Kripto Para

Japonya, kripto para dolandırıcılığı gamındaki en son durumu ortaya çıkardı

Yüzlerce sahte Elon Musk ve Michael Saylor’un, tecrübesizleri tuzağa düşürmek için sosyal medyada büyük getiriler sunması ile kripto para endüstrisindeki kimliğe bürünme dolandırıcılığı boldur. Geçmişte, birçok hükümet ve şahsiyet buna karşı uyarılarda bulunurken, kripto alanındaki dolandırıcılar yaratıcılıklarını saklama niyeti göstermediler. Bu, yakın zamanda yeni bir kimliğe bürünme dolandırıcılığı türü hakkında bir uyarı yayınlayan Japan Exchange Group (JPX) tarafından vurgulandı.

Tokyo Menkul Kıymetler Borsası ve Osaka Borsası’nın sahibi olan şirket, bugün erken saatlerde web sitesinde, adını bir yetki damgası olarak kullanarak kripto varlık satan şirketler hakkında halkı uyaran bir uyarı yayınladı.

Uyarı, JPX’e, çaylak yatırımcıları Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ticaretinde tuzağa düşürmek için JPX markası altında maskelenen çok sayıda çevrimiçi platform hakkında bilgilendirildikten sonra geldi.

Şirket ayrıca, JPX’in yan kuruluşu gibi davrananların hem platformlarında hem de reklam kampanyalarında JPEX, jpex ve Japan Exchange gibi JPX tarafından kullanılanlara benzeyen sahte adlar, logolar ve URL’ler oluşturduğunu kaydetti.

Bu, önde gelen markaları kullanan dolandırıcılıkların ilk kez gündeme gelmesi bile değil, çünkü birçok meşru kripto para birimi şirketi de aynı fiyaskodan muzdarip. Son zamanlarda, Hong Kong merkezli risk sermayesi şirketi Animoca Brands, Animoca Brands Metaverse adlı bir ERC-20 jetonunun kendi adı altında kayıt yaptırdığını ve şirkete bağlıymış gibi davrandığını vurgulayan bir uyarı yayınladı.

Bununla birlikte, JPX’in uyarısı, şirketin blok zinciri ve dağıtılmış defter teknolojisini geleneksel finansal sisteme test etme ve muhtemelen entegre etme yolunda olduğu bir zamanda geldi. Örneğin, yakın zamanda güvenlik belirteçlerini kullanan “Dijital Olarak İzlenen Yeşil Tahviller”i araştırmaya başladı.

Bu girişimin amacı, blok zinciri aracılığıyla verilerin şeffaflığını ve veri toplama verimliliğini artırırken, aynı zamanda “dijitalleştirme yoluyla tahvil ihracının operasyonel verimliliğini” iyileştirmektir. Bununla birlikte, şirket henüz Japon yatırımcılara kripto para ticareti fırsatları sunmuyor.

Bununla birlikte, son raporlara göre, ülkenin geniş kripto ticaret endüstrisine bakan Japon düzenleyiciler, yakında kripto borsaları için listeleme kurallarını kolaylaştırabilir. Bunun, borsanın şu anda maruz kaldıkları uzun tarama süreci olmadan tek seferde bir düzine madeni para listelemesine izin vereceği bildiriliyor. Bu, şu anda platformlarında yalnızca bir avuç dijital jeton bulunan ülkedeki borsalara daha fazla destek sağlayabilir.

Aynı zamanda, en büyük bankası olan MUFG Trust, bir zamanlar kağıt indirim kuponlarının sunulduğu daha büyük hissedarlarına NFT’ler şeklinde hizmet belirteçleri sağlamak için blok zincirini kullanıyor. Daha önce banka, özel blok zinciri Progmat’ta birden fazla firma tarafından verilen güvenlik belirteçleri ve sabit paralar için destek açıklamıştı.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu