Akademi

İlk NFT’nizi Satın Almadan Önce Dikkate Alınması Gereken 9 Şey

İlk NFT’nizi satın almayı mı planlıyorsunuz? Hangisine gitmeniz gerektiğinden emin değil misiniz? İşte ilk NFT’nizi satın almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken dokuz şeyin bir listesi!

NFT çılgınlığının Web3’ün duvarlarından dışarı taşması ve Web2 platformlarını ele geçirmesiyle, özellikle de Snoop Dogg, Jimmy Fallon ve Eminem gibi popüler isimler tarafından belirli koleksiyonların yoğun şekilde onaylanması düşünüldüğünde, artık yepyeni bir müşteri tabanı, yeni bir müşteri tabanı almakla ilgileniyor. NFT pastasından bir ısırık alın. Ağustos 2021’de, NFT pazarı, uzayda şaşırtıcı bir şekilde 280.000 yepyeni alıcı ve satıcı gördü ve NFT ticaret faaliyetini önceki yıla kıyasla neredeyse iki katına çıkardı.

Milyonlarca dolarlık bir iş modeliyle, karşılıksız tokenler, onlara yatırım yapanlar için son derece karlı olma potansiyeline sahiptir. Rare Pepe serisinden “Pepenopolous” adlı bir parça, Sotheby’s Metaverse müzayedesinde 3,65 milyon dolara satılarak müzayededeki en pahalı NFT oldu. Aynı galeride, Yuga Labs’ın Bored Ape Yacht Club koleksiyonundan Bored Ape Yacht Club #8817, 3.4 milyon dolara alıcı buldu. Ve bunlar şimdiye kadar satılan en pahalı NFT’lerin ilk 10 listesine bile girmiyor. Pak’ın The Merge’i 91,8 milyon dolarlık gülünç bir gelir elde ederek bugüne kadar satılan en pahalı NFT oldu.

Bu tuhaf istatistiklere dayanarak, tahminler yutturmacanın yakın zamanda azalmadığını varsayıyor. Bu, pazarın önümüzdeki yıllarda daha da değerleneceği anlamına geliyor. NFT’lere yeni bir ilgi duyan yüz binlerce kişiden biriyseniz, paranızı jetonlardan birine koymadan önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var.

Pazar yeri, bir NFT projesinin dijital merkezi olarak işlev görür. İyi kurulmuş bir platform, bir şirketin meşruiyetini savunmada büyük bir faktör olduğunu kanıtlayabilir.

Pazar Yerinde Nelere Bakmalı?

Web sitesinin kendisine eriştiğinizde, onaylamanız gereken birkaç şey var;

“Neden”

‘Neden’, bir satıcının NFT projelerinin arkasında belirttiği mantığı gösterir. Koleksiyonu neden yarattılar? Belirli bir proje neden diğer projelere göre satın alınmaya değer? Koleksiyon için neden bu özel platformu seçtiler? Bu size satıcının amaçları hakkında bir fikir verir.

Nasıl”

‘Nasıl’ size NFT’yi satın alma sürecini gösterir. Belirsiz ve şifreli bir dil kullanılmadan ayrıntılı, şeffaf bir süreç, satıcının güvenilirliğini daha da artırır.

Ne”

‘Ne’ alıcıya tam olarak neye yatırım yapacaklarını gösterir. Burada, satılmakta olduğunuz NFT’nin tüm olası ayrıntılarını aramanız gerekir. Sanatçının kimliği nedir? Koleksiyon ne hakkında? Koleksiyonun pazar potansiyeli nedir? Benzer sorular, platform tarafından düzgün bir şekilde yanıtlanırsa NFT’nin güvenilirliğini garanti edebilir.

Proje, yardımcı programın yalnızca sanat dünyasına daraldığı sanat temelli bir proje değilse, NFT’nin neye hizmet ettiğine bakın. Değer, dijital alanla sınırlı mı yoksa gerçek dünyada bile değerli mi kalıyor? Fayda basitçe bir projenin değeri anlamına gelir. Örneğin, bir NFT olarak bir ünlünün özel bir fotoğrafı hem dijital hem de gerçek yaşam değerine sahipken, bir meme şablonu NFT yalnızca dijital değere sahiptir.

Değerden sonra sanat ve estetiğin değerlendirilmesi gerekir. Sanat mem malzemesi midir? ciddi mi Örneğin Bored Ape Yat Kulübü, sıkılmış görünen maymunların resimlerini sergiliyor. Yuga Labs’ın kurmaya çalıştığı estetik, samimi sanat eserlerinin aksine ‘havalı’ ve ‘modaya uygun’. Oysa Pak daha koyu bir estetik için gider. Estetiği doğrulamak özellikle önemlidir çünkü modası geçmiş bir estetik, ana akım NFT meraklılarının projeyle nadiren ilgileneceği anlamına gelir.

Satıcının bu özel koleksiyon için gelecekteki beklentileri ve umutları hakkında erkenden iyi bir anlayış oluşturmanız gerekir. Onu daha fazla ticaret yapacak koleksiyonerlere satmayı düşünüyorlar mı? Yoksa elinde tutması için alıcılara satmak mı istiyorlar?

Fayda (değer teklifi) zaman içinde nasıl sunulacak? Uzun vadeli hedefler nelerdir ve varsa bunlar makul mü? Gelecek vizyonu gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen öyle olduğunu unutmayın.

NFT dağıtımının nadir olup olmadığı kontrol edilmelidir. Dağılım çok nadir, nadir veya sıradan olabilir. Dağılım için en olası yüzdeler aşağıdaki gibidir;

Aşırı nadir

Süper nadir NFT’ler genellikle en değerli olanlardır. Bu nedenle dağılımları %3’ün altındadır.

Nadir

Nadir için nadirlik dağılımı %5’in üzerine çıkabilir. Nadir olanlar için %5-10 en mantıklısı.

Sıradan
Sıradan NFT’ler çok yaygındır. Bu nedenle dağılımları %85’in üzerindedir. %88-94 en olası dağılımdır.

Şirket, projeye katılanlarla ne kadar ilgili? Topluluk kararlı mı? Ekip, NFT’ye değer katabilecek kişilerle nasıl iletişim kuruyor? Topluluk öldüyse, sizin için olan değil. Hedef odaklı, canlı topluluklar bir NFT’nin başarısına çok katkıda bulunur.

Bir NFT’nin değeri, büyük pazarlama ve reklamcılık yoluyla talebi en üst düzeye çıkararak artırılır. Piyasa yükselirse şirket arz ve talebi karşılayabilecek mi? Özellikle koleksiyondaki NFT sayılarına bağlı pazarlama stratejisini aramanız gerekiyor. Mevcut sayının ve gelecekteki potansiyel NFT sayısının arkasındaki mantık, şirketin stratejisinde çok net olmalıdır.

Resmi lansman büyük bir olay mı olacak? Şirket tüm koleksiyonu bir kerede mi bırakacak yoksa lansman hesaplanmış bir lansman mı olacak? Tek seferlik bir düşüş değilse, fırlatmanın zaman aralığı nedir? Düşüşün, NFT için bağlı bir müşteri tabanı oluşturmada büyük bir katkı sağladığı kanıtlanmıştır, bu nedenle, yatırım yapmadan önce bununla ilgili tüm ayrıntıları almanız gerekir.

Yol haritası artık yoldan çıktığına göre, web sitesinin bu beklentilere göre hareket edecek güvenilir bir ekibi var mı? Satıcı, bir müşteri olarak yolculuğunuz boyunca ekibin ilerleyişine dair bir fikir edinmenize izin veriyor mu? Satıcı sürecin dişlileri konusunda şeffaf değilse, onlardan satın almayı yeniden düşünmek isteyebilirsiniz. Ayrıca, asıl kurucular hala projeye katılıyorsa, bu çok büyük bir artı puan çünkü size vizyonlarını gerçekleştirmek için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarının güvencesini veriyor.

Yukarıdaki kutuların tümü bir şirket tarafından işaretlendiyse, güvenilirdirler ve NFT’lerine endişe duymadan yatırım yapabilirsiniz.

Bu makale, yalnızca bilgi amaçlı üçüncü taraf web sitelerine veya diğer içeriğe bağlantılar içerir (“Üçüncü Taraf Siteleri”). Üçüncü Şahıs Siteleri, CoinMarketCap’in kontrolü altında değildir ve CoinMarketCap, bir Üçüncü Şahıs Sitesinde bulunan herhangi bir bağlantı dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere herhangi bir Üçüncü Şahıs Sitesinin içeriğinden veya bir Üçüncü Şahıs Sitesinde yapılan herhangi bir değişiklik veya güncellemeden sorumlu değildir. Parti Sitesi. CoinMarketCap, bu bağlantıları size yalnızca kolaylık sağlamak amacıyla sunmaktadır ve herhangi bir bağlantının dahil edilmesi, sitenin veya operatörleriyle herhangi bir ortaklığın CoinMarketCap tarafından onaylandığı, onaylandığı veya tavsiye edildiği anlamına gelmez. Bu makalenin kullanılması amaçlanmıştır ve yalnızca bilgi amaçlı kullanılmalıdır. Açıklanan herhangi bir ürün veya hizmetle ilgili herhangi bir önemli karar vermeden önce kendi araştırma ve analizinizi yapmanız önemlidir. Bu makale finansal tavsiye olarak tasarlanmamıştır ve bu şekilde yorumlanmayacaktır. Bu yazıda ifade edilen görüş ve görüşler yazarın [company’s] aittir ve CoinMarketCap’inkileri yansıtmayabilir. CoinMarketCap, herhangi bir projenin başarısından veya özgünlüğünden sorumlu değildir, son kullanıcılar için tarafsız bir bilgi kaynağı olarak hareket etmeyi amaçlıyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu