Akademi

İngiltere, Vergi Dolandırıcılığı Soruşturmasında NFT’leri Ele Geçirdi

Yetkililer, el koymaların “kripto varlıkları parayı saklamak için kullanabileceğini düşünen herkese bir uyarı” olarak hizmet etmesi gerektiğini söylüyor.

Birleşik Krallık vergi memurları, ilk kez karşılıksız tokenlere el koydu ve dijital koleksiyoncuların suçlulara para aklamak ve saklamak için yeni bir yol vermesinden korkuyorlar.

Buna göre Günlük telgraf, Majestelerinin Gelir ve Gümrük İdaresi, vergi görevlisini 1,4 milyon sterlin (1,9 milyon dolar) dolandırma girişimi olduğu iddiaları üzerine üç NFT’nin kontrolünü ele geçirdi.

Üç tutuklama yapıldı ve şüphelilerin çalıntı kimlikler, ön ödemeli cep telefonları ve sahte adresler kullanarak kendilerini gizlemek için “sofistike” yöntemler kullandıkları iddia ediliyor.

Yetkililer, el koymaların “kripto varlıkları parayı saklamak için kullanabileceğini düşünen herkese bir uyarı” olarak hizmet etmesi gerektiğini söylüyor. HMRC’nin ekonomik suçlardan sorumlu müdür yardımcısı gazeteye şunları söyledi:

“Suçluların ve kaçakçıların varlıklarını gizlemek için nasıl göründüklerine ayak uydurmak için sürekli olarak yeni teknolojiye uyum sağlıyoruz.”

Uzmanlar, HMRC’nin elde ettiği gelirler ile borçlu olduğu gelirler arasındaki farkı daraltmak amacıyla vergi kaçakçılığını kısıtlamaya kararlı olduğu konusunda uyardı.

İngiltere, kripto para birimleri ve NFT’ler hakkında daha sıkı düzenlemeler getiren diğer ülkelere katıldı – dijital varlıkların satışından elde edilen karlar sermaye kazancı vergisine tabi. HMRC, işlem hacmi yüksek olan müşteriler hakkında borsalardan bilgi talep etmeye de başladı.

NFT’ler ve Kara Para Aklama

NFT’lerin milyonlarca dolara satıldığı bilinmektedir.

Daha geçen hafta, ABD’de Bitfinex hackiyle bağlantılı kripto para birimini aklamak için komplo şüphesiyle iki kişi tutuklandı – Adalet Bakanlığı ele geçirdi 3.6 milyar dolar Bitcoin’in değeri.

Savcılara göre, Ilya “Hollandalı” Lichtenstein ve Heather Morgan, bir dizi kripto borsasında hesap açmak için sahte kimlikler kullanmak için mücadele etti. Bu, BTC’yi ön ödemeli banka kartlarına dönüştürebilecekleri ticaret platformlarını kullanmaları ve daha sonra parayı Uber yolculuklarına ve Hotels.com rezervasyonlarına harcamaları gerektiği anlamına geliyordu.

Ayrıca bir dizi NFT satın aldıklarına inanılıyor.

Haber Merkezi

Türkiye'nin uzman kadrolu kripto haber platformu! Bitcoin haberleri, kripto para haberleri, altcoin haberleri, videolar ve daha fazlası...

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu