın herhangi bir yerinde bulunabileceğini ima eder.

Öte yandan, diğer blok zinciri projelerindeki doğrulama düğümlerine benzer şekilde veri merkezlerine, kodlarını çalıştırmaları için uygulama geliştiricileri tarafından kripto jetonlarında bir ücret ödenecektir . Bununla birlikte, bu katkıda bulunanlar grubunun kullanıcı verilerine erişimi olmayacak, bu da hedefli reklamlar veya diğer gizlilik ihlali biçimleri gibi ince şeyleri başarmayı çok daha zor hale getirecek, çünkü kullanıcıların çevrimiçi etkinliklerini izlemek zor olacak.

Bununla birlikte, ICP’ler, tıpkı diğer blok zinciri protokolleri gibi, ağ içindeki birbirine bağlı varlıklar arasındaki diğer anlaşmaların yanı sıra kripto para birimi işlemlerini otomatikleştirmek için akıllı sözleşmeler kullanır .

ICP coin nedir?

İnternet Computer Protokolü belirteçleri (ICP belirteçleri), açık piyasada belirlenen bir değere sahip ağın yerel hizmet belirteçleridir. Diğer merkezi olmayan protokollerde olduğu gibi, ICP belirteçleri İnternet Computer hem yönetiminde hem de ekonomisinde önemli bir rol oynar.

ICP belirteci, protokolün yönetimine katılan üyelere veya bir düğüm sağlayıcısı olarak katkıda bulunanlara verildiği için ağın ödül sisteminde de kullanılır.

İnternet Computer yönetimi

İnternet Computer protokolü, çoğu merkezi olmayan blok zinciri gibi, kendi yönetim organına sahiptir.

Ağ Sinir Sistemi veya NNS olarak bilinen ICP yönetim organı, ağa hangi veri merkezlerinin katıldığına karar vermek de dahil olmak üzere protokolün çeşitli yönlerini denetlemekten sorumludur.

NNS ayrıca bir veri merkezi sağlayıcısından kabul edilen düğümlerin sayısını, konumunu ve sahipliğini seçmenin yanı sıra alt ağ blok zincirlerine düğüm atamaktan da sorumludur.

Son olarak, akıllı sözleşmeler için bir yükseltme veya yeni bir protokol sürümü gerekiyorsa, devam edip etmemeye karar vermekten NNS konseyi sorumludur.

Diğer merkezi olmayan ağlara benzer şekilde, NNS üyeleri, yalnızca ICP belirteçlerinin bir kısmını nöronlara dönüştürdülerse ağın yönetişim veya karar alma süreçlerine katılmaya hak kazanırlar – örneğin,  başka bir staking biçimi.

ICP teknik incelemesine göre bu nöronlar, minimum bir süre (kilitlenme süresi) için değiştirilemeyen bir dizi ICP jetonunu temsil eder.

ICP’nin mevcut internet altyapısını bozmak için gerekenlere sahip olup olmadığı hala tartışmalı bir konudur. Bununla birlikte, pazara gelişinin görünürdeki kısa süresinde büyük bir potansiyel göstermiştir.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu